Центри зайнятості Тернопілля допомогли із роботою 437 інвалідам (Фото)

біржа-n«Надання соціальних послуг особам з інвалідністю» – такою була тема семінару із соціальними партнерами.

Таке засідання напередодні Міжнародного дня інвалідів провів у Тернопільському прес-клубі обласний центр зайнятості.

Читайте також. Тернопілля: навіть якщо у переселенців немає документів, вони отримують послуги центрів зайнятості

– Цьогоріч послугами місцевих центрів зайнятості вже скористалося майже 1200 осіб з обмеженою працездатністю, – каже перший заступник директора ОЦЗ Олександра Островська. – Усі вони отримали необхідні консультації, залучалися до участі в профорієнтаційних, інформаційних заходах, запрошували їх на міні-ярмарки вакансій. За направленням обласної служби зайнятості 110 осіб з інвалідністю пройшли професійне навчання, перенавчання чи підвищення кваліфікації.

Загалом за сприяння центрів зайнятості Тернопілля вдалося забезпечити роботою 437 інвалідів. До речі, 17 безробітних з інвалідністю виявили бажання започаткувати власний бізнес. Їм одноразово виплатили допомогу з безробіття для організації підприємницької діяльності.

Читайте також. У службі зайнятості Тернопілля всебічно сприяють переселенцям із Криму та зони АТО

Три особи з обмеженою працездатністю, яким було понад 45 років і які мали страховий стаж не менше 15 років, отримали можливість підвищити свою конкурентоздатність на ринку праці завдяки ваучерам на навчання. Двоє з них – жителі Бучацького району – навчалися у Бучацькому коледжі, де здобули спеціальність «Виробництво та переробка продуктів рослинництва».

Семеро безробітних інвалідів працевлаштували за допомогою служби зайнятості завдяки компенсації роботодавцям витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за створення нових робочих місць.

Читайте також. Роботу на Тернопіллі знайшли 13 працівників освіти, 4 медики із переселенців

Говорила доповідачка і про певні труднощі у забезпеченні безробітних інвалідів роботою. Зокрема, вони виникають тому, що потреби окремих роботодавців у кваліфікованих працівниках не завжди співпадають із професійно-кваліфікаційним складом інвалідів, які шукають роботу. Буває, роботодавці подають центрам зайнятості інформації про вільні робочі місця для таких осіб, що не підходять їм за оплатою та умовами, навіть за доступністю до місць праці.

– Наше підприємство має іноземні інвестиції і на ринку праці вже три роки, – сказала начальник відділу кадрів ПП «Режанс Полісаж» (Тернопіль) Тетяна Андраш. – Людей працевлаштовуємо офіційно, без усіляких зарплат «у конвертах». У підборі кадрів нам дуже допомагає Тернопільський міськрайонний центр зайнятості. Нині у нас трудиться 116 осіб, із них 5 інвалідів.

Фірма працевлаштовувала безробітних і на дотаційні робочі місця, і через відповідні міні-ярмарки вакансій, що відбувалися у Будинку праці в Тернополі.

Читайте також. «У житті варто займатися тим, що дає радість і задоволення», — фахівець центру зайнятості (Фото)

– Завод «Ремпобуттехніка», – розповіла менеджер з персоналу цього товариства Ольга Пальчик, – відоме на Тернопіллі ще з 1975 року. У 2012-му його перепрофілювали з ремонту побутової техніки на виготовлення систем безперервного електроживлення і зараз співпрацює з «Інтертелекомом», «Укртелекомом», «Київстаром» тощо. Центр зайнятості – це основне джерело, де ми шукаємо працівників. З числа безробітних набирали і слюсарів, і радіомеханіків, монтажників радіоапаратури, електрозварників. У товаристві працюють шість осіб з особливими потребами. Вони зарекомендували себе хорошими фахівцями, дисциплінованими, відповідальними.

Директор обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Ірина Базилевська наголос зробила на виконанні роботодавцями норм вітчизняного законодавства щодо забезпечення роботою вже згаданої категорії населення. Так, якщо торік за квотою роботодавцям потрібно було забезпечити роботою 6880 інвалідів, то насправді вони працевлаштували значно більше – 7697 таких осіб.

Зупинилася пані Базилевська й на співпраці зі спецшколами, інтернатами, де у старших класах дітям з інвалідністю сприяють у набутті основ тієї чи іншої актуальної на ринку праці професії.

Читайте також. Підволочиськ: за сприяння центру зайнятості вже працевлаштували 740 осіб

Про державну підтримку осіб з інвалідністю вів мову начальник управління організації соціальних послуг департаменту соціального захисту населення обладміністрації Павло Кланца. Він розповів про реалізацію в області програм «Ветеран», «Турбота».

– Місцеві центри зайнятості, – підкреслив пан Кланца, – сприяють людям з обмеженими фізичними можливостями почуватися повноцінними, спрямовують їх на таку роботу, яку ті можуть виконувати. Крім того, за допомогою центрів зайнятості Тернопілля інваліди здобувають необхідні робітничі професії, не виїжджаючи за межі області.

Виконавчий директор організації роботодавців Тернопільської області Валерій Смирнов зупинився на питаннях створення на підприємствах краю робочих місць для інвалідів. Чоловік зауважив, що кількість працевлаштованих із числа зазначеної категорії громадян щороку зростає.

Читайте також. Набувати статут безробітного переселенцям стало простіше – роз’яснення фахівця з Тернополя

– Мати роботу для таких осіб, – підсумувала зустріч із соціальними партнерами перший заступник директора ОЦЗ Олександра Островська, – це можливість підвищити їх соціальний статус, значимість, поліпшити добробут. І в цьому їм повинні сприяти усі, від кого це залежить. Суспільству слід дивитися на людей з обмеженими фізичними можливостями не як на пацієнтів та клієнтів соціальних фондів, а як на професіоналів, які, як і кожен з нас, потребують реалізації свого права на працю.

Довідково. Станом на 1 листопада на обліку в місцевих центрах зайнятості перебувала 371 особа з обмеженими фізичними можливостями. Пошук підходящої роботи для них триває.

Софія Левицька