Унікальна церемонія інтронізації глави ПЦУ Епіфанія радикально відрізнялася від тієї, що в РПЦ (Повна версія, Фото, Відео)

screenshot23Як повідомляла ІА “7Днів-Україна”, сьогодні відбулася інтронізація глави Православної церкви України Епіфанія (Думенка). Цього ж дня очільнику ПЦУ виповнюється 40 років. Церемонія проходила під час літургії у Соборі Святої Софії Київської. Інтронізація — це зведення на престол, офіційний початок виконання обов’язків. Це все згідно зі слов’янською традицією. Владика Епіфаній вже отримав жезл від Патріарха і є чинним митрополитом ПЦУ”, — пояснив архієпископ. Так пояснив деталі церемонії BBC News Україна архієпископ Української православної церкви в США Данило Памфільській, який був призначений екзархом Вселенського Патріарха. Інтронізація Предстоятеля автокефальної помісної Православної церкви в Україні Епіфанія проходила у формі публічного богослужіння. 2 На цю урочисту подію в Україну приїхали офіційний представник Вселенського Патріарха — митрополит Еммануїл Гальський, а також представники монастирів Святої гори Афон. Участь у інтронізації взяли архиєреї УПЦ США, УПЦ Канади та екзарх Патріарха Варфоломея у Києві.

Церемонія була унікальною

Церемонія була унікальною, адже синтезувала в собі різні традиції православ’я і при цьому відрізнялася від російської традиційної форми, пише Обоз. Зведення на престол митрополита готувалося кілька тижнів. – Чин фактично виписували по-новому, тому що навіть Філарета зводили на трон у 1995 році за російським чином, — зазначила журналістка Соня Кошкіна. 8 Так, одяг глави ПЦУ не змінювали протягом церемонії, як це роблять за російським чином, і він залишився в своєму вбранні. Крім того, відповідно до грецького чину, всі присутні повинні тримати під час літургії в руках запалені свічки, проте на українській церемонії цього не було. – У грецькій традиції взагалі інтронізація відбувається за богослужінням. Але треба розуміти, що трон митрополита у них знаходиться всередині храму. В нашій традиції трон знаходиться у вівтарі, тому поза богослужінням цього не варто було б робити. Тому ми все-таки прийняли практику, що інтронізація буде відбуватися під час божественної літургії, але, власне, це буде тільки триразове сходження митрополита на його престол, на його трон у вівтарі, і в кінці літургії вручення жезла. Чин простий, але в простоті велич”, — пояснив протоієрей Олександр Трофимлюк. 6 Треба відзначити, що мантія Предстоятеля ПЦУ Епіфанія також відрізняється від такої, яку надягають на російських священиків. Вони мають мантію в кольорах зелено-біло-червоних, де домінуючим є зелений колір – колір ісламу. Епіфаній у мантії багряній – колір козацької багряниці, урочистості, християнської любові. На престол Митрополита Епіфанія возвели старші за єрархією владики. Йому вручили хрест та дві панагії – зовнішні ознаки предстоятельства – після чого Митрополит Епіфаній офіційно став Предстоятелем ПЦУ. На цю подію не приїхав почесний Патріарх Філарет. Як повідомили – через заплановані процедури, пов’язані зі станом здоров’ям. Медики заборонили йому покидати лікарню і тому владика Філарет направив Предстоятелю своє привітання. Після Служби Божої митрополит Львівський і Сокалький Димитрій (Рудюк) та представник Константинопольского Патріархату митрополит Емануїл привітали очільника ПЦУ та вручили йому жезл митрополичого служіння, інформувала РІСУ.

Церква й Україна отримали нового лідера

– Після інтронізації Церква і Україна отримали нового лідера, з яким пов’язують свої надії багато людей, – сказав  Президент Петро Порошенко, звертаючись до Предстоятеля ПЦУ. Він також згадав усіх, хто приближав цей урочистий день – Патріарха Варфоломея та українських єрархів – владик Філарета, Макарія, Симеона.

Виступ Президента Петра Порошенка на інтронізації Предстоятеля ПЦУ Епіфанія (Прямий канал).

Петро Порошенко наголосив на тому, що у цих історичних стінах інтронізували сотню митрополитів, але Епіфаній – став першим в історії очільником канонічної автокефальної Православної Церкви України.

Промова Предстоятеля ПЦУ Епіфанія (Прямий канал).

10 Митрополит Епіфаній, звертаючись до присутніх, подякував за побажання та теплі слова, які сьогодні прозвучали у соборі. У своїй промові він пригадав, як півтора місяці тому у цьому самому храмі святої Софії відбувся об’єднавчий Собор, на якому священнослужителі створили Єдину Помісну Українську Православну Церкву. Предстоятель ПЦУ висловив сподівання, що з часом, очолювана ним Церква, отримає статус Патріархату і об’єднає усіх православних українців. «Двері наших церков відчинені для усіх», – наголосив першоєрарх. Привітати з інтронізацією Предстоятеля Епіфанія до храму святої Софії прийшли представники інших українських Церков, зокрема Патріарх УГКЦ Святослав (Шевчук), Голова конференції римо-католицьких єпископів Броніслав (Бернацький), митрополит Львівський РКЦ в Україні Мечислав Мокшицький, представники протестантських Церков. Відео Радіо Свобода. https://youtu.be/Bu9tcgQmK74?t=19 Митрополит ПЦУ Епіфаній став наймолодшим Предстоятелем у православному світі. Сьогодні йому виповнилося рівно 40 років.

Фото: РІСУBBC News Україна, Обозреватель.

Повна відеоверсія інтронігазації глави Православної церкви України – Громадське телебачення.