У російської спортсменки знову знайшли допінг на Олімпіаді – МОК офіційно підтвердив

Каміла Валієва

Міжнародний олімпійський комітет оскаржить допуск до Олімпіади фігуристки з Росії Каміли Валієвої, яка завоювала “золото”, оскільки у неї підтвердили допінг.

Про це повідомляє “Суспільне” з посиланням на заяву Міжнародного агентства тестування.

Міжнародне тестингове агентство (ITA) офіційно підтвердило, що в збірній ОКР з фігурного катання було виявлено порушення антидопінгових правил. Допінг знайшли в лідерки жіночої команди й головної фаворитки на “золото” в цьому виді програми – 15-річної Каміли Валієвої.

Позитивний результат дала проба, яку взяли під час чемпіонату Росії 25 грудня 2021 року. У ній виявили заборонений антиангінальний препарат триметазидин, що дозволяє серцю краще засвоювати кисень.

Перша інформація про те, що в команді є підозра на допінг, з'явилася після того, як було перенесено церемонію нагородження в командному турнірі. У ньому перемогла саме ОКР, а Валієва очолила турнірну таблицю що в короткій, що в довільній програмах серед жінок. Тоді про допінг заговорили одразу в кількох ЗМІ, а в Міжнародному союзі ковзанярів (ISU) та Міжнародному олімпійському комітеті (МОК) заявили, що затримка була пов'язана з "правовим питанням". Як пояснює ITA, допінг-справами на чемпіонаті Росії опікувалося Російське антидопінгове агентство (RUSADA), а отже МОК та ITA не мають повноважень щодо цієї справи. Нагадаємо, що RUSADA має повноваження лише на внутрішніх стартах, проте WADA досі не поновило організацію як свого повноцінного члена.

Після того, як 8 лютого прийшов результат аналізу проби фігуристки, її було тимчасово усунено від змагань і будь-яких спортивних активностей.

Проте Валієва подала апеляцію на це рішення, і 9 лютого дисциплінарний антидопінговий комітет RUSADA скасував усунення фігуристки, а отже дав дозвіл на участь у Олімпіаді. Про причини ITA обіцяє повідомити "причетним" пізніше.

Тепер WADA, ISU, RUSADA і МОК мають право подати апеляцію на це рішення до Спортивного арбітражного суду (CAS). Уже відомо, що МОК саме це й робитиме вже під час Олімпіади, не чекаючи на остаточне рішення RUSADA, щоб розібратися з ситуацією до того, як розпочнуться особисті жіночі змагання (15 лютого).

Також RUSADA проситиме відкрити пробу "Б" Валієвої, щоб переконатися в позитивному результаті допінг-тесту фігуристки.

Крім того, відповідно до правил Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA), Валієва є "захищеною особою", оскільки вона молодше 16 років. Це означає, що її ідентичність могли не розголошувати, а суворість покарання таких осіб може бути нижчою, ніж за звичайних обставин. Проте через те, що інформація про Валієву стала публічною та викликала резонанс, ITA ухвалила рішення підтвердити, що мова саме про цю фігуристку.

Доля участі Валієвої в змаганнях, медалей командного олімпійського турніру, а також чемпіонату Європи, який відбувся після чемпіонату Росії, буде відома лише після фінального рішення щодо допінг-справи Валієвої. Наразі результати лишаються незмінними.

Нагадаємо, що уже треті Олімпійські ігри поспіль (2018, 2021, 2022) на збірну Росії накладають часткові санкції як покарання за масові порушення антидопінгових правил та організовану державою допінг-програму. Зараз ця збірна не має права виступати на Іграх під назвою "Росія" та використовувати російські прапор і гімн. Перший підтверджений допінг-тест на цих Іграх було виявлено в іранського гірськолижника Хусейна Савеха-Шемшакі. На початку минулих зимових Олімпійських ігор-2018 у Пхьончхані команду ОАР позбавили медалі на початку Олімпіади. Позитивний допінг-тест тоді виявили в керлінгіста Алєксандра Крушельницького. Через це в нього та Анастасії Бризгалової забрали "бронзу" в змішаних парах.