У Кременці блискавка одним ударом вбила чоловіка

блискавкаМедики були безсилі допомогти і лише констатували смерть від удару блискавки.

Як інформує УДСНСУ в Тернопільській області, 36-тирічний чоловік під час грози вчора ввечері продовжував працювати на присадибній ділянці. Над Кременцем, як і над багатьма містами і селами Тернопільщини, у цей час вирували грозовиці. О 19 годині 20 хвилин одна з блискавок вразила мешканця Кременця насмерть.

Рятувальники закликають до обережності і розсудливості під час стихійних явищ і нагадають правила поведінки під час грози.

Щоб знизити ризик під час грози на відкритій місцевості:

Не можна ховатися під високі дерева, особливо поодинокі. Найбільш небезпечними з них є дуб і тополя. Дуже рідко блискавка влучає у вербу i клен, а найменш вірогідна її атака на кущі, невисокі зарості.

 • На відкритому просторі краще присісти у яму чи траншею. Тіло повинно мати якнайменше точок дотику із землею, не лягайте на землю, бо тим самим збільшуєте площу ураження розрядом, а краще слід сісти, злегка нагнувши голову, аби вона не була вище предметів які знаходяться поряд.
 • Не ховайтеся в невеликих спорудах, хатинах, будинках, наметах, тим більше серед острівців дерев. Також не можна бігти.
 • Якщо вас двоє, троє чи більше, – не скупчуйтеся в укритті разом, а ховайтеся поодинці, бо розряд, як відомо, пepeбiгaє через контакт людських тіл. Перебуваючи у сховищі, ноги тримайте вкупі, а не розкидано, тим самим звузивши площу можливого ураження розрядом; негайно слід позбавитись ycix металевих предметів, які є на вас чи при вас: лопати, сокири, ножі, браслети – покладіть у захищеному місці подалі від себе.
 • Не можна купатися під час грози, але якщо гроза застала під час купання, то слід до берега добиратися повільно, спокійно, не вимахуючи руками.
 • Перебуваючи в горах уникайте різних виступів і підвищень.
 • Небезпечними можуть бути i металеві предмети, отже не варто знаходитися поряд із ними.
 • Утримайтеся дзвонити по телефону, при великій потребі робіть це швидко одразу ж після чергового грозового розряду.
 • Якщо ви знаходитесь на відкритому місці і раптом відчуваєте, що волосся стає дибки, по шкірі легке поколювання або чуєте дивний звук вібрації, що виходить від предметів, це означає, блискавка ось-ось вдарить! Такі відчуття виникають за 3-4 секунди до удару блискавки. Негайно нагніться вперед, поклавши руки на коліна (не на землю!). Ноги повинні бути разом, п’яти притиснуті один до одного (інакше розряд пройде через тіло).

Електричний розряд блискавки при проходженні через організм людини викликає загальні порушення. В місцях входу і виходу електричного розряду утворюються опіки тканин, що нагадують опіки ІІІ-ІV ступеня. Іноді на шкірі відмічаються деревовидні розгалужені червоні смуги. Людина втрачає свідомість, знижується температура тіла, зупиняється дихання, пригнічується серцева діяльність, можливе спостереження стану “уявної” смерті, при якому не прослуховується дихання та пульс, зіниці широкі, не реагують на світло. Шкіряні покриви бліді. При легкому враженні спостерігається запаморочення, шум у вухах, слабкість, втрата свідомості.

При наданні першої допомоги:

Покладіть потерпілого на тверду поверхню в горизонтальне положення.

 1. Якщо людині пощастило і вона має просто шок (втрата мови, свідомості) – спробуйте вивести її з шокового стану (маєте з собою нашатир – давайте понюхати). Зателефонуйте 103.
 2. Якщо удар блискавки був прямим і сильним – мусите якнайшвидше зробити штучне дихання “рот-у-рот” і непрямий масаж серця.
 3. Пробуйте реанімацію без зупинок, оскільки маєте лише 10 максимум 15 хвилин, після чого шанси на порятунок дуже мізерні.
 4. Пам’ятайте – під час грози ховатися потрібно не від води, яка падає з неба, насправді ховатися й рятуватися треба від блискавки, бо саме вона вбиває!

Людина має значні шанси на виживання під час удару блискавки. По-перше, хоча температура під час розряду достатньо висока, проте триває вона зазвичай недовго і не завжди призводить до серйозних опіків. По-друге, основний струм блискавки часто проходить по поверхні тіла. Тому більшість уражених блискавкою людей не вмирає. За різними оцінками помирає від 5% до 30% уражених. Ваші шанси на виживання значно підвищуються, якщо поряд знаходиться людина, яка вміє робити штучне дихання і масаж серця. Часто жертви удару блискавки виглядають ніби мертвими, але насправді у них сталася зупинка серця. Негайне застосування штучного дихання і масажу серця може повернути їх до життя.