У Пенсійному фонді розповіли кому з першого липня збільшать пенсію

З першого липня цього року в Україні підвищують прожитковий мінімум. Відповідно, збільшиться розмір мінімальної пенсії.

— Як прожитковий мінімум впливає на пенсійні виплати? — З цим запитанням звертаюся до начальника головного управління Пенсійного фонду в Тернопільській області Ігоря Москалика.

— Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» затверджено розміри прожиткового мінімуму для різних категорій населення, зокрема для осіб, які втратили працездатність. У зв’язку з цим буде проведено перерахунок пенсії непрацюючим пенсіонерам, — каже Ігор Іванович. — Перерахунку підлягатимуть пенсійні виплати, складові яких залежать від розміру прожиткового мінімуму. Це зокрема, мінімальний розмір пенсій. Нагадаю, що розмір мінімальної пенсії за віком у цьому році встановлено такий: з першого січня — 1638 гpивень, з першого липня — 1712, з першого грудня — 1769 гривень.

Отже, мінімальну пенсію, яка на cьогодні становить 1638 гривень, збільшать із першого липня на 74 гривні — до 1712 гривень. І це буде не останнє збільшення, оскільки з першого грудня цього року мінімальна пенсія буде збільшена ще раз — до 1769 гривень. Також буде перераховано розміри надбавок та підвищень, котрі визначаються у відсотках від прожиткового мінімуму для непрацездатних (підвищення учасникам війни, членам сімей загиблих, учасникам бойових дій, розміри пенсій за особливі заслуги перед Україною та інші). Збільшаться також виплати особам з інвалідністю внаслідок війни. 

— Якщо людина має більший розмір страхового стажу, аніж потрібний для призначення пенсії, на що їй розраховувати?

— Для тих, хто має більше необхідного стажу для отримання пенсії (понад 35 років для чоловіків та понад 30 років для жінок, якщо пенсія призначена після першого жовтня 2011 року, та відповідно 25 років для чоловіків і 20 років для жінок, якщо пенсія призначена до вказаної дати) також перерахують щомісячні виплати. 

— Як збільшаться виплати для них?

— Такі пенсіонери за кожний рік стажу понад необхідний одержують один відсоток від основного розміру пенсії (тобто визначеного залежно від стажу та заробітку без врахування різних доплат), але не більше, ніж один відсоток від прожиткового мінімуму. Тепер ця сума становить не більше, ніж 16,38 гривні, а з першого липня становитиме 17,12 гривні. Скажімо, якщо непрацююча на даний час жінка має не 30 років страхового стажу, а 35, її основний розмір пенсії становить, наприклад, 1900 гривень, то вона отримає надбавку до пенсії за п’ять років 85,60 гривні (17,12 х 5), до перерахунку сума доплати становила 81,90 гривні (16,38 х 5).

— Чи є потреба, щоб пенсіонери зверталися до сервісних центрів Пенсійного фонду за місцем проживання для проведення перерахунків?

— Ні, такий перерахунок пенсій органами Пенсійного фонду в Україні, зокрема й в Тернопільській області проводиться автоматично без додаткових звернень пенсіонерів. Виплата перерахованих пенсій буде забезпечена в липні цього року відповідно до встановлених графіків.

Як вже зазначалося, перерахунок складових пенсійної виплати проводиться непрацюючим пенсіонерам. Тому, щоб правильно визначити розмір пенсії та уникнути переплат пенсійних виплат, обов’язковим є звернення до сервісного центру у випадку, якщо працюючий пенсіонер звільнився з роботи або ж, якщо непрацюючий пенсіонер працевлаштований.

Тіна Влад.