“У мене для вас є хороша і погана новини”, – посол США в ООН українцям (Відео)

ф1Добра новина – це те, що світова спільнота і ООН – на боці України і поважає її територоіальну цілісність; погана – що Росія досі залишається дуже сильним гравцев в ООН, здатним блокувати рішення Організацій об’єднаних націй. Такі новини повідомила українцям Посол США в ООН.

В ексклюзивному інтерв’ю ТСН Саманта Сауер розповіла також, чи варто українцям хвилюватись з того приводу, що Путін виводить війська з Сирії і може ввести їх в Україну, а також про ще чимало чого.

Посол США в ООН Саманта Пауер – єдина жінка Радбезу ООН, дипломат, яка не боїться сказати в очі Москві, що та бреше, і прямо називає війну на Сході України – російською агресією. Саманта Пауер здобула Пулітцерівську премію – найвищу нагороду в світі журналістики. Вона увійшла до сотні найвпливовіших людей світу за рейтингом журналу “Таймс”. Сьогодні Саманта – найгостріша на язик та найпринциповіша захисниця України в західному світі. Запеклі баталії американки з російським представником в ООН Чуркіним збирають мільйони переглядів на YouTube.

Пані посол, дякую за те, що знайшли час для нас. Зараз минає два роки від часу анексії Криму. І мені дуже прикро, що голос Об’єднаних націй в цьому випадку був доволі слабкий, реакція ООН могла би бути набагато більш сильною. Тобто, чутно ваш голос, але виглядає так, що ООН не працює. Як змінити ситуацію? Як зробити так, щоб ООН перестала говорити і почала нарешті діяти?

– У мене для вас є хороша і погана новини. Я вважаю, що те, що сталося два роки тому – по-справжньому історична і важлива річ. До початку “рефендуму” Генеральна Асамблея проголосувала так, як проголосувала (підтримала Україну і її територіальну цілісність). Дві сотні країн піднялися і сказали: віднині і повсякчас ми поважатимемо українську територіальну цілісність і суверенітет, ми ніколи не визнаємо цей “референдум”. Наскільки я пам’ятаю, Росію тоді підтримали 11 країн. Решта відмовилися визнавати референдум. Чому це важливо: Росія – дуже впливовий, сильний гравець в системі ООН. І вони роблять все, щоб не дати можливості діяти нам та українцям, іншим країнам, які забезпечують недоторканість української держави. Це дуже символічно і важливо, щоб мапи залишалися тими самими – Крим залишався українським. Переписати світові карти Росія ніколи не буде спроможна. І тут буде зрозуміло, що є законним і що є правдивим.

Але крім карт дуже важливо показати мешканцям Криму, що ми разом. Що йдеться про підтримку не тільки Сполучених Штатів, а й всієї міжнародної спільноти. Не недооцінюйте важливості цього факту. Бо ми могли опинитися і в тому світі, де Росія перемальовує карти, а решта країн настільки перелякані від самої тільки ймовірності битви з Путіним, що одразу здаються. Тому це якраз дуже важливо, що коаліція була дуже згуртованою. І також було дуже важливим те, що Європа і США разом виступили і запровадили режим санкцій проти Росії. І не тільки за злочин стосовно Криму, але також і за всі ті дії, які були вчинені в Східній Україні – військове вторгнення, підтримку сепаратизму, вимушене переміщення людей, вбивства українського населення.

Цю коаліцію не треба сприймати як належне. Бо країни, хай там як, відстоюють свої інтереси, власні принципи. Деякі країни, якщо йдеться про економіки, можуть швиденько засунути економічні принципи кудись подалі. І це трапляється з багатьма європейськими країнами, які залежні від потоків природного газу, від торговельних стосунків. Але інші все ще стоять на позиціях міжнародної ізоляції Росії.

І це була справжня історична річ – протидіяти Росії. Економіка Росії у 2013 році складала 1/8 від економіки США, тепер – 1/16. Ті статуси, які надають їм агенції Moody’s і SnP, інвестиційний клімат постійно погіршується. І навіть якщо це не відбувається так швидко, як хотілося б українцям це все одно впливає на президента Путіна. Це та математика, чий вплив вже можна побачити. Це звичайно забере певний час, поки Україна знову буде єдиною і суверенною.

– Ви зазначили, що Росія – потужний гравець в ООН. Чи ми можемо порівнювати вплив США і Росії?

– Я збиралася сказати вам і про погані новини. Погані новини у тому, що Росії дали право вето 70 років тому, коли започаткували ООН. І це дало їй нерівночинний, диспропорційний вплив. Тож ми буквально розлютилися, коли постійний привілейований член Ради безпеки ООН намагається захопити територію чужої країни. А більшість країн-членів ООН, які уповноважені захищати міжнародні мир та безпеку, дбати про суверенність та неподільність, виявились паралізовані. Бо країна, що має право вето блокувала важливі рішення, дії, які б ми вжили щодо будь-якої іншої країни, котра наважилася б на щось подібне. І ось це – погана новина. І ось тому ми працювали через Генеральну Асамблею, через Європейську коаліцію держав, які вдалися до інструменту санкцій.

Але це все одно спричинило сильний вибух в ООН, такий самий був, коли Башар аль-Асад вбивав своїх власних людей. 1500 були вбиті сирійським режимом, серед них – кілька сотень дітей. І він тоді брехав, спекулював, хоча вбив їх за допомогою хімічної зброї. І Росія, яка підтримувала Асада, була здатна блокувати рішення Ради безпеки ООН щодо цього отруєння. А Асад тоді їх просто замордував газом. І це були мирні люди. І ця реформа, яка необхідна в ООН, – ми жили з нею п’ять років, коли виникло питання Сирії, а тепер живемо два роки, бо є українське питання. І я розумію розчарування українців, але це та причина, чому ми намагаємось працювати з міжнародною спільнотою, і це та причина, чому ми не покладаємося тільки на Раду безпеки, але намагаємося ввести санкції.

– Є шанси реформувати ООН? Вона роками не працює!

– Знову ж, я захоплююся вашою наполегливістю, бо можу тільки уявити як це – приходити в Раду безпеки і сподіватися, що можна щось змінити. Але найбільшим викликом самій структурі є те, що у Росії є право вето. Вона може ветувати будь-яку реформу, яка може позбавити їх права вето. Але фокусуючись на ООН як на тому місці, де можна сконцентруватися, я закликаю вас подивитися на те, що роблять найбільш впливові країни світу, щоб тримати єдину лінію і наполягати на тому, що Україна має залишатися єдиною і неподільною. Знову.

– Якщо ми говоримо про впливові країни – багато моїх колег й експертів у Вашингтоні говорять про зміну настроїв в Європі. Про те, що багато європейських лідерів говорять про те, що потрібно повертатися до бізнес-стосунків того зразка, який був до введення санкцій щодо Росії. І вони майже готові зняти санкції з Росії. Якою може бути реакція ООН і ваша особиста?

– Як я вже говорила: ми не можемо сприймати, як належне, ту точку зору, яка була на санкційний режим. І ми маємо завжди пам’ятати про те, що та єдність, яка була – це наслідок спільної мети. Все що я знаю – США працюватиме вдень і вночі, щоб зберегти єдність коаліції. Це надзвичайно важливо. Ми знаємо, що Мінські угоди так і не були імплементовані. Ніхто навіть не буде удавати, що Росія або проросійські сепаратисти колись виконували Мінські угоди. Спостерігачі ОБСЄ все ще не можуть вільно пересуватися, зброя все ще на місці, обстріли продовжуються, страждає мирне населення, обстріли знову поновилися, є загострення. Ми робитимемо все, що в наших силах, для того, щоб втримати коаліцію, і наш голос – такий самий сильний, як і голоси європейських країн, які добре знають, що означатиме для міжнародної системи, для європейської системи і її майбутнього, якщо люди такої європейської країни як України, які хочуть самі вирішувати своє майбутнє, боротися за демократичні права, боротися з корупцією, якщо європейці від них відвернуться. Це буде не тільки погано для українців, це буде погано для самої моделі Європи, яка одночасно потерпає від багатьох інших чинників.

– Якщо ми вже говоримо про людей, які обирають своє майбутнє, свою власну долю. Ми не можемо забувати про справи українських політв’язнів. Я знаю, що ви знайомі з прізвищами Савченко, Кольченко, Сенцов, Клих, Карпюк. Це десятки, сотні справ українців, які незаконно ув’язнені. Що ООН і ви особисто можете для них зробити? Це ж першопочаткові завдання ООН – підтримувати мир і захищати права людини.

– По-перше, частина виконання Мінських угод – це звільнення політв’язнів. Це те зобов’язання, яке не було виконано Російською Федерацією. Більше того, вони намагаються нав’язати російське громадянство людям, які були заарештовані в Україні, переправлені в Росію, а потім було навіть несподівано сказано, що вони – росіяни, були спроби ув’язнити їх за неіснуючими звинуваченнями. І я вже говорила: це як “Майстер і Маргарита”, це якась суцільна булгаковщина. Це абсурд, це якась п’єса 60-річної давнини.

Те, що ми можемо робити – ми можемо використовувати наш голос, наші дипломатичні канали. Президент Обама говорив з президентом Путіним минулого тижня, і він порушував питання справи Савченко. Держсекретар Керрі кожного разу порушує ці питання в розмовах з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим. І українцям може це не подобатися, але ми працюємо з Росією за багатьма напрямками – ми працюємо разом над питанням іранської мирної угоди, ми працюємо над вирішенням сирійського питання, щоб зменшити рівень насилля і змінити політичну ситуацію. І всі ці канали дозволяють нам продовжувати наполягати на всіх цих справах. І звісно, справи вже не вестимуться в тому самому ключі, як це було до впровадження Мінських угод, допоки політичні в’язні не повернуться до своїх родин, які на них так чекають.

– Джерела ТСН у Міністерстві закордонних справ України повідомили про те, що міністерство готує санкційні списки Савченко, Кольченко, Сенцова – по кожному з політв’язнів буде свій окремий список, на кшталт списку Магнітського. Чи готові ви і США його підтримати?

– Я не можу коментувати гіпотетичні списки, бо я їх не бачила. Але ми дуже чітко заявляли про те, що ми готуємо подібні списки за порушення прав людини, за те, що сталося на Сході України, в Криму. Тому це питання того, що найкраще спрацює, що буде кращим інструментом. Але ми сподіваємося побачити ті списки, про які ви говорили.

– Які можуть бути наслідки для України від відведення російський військ з Сирії? Вони всі в Україну підуть?

– Я подумала, що такою може бути перша думка в українців, які побачили це повідомлення, що російські літаки залишають Сирію. І я не здивована, якщо українці занепокоєні. Та по-перше, надто рано говорити, куди піде Росія з Сирії і чи піде. Ми бачили заяву президента Путіна, ми бачили певний рух російських військ. Вони усвідомлюють і визнають ту ізоляцію, в якій опинилися, відколи анексували Крим, прийшли в Східну Україну. Тобто безкоштовно для Росії це точно не минулося – дії в Криму, дії в Східній Україні й одночасно дії у Сирії. І це в певному сенсі відображення неможливості просування такої міжнародної політики, яка настільки залежна від військових.

Але з іншого боку, зараз спостерігається посилення насильства в Україні і ми маємо за цим поспостерігати. І це одна з причин, чому президент Обама закликає президента Путіна повернутися до Мінських угод. Бо останнє, чого б нам хотілося, – це зменшення насильства в Сирії і загострення насильства в Україні. Нам потрібні політичні рішення в обох цих країнах і мир як для для сирійців, так і для українців. І в одному я можу вас точно запевнити – ми справді хочемо працювати з Російською Федерацією конструктивно щодо сирійського питання, бо якщо це частина проблеми – вона має залишатися частиною проблеми. Але якщо це частина проблеми – вона має бути частиною рішення. Це був той курс, який ми взяли в сенсі Сирії, але це в жодному разі не передбачає, і я знаю, що люди з цього приводу дуже сильно нервуються, що ми дозволимо їм натиснути на газ і вирушити в Україну. Немає торгів – прогрес в Сирії в обмін на російську агресію в Україні. Можете на це розраховувати.