Ціни вже злетіли, а доведеться платити ще більше

В Україні ціни на товари першої необхідності ростуть швидше, ніж доходи громадян. Багато хто з українців уже почав витрачати свої накопичення, бо навіть такі звичні продукти харчування для нас як кілограм гречки чи літра олії тепер дотягують до 80 грн.

У звіті Державної служби статистики йдеться про те, що доходи населення у другому кварталі цього року становили 1,07 трлн грн, а витрати — 1,166 трлн грн. Заощадження українців скоротилися на 86,5 млрд грн. І це не дивно. Адже з вересня минулого року до вересня 2021-го середні ціни на продукти харчування зросли на 14,3 відсотка, а загальна інфляція становила 11%. Тобто, за ті товари, які ми могли заплатити торік сто гривень, у вересні потрібно було викласти вже 111 гривень. Лідирує з подорожчання серед продуктів цукор — 88%, олія соняшникова — 71,7% і яйця — 60,7%. Також зріс у ціні хліб, м’ясо і м’ясопродукти, масло, молоко, сир і твердий сир, риба та рибопродукти. Зрештою, можна й не перераховувати, бо подорожчали майже всі товари в продуктових магазинах. Хіба, окрім окремих фруктів і овочів.

Для пенсіонерів походи в магазини дедалі частіше стають стресом, бо вони не встигають звикнути до нових цінників, що змінюються чи не щодня. Так, у вересні товари першої необхідності подорожчали на 11 відсотків порівняно з вереснем 2020-го, констатує Держслужба статистики. У вересні 2020-го продукти харчування подорожчали лише на 3,1% порівняно з таким самим місяцем 2019-го. Якщо порівнювати місяць до місяця одного року, то ця цифра менша. Так, за інформацією начальниці відділу головного управління статистики в Тернопільській області Ольги Колодій, індекс споживчих цін на Тернопіллі у вересні 2021-го до серпня 2021-го становив 101,1 відсотка, з початку року — 106,8%, по Україні — 101,2% та 107,5% відповідно.

Деякі продукти харчування для людей, які отримують невеликі пенсії і зарплати, стають практично недоступними. Наприклад, нині на тернопільських ринках яловичина коштує 230-250 гривень за кілограм, сало — 120-150 гривень. Навіть куряче філе тепер обійдеться до 110 гривень за кілограм тоді як на початку року коштувало в середньому 90. Соняшникова олія обходиться на третину дорожче — в середньому до 70 гривень за літру, є й дорожча.

Керівники супермаркетів кажуть, що вони все частіше й частіше отримують від постачальників повідомлення про подорожчання тих чи інших товарів. Одна з найвагоміщих причин — зростання тарифів на газ, бензин, електроенергію. Витрати на виробництво, переробку і зберігання продукції зростають, а тому підприємства підвищують ціни, зазначають експерти. Скорочують і виробництво, каже екс міністр економіки Володимир Лановий. Наприклад, м’яса птиці, за даними Державної служби статистики, торік було вироблено на 8-10% менше порівняно з попереднім роком. Скорочується поголів’я великої рогатої худоби і курей-несучок, що призводить до падіння виробництва яєць. А дефіцит продукту, як відомо, загрожує підвищенням цін.

Тож, виходить, що вартість і продуктів харчування, і послуг ростиме й надалі. А українці будуть змушені економити, відмовляючись від доброякісних товарів на користь дешевших.

Тіна Влад.