У Байдена зробили суттєве уточнення щодо початку ленд-лізу для України

HIMARS від США уже успішно б’ють армію РФ в Україні. Фото – Генштаб ЗСУ

Озброєння за законом про ленд-ліз США почнуть постачати Україні після закінчення виділених Конгресом президенту Джо Байдену на ці цілі $40 мільярдів. Виділення грошей на допомогу Україні за законом США про ленд-ліз почнеться з нового фінансового року. Тобто з жовтня.

Таке суттєве уточнення щодо початку ленд-лізу для України зробили в Білому домі у відповідь на запит “Голосу Америки“.

Як ідеться в повідомленні, адміністрація президента США наразі використовує для допомоги Україні виділені в травні Конгресом на прохання Джо Байдена $40 мільярдів.

"Наразі ми ставимо в пріоритет безпекову допомогу для України, за яку їй пізніше не потрібно буде повертати кошти", - відповів посадовець Білого дому на запит "Голосу Америки".

Він додав, що програма ленд-лізу передбачає повернення коштів за отриману техніку, тоді як інші програми, за якими США постачають допомогу Україні, як то USAI (Ініціатива сприяння безпеці в Україні) та програма президентських повноважень, не передбачають повернення коштів.

Останні постачання американського озброєння в Україну відбуваються за цими програмами. Наразі Адміністрація президента США використовує для них кошти, які виділив Конгрес Сполучених Штатів. Йдеться про пакет на суму в $40 мільярдів, більше половини з якого закладені на військову допомогу та супутні витрати. Ці кошти потрібно витратити до кінця фіскального року в США, який припадає на кінець вересня.

Читайте також: Сенат схвалив безпрецедентний розмір допомоги Україні: на що США витратять $40 мільярдів (Відео)

Своєю чергою координатор Ради з нацбезпеки США і стратегічних комунікацій Джон Кірбі в інтервʼю "Голосу Америки" додав, що адміністрація все ще розглядає повноваження, які надає програма ленд-лізу.

"Ми вдячні Конгресу за цей законодавчий акт. Його було ухвалено на двопартійній основі, і це чітко вказує на те, наскільки члени Конгресу цінують підтримку, надану Україні, і хочуть впевнитись, що ми можемо і надалі це робити", - сказав Джон Кірбі.

"Лише минулої п’ятниці президент Байден підписав виділення ще 400 мільйонів доларів військової допомоги Україні за програмою президентських повноважень. Ми вже маємо багато повноважень, і ми їх використовуємо", - додав посадовець.

Читайте також: Ручку після історичного підпису Байден подарував українці: що дає Україні закон США про ленд-ліз (Відео)

Нагадаємо, закон про ленд-ліз, серед іншого, розширює повноваження президента США в угодах щодо постачання військової допомоги Україні. Фактично, дозволяє віддавати в борг або в лізинг військове обладнання за спрощеними процедурами експортного контролю.

Читайте також: Жданов сказав, як багато зброї Україна має отримати за ленд-лізом від США (Відео)

Він дозволяє Білому дому надавати Україні зброю, техніку, боєприпаси та продукцію подвійного призначення за пришвидшеною процедурою, тобто не чекаючи на спеціальне виділення коштів для цього Конгресом США.

Читайте також: Згурець сказав, як Україна може прискорити отримання зброї до початку її масового постачання за ленд-лізом (Відео) 

Востаннє програма ленд-лізу діяла під час Другої світової війни, коли американську військову допомогу постачали супротивникам нацистської Німеччини, насамперед Великій Британії та СРСР.