У судах США розглядають п’ять справ між адміністрацією Трампа та Палатою представників Конгресу США, які можуть посприяти процесу імпічменту

Фото: EPA-EFE/PETER FOLEY
Фото: EPA-EFE/PETER FOLEY

За Конституцією США, президента можна усунути з посади у випадку зради, хабарництва чи інших тяжких злочинів. 

Пелосі оголосила про старт процедури, але офіційно демократи ще не запустили її. Для того, щоб імпічмент відбувся, спершу юридичному комітету Палати представників необхідно провести розслідування та рекомендувати статті, на підставі яких можна його оголосити. Після того Палата представників повинна більшістю голосів підтримати статті імпічменту.

Про це йдеться у статті журналістів Громадського Люди Корнієвич та Ольги Токарюк.

Далі справа за Сенатом: спершу сенатори повинні підтримати пропоновані статті обвинувачення, провести слухання, потім проголосувати за висунення звинувачень.

Якщо дві третини членів Сенату підтримають імпічмент, Трампа можуть усунути. Однак, якщо в Палаті представників більшість мають демократи, то Сенат контролює Республіканська партія, до якої належить і Дональд Трамп.

Деякі експерти вважають, що навіть попри такий склад Конгресу, імпічмент може відбутися.

«Не всі республіканці є великим прибічниками президента, — нагадує головна редакторка UA: Ukraine Analytica Ганна Шелест. — Багато буде залежати від того, що саме виявить розслідування, відповідно, партія може вирішити, що скандал їй обійдеться дорожче, ніж імпічмент».

Нині у судах розглядається п’ять справ між адміністрацією Трампа та Палатою представників Конгресу США, які можуть посприяти процесу імпічменту. Більшість стосується його податкової історії, а дві з них — деталей щодо розслідування спецпрокурора Роберта Мюллера.

«Якщо Палата визначить якісь дії як підсудні, то це може стати підставою для імпічменту. Такими діями можуть стати, наприклад, неправдиві свідчення суду, як це було у випадку з Клінтоном», – пояснює заступник директора Інституту світової політики Микола Бєлєсков. Він наголошує, що процес може затягнутися на місяці, усе залежить від того, наскільки серйозними будуть підстави для імпічменту.

Спроби усунути президента з посади в історії Сполучених Штатів траплялися двічі — з президентами Ендрю Джонсоном та Біллом Клінтоном.

Першого хотіли усунути за порушення закону, що обмежував владу президента знімати з посад та призначати без консультації з Сенатом федеральних чиновників. Білл Клінтон підпав під цю процедуру через неправдиві свідчення у розслідуванні про стосунки зі стажеркою Білого дому Монікою Левінські.

Однак обидва президенти залишилися при владі через те, що у Сенаті не вистачило голосів для їх усунення. Президент Річард Ніксон подав у відставку перед голосуванням щодо імпічменту.