“Це очевидна загроза незалежності суддів” – судова реформа Зеленського “викликала глибоке занепокоєння” у Венеціанської комісії

Фото з вільних джерел
Фото з вільних джерел

Європейська комісія Ради Європи “За демократію через право” (Венеціанська комісія) вважає, що реформа органів суддівського самоврядування в Україні загрожує стабільності і незалежності судової системи.

Венеціанська комісія заявляє, що деякі зміни до законодавчої бази України стосовно Верховного Суду та органів суддівського врядування, які запроваджують низку радикальних змін в судовій системі, “викликають глибоке занепокоєння”.
До слова, у Венеціанській комісії, сьогодні було затверджено висновок щодо закону про внесення змін до закону “Про судоустрій і статус суддів” та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського самоврядування, яким передбачається скорочення складу Верховного суду України та перезавантаження Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Експерти з конституційних і правових питань ВК вважають, що відповідні законодавчі зміни запроваджують ряд радикальних змін у судову систему, і деякі з них викликають глибоке занепокоєння. Так, у Венеціанській комісії зазначають, що ці зміни “загрожують стабільності і незалежності системи”. Експерти відзначають, що судова реформа відповідно до закону передбачає нові правила відносно структури та ролі Вищої ради правосуддя (ВРП) та складу і статусу Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), а також вдвічі скорочується кількість суддів Верховного суду та запроваджуються суворі дисциплінарні заходи щодо суддів та членів ВРП та ВККС.Так, Венеціанська комісія нагадує, що реформа процесу відбору суддів і новий склад Верховного суду України, який почав свою роботу в січні 2018 року, стали “помітним поліпшенням у порівнянні із системою, що існувала раніше”. Ініціювання після відбору суддів ще однієї реформи, яка призведе до значних змін у складі Верховного суду, “посилає сигнал як суддям, так і широкій громадськості, що від волі відповідної більшості в парламенті залежить, чи зможуть судді Верховного суду залишатися на своїх постах чи ні”, – відзначають експерти.”Це очевидна загроза їх незалежності”, – йдеться в повідомленні Венеціанки.Раніше Генеральний секретар Ради Європи Марія Пейчіновіч-Бурич у своєму терміновому листі до міністра закордонних справ України Вадиму Пристайку висловила занепокоєння щодо проекту закону № 1008 “Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського управління”.

Тим не менше 16 жовтня народні депутати України ухвалили в другому читанні і в цілому президентський законопроект №1008.

Проект закону №1008 про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського управління передбачає значне скорочення кількості суддів Верховного Суду.