“Це тупик. В Зеленського немає маневру”, – Гавриш пояснив, чому Мінські угоди не мають майбутнього

Степан Гавриш. Фото – www.bagnet.org

Виконати Мінські угоди на практиці неможливо, бо Україна і Росія читають їх по-різному і по-різному бачать шляхи виконання цього документа.

Про це заявив в ефірі “Українського радіо” перший заступник Секретаря РНБО України в 2008-2011 роках, політик і доктор юридичних наук Степан Гавриш.

“Проблема в тому, що сторони – Росія і Україна та наші союзники – читають цей документ по-різному. З точки зору Москви, в тексті угод є дві сторони – Україна і ОРДЛО. З точки зору України та наших союзників, Росія несе відповідальність за війну на Донбасі та анексію Криму. Мінські угоди не служать способом пошуку ані майданчика для перемовин, ані формули миру чи завершення війни. В зв’язку з цим вони не мають майбутнього. Це тупик, в якому ми опинилися”, – сказав Степан Гавриш. 

Він зазначив, що тепер Росія перетворила Мінські угоди на інструмент гібридної війни, бо РФ заявляє, що не брала участі в написанні тексту Мінських угод і тому не несе відповідальності за їх виконання.

"В Зеленського, на жаль, немає маневру. Він підписав у Парижі протокол про перемир'я і не досягнув відповідних гарантій з боку Москви, які дали б можливість Україні звернутися або до міжнародних арбітрів, або до відповідальності Росії через міжнародні суди. Ми опинилися в ситуації, коли через політичну спробу заморозити конфлікт шляхом сепаратної домовленості (до якої підштовхнули Зеленського і він погодився), конфлікт не заморозився. Він перебуває у низькій стадії війни, але вогнева активність продовжується", – пояснив Гавриш. 

Щоб вийти із цієї ситуації, Україні слід змінювати стратегію, вважає експерт. Однак, зазначив Гавриш, наразі спроб цього зробити він не бачить.

"Треба міняти стратегію, проте я не бачу навіть натяку, що це може статися. Ми будемо діяти до кінця, виходячи із можливості збереження політично поганого, але не найгіршого, сценарію, який відбувається на Сході", - вважає колишній перший заступник Секретаря РНБО України Степан Гавриш.