Це може призвести до великих катастроф — тернопільські архітектори протестують проти законопроєкту 5655 (Фото)

Голова Тернопільського осередку Національної спілки архітекторів України Ярослав Головко.

16 листопада біля Тернопільської облдержадміністрації зібралися архітектори з усієї області, щоб висловити категоричну незгоду із низкою положень законопроєкту №5655, який Верховна Рада прийняла до розгляду.

На думку архітекторів. Цей законопроєкт концентрує надмірні повноваження в галузі містобудування в Міністерстві розвитку громад та територій, знищує саму професію архітектора й що дуже важливо — може стати каталізатором великих інженерних катастроф у державі.

— Прийняття цього законопроєкту свідчитиме про централізацію влади й може призвести до централізації корупції, — каже голова Тернопільського осередку Національної спілки архітекторів України Ярослав Головко. — Погодьтеся, що будь-яка реформа, що впроваджується в державі, повинна максимально враховувати інтереси сторін, що дотичні до неї. Інакше вона буде однобокою, сприятиме інтересам лише однієї сторони.

— Ярославе Володимировичу, тоді, на Ваш погляд, яку сторону «підтримує» цей законопроєкт?

— Не заперечую, що там є корисні новації. Але загалом пропонована реформа в першу чергу обслуговує інтереси забудовників. При чому далеко не всіх, а лише найбільших.

— Якими положеннями законопроєкт це закріплює?

— Наприклад, пропонується створення Містобудівної палати. Це — контролюючий орган на чолі з міністром та його заступниками. Члени Містобудівної палати обираються без прозорих процедур з «випадкових» людей, що працюють на громадських засадах. Цей орган і його члени не є підзвітні суспільству, але мають серйозний вплив на містобудівну діяльність по всій країні та серйозні повноваження: від накладення штрафів на всіх виконавців до зупинення будівництва. Будівельники самі себе контролюватимуть і користуватимуться можливостями досудового вирішення всіх спорів між собою з допомогою обраної з-поміж себе ж Містобудівної палати. Як думаєте, її зможуть обирати невеликі будівельні компанії?

— Ви згадували про корупційні ризики. В чому вони?

— Законопроєкт позбавляє впливу на будівництво саморегулівну архітектурну організацію, передаючи права видачі й позбавлення сертифікатів для архітекторів від неї під контроль Мінрегіонбуду. Тобто, нівелюється архітекторське самоврядування, натомість посилюється концентрація влади держави. А це може бути одним із шляхів до корупційного впливу.

— Хотілося б уточнити в цьому контексті щодо ризиків для тих людей, які замовлятимуть у будівельників зведення житла. Адже таке розбалансування може вплинути на якість робіт.

— Що означає передача авторських прав забудовнику? Це — можливість зміни архітектора і проєктної документації на будь-якому етапі будівництва. Окрім цього, вноситимуть зміни як в документацію так і в збудований об’єкт без відома автора проєкту. А відсутність контролю з боку архітектора дає можливість забудовникові економити на будівельних матеріалах, що може призвести до катастрофічних наслідків уже через кілька років.

— Що називаєте «катастрофічними» наслідками?

— Тотальний контроль самих забудовників над тим, що вони будують, у результаті може «вилитись» у недобросовісне будівництво. А це — поява великої кількості неякісних будівель, що розваляться вже у недалекому майбутньому. Для забудовників не буде жодних перепон, щоб зводити будинки монстри, що й може призвести до великих інженерних катастроф. 

— Але ж, якщо будуватимуть на території громади, то, згідно з реформою децентралізації громада матиме вплив на будівельника.

— Так мало би бути. Але законопроєкт, проти якого ми виступаємо, загрожує реформі децентралізації. Усі важелі впливу на всіх ланках будівництва централізуються і передаються Мінрегіонбуду. Доступ до державних контролюючих органів громадянам та органам місцевого самоврядування буде закритий. Громадяни чи громадські організації взагалі не зможуть виступати ініціаторами перевірок містобудування, адже за містобудівний нагляд буде відповідати Мінрегіон. А окрім цього, штрафи за порушення містобудівного законодавства щодо об’єктів, які будуватимуться на території громади, згідно з положеннями законопроєкту 5655, мають іти до державного бюджету. Натомість представники органів місцевого самоврядування наполягають, що ці штрафи мають бути 100-відсотково зараховані до бюджетів територіальних громад, де відбулося порушення. І це — справедливо.

— Виходить, що громадян фактично позбавляють будь-якого впливу на те, що будується в їхніх містах?

— Громадським активістам у випадку незаконних забудов важче буде відстоювати свої права на комфортні міста, бо місцеві органи самоврядування не матимуть повноважень допомогти. Їм доведеться напряму боротись з олігархами-забудовниками, які з легкістю пройдуть усі необхідні інстанції. Тож, люди, які вселятимуться, наприклад, у квартири, достеменно не будуть знати, чи побудована вона надійно й доброякісно.

— Це — дуже важливо. Чи підтримують вас представники інших організацій?

— Проти прийняття законопроєкту висловилисяНаціональне агентство з питань запобігання корупції, Національна спілка архітекторів України, Архітектурна палата НСАУ, головне науково-експертне управління апарату Верховної Ради, Міністерство культури та інформаційної політики, представники Асоціації міст та Асоціації ОТГ, Громадська організація «Разом проти корупції». Така широка аудиторія підтримки говорить про важливість питань, які ми піднімаємо. Люди розуміють: законопроєкт 5655 стосується кожного і якщо його приймуть у тому вигляді, як є тепер, дуже непросто буде всім громадянам держави.

Фінальне голосування за цей законопроєкт відбудеться орієнтовно в кінці листопада – на початку грудня. Ми тепер вийшли, щоб на весь голос заявити:вимагаємо від Верховної Ради доопрацювати текст законопроєкту 5655 і прибрати звідти норми, які не тільки нищать нашу професію, а й становлять велику загрозу для великої кількості громадян країни.

Тіна Влад.