У річках і водосховищах України зафіксували критично низький рівень води, – екологиня пояснила причини

фото: Суспільне
фото: Суспільне

У водоймах України зафіксували  критично низький рівень води через суху зиму. Науковці кажуть: такого не було понад 100 років!

Які наслідки через таку ситуацію можливі для екології, сільського господарства та споживачів, в ефірі Українського Радіо розповіла голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.

“Стан водних ресурсів України є критичним вже давно, а ситуація з посушливою зимою показала, що він став катастрофічним. Зміни клімату, про які вже протягом 15 років говорять провідні науковці світу, щодо яких в ООН прийнята відповідна конвенція, не є теоретичними. Вони є планетарною проблемою, і чарівної палички, яка б зупинила зміни клімату, не існує”, — сказала Тимочко.

Вона зазначила, що глобальне потепління призводить до збільшення випаровування з великих площ води, і це є “наочним впливом зміни клімату на водні ресурси”. Також велику роль відіграє господарська діяльність людей.

“Ми бачимо, що в Україні вода розглядається як господарський ресурс, як можливість для розвитку промисловості, яка забирає 48% водних ресурсів для своїх потреб, сільське господарство, яке забирає 40%, і 12% — житлово-комунальне господарство. Але, в першу чергу, вода — це основа життєдіяльності природних екосистем, в якій люди займають певну частку”, — каже Тимочко.

На думку експертки, найгірше, що в Україні використовують воду для викидів стічних вод. “Минулоріч було скинуто 2 мільярди кубів різних стоків, значна частина їх була абсолютно без очищення. 144 мільйони з них — це кар’єрні й шахтні води, які не обліковуються як основні забруднювачі. Викиди комунальних споруд, промислові, хімічні — усе це скидається напряму в наші річки”.

Уже цього року, прогнозує Тимочко, українці в усіх сферах життя відчують нестачу води. “У першу чергу, мова йде про зменшення водозабору. Його просто фізично не буде. І промислові підприємства змушені будуть або регулювати свою діяльність, або це призведе до призупинення діяльності найбільш водоємних підприємств. Також це вплине і на водопостачання”.

“Наприклад, Полісся свого часу було дуже багатим на воду регіоном, але бездумна політика осушення боліт призвела до того, що майже всі населені пункти Рівненської, Житомирської, Чернігівської областей потерпають від нестачі. Крім того, Житомирська, Рівненська область і Волинь потерпають від нестачі води внаслідок видобування бурштину. Нині під загрозою обміління вже Шацькі озера”, — додає екологиня.

Від змін клімату страждає Південь країни. “Великого удару зазнає землеробство, тому що втрачається волога на великі посівні площі. Для того, щоб поливати, воду беруть із приток Дніпра, а туди скидаються засолені шахтні та кар’єрні води. Ця засолена вода потрапляє на родючі землі, і ми втрачаємо їх”.

Як раніше повідомляв Укргідрометцентр, поточна водність майже всіх річок є однією з найменших за період інструментальних спостережень. Метеорологи зазначили, що враховуючи поточу низьку водність і довгостроковий прогноз погоди на вегетаційний період (середня місячна температура повітря очікується на 1-2°С вище норми, а кількість опадів — менше норми), може сформуватися маловоддя, тобто гідрологічна посуха, на багатьох річках басейну Дніпра влітку. Така ситуація вимагатиме особливо раціонального ведення режимів роботи каскаду та економного водоспоживання.

Джерело: Суспільне.