“Це як вдарив руку – маєш синець”: лікар про перебіг Covid-19 (Відео)

Вірусна пневмонія не є вироком. Це так протікає хвороба. От коли вдарив руку – маєш синець. Так само захворів на ковід – є набряк легень. Це не добре і не погано. Це такий перебіг захворювання.

Докладніше про перебіг крпрнавірусного захворювання у інтерв’ю з рівненським вірусологом Лікарем Дубровським.

  • Щодо довгострокових наслідків. Оце ураження легень, яке пацієнти бачать на КТ і яке всіх так лякає, минеться? Легені після такого відновлюються?
  • Звичайно. Це не якесь незворотне ушкодження. Це набряк легень, рідина в легенях. Правильніше навіть казати, що спочатку це ураження судин, яке призводить до цього набряку. З іншого боку, на тлі вираженого набряку легень падає насичення крові киснем – а це дуже небезпечний процес. Гіпоксія сама по собі запускає каскад небезпечних патологічних реакцій, які ще швидше погіршують стан хворого. Тому в лікуванні важких хворих таку особливу роль грає саме киснева підтримка.
  • Чи стикалися ви з тим, що пацієнти з ковідом почуваються погано не лише фізично, але й психічно?
  • Постійно. І важко визначити, чи людина просто панікує під дією всіх цих страшилок, чи це дійсно вірус на неї так діє. Люди налякані страшно. Якщо раніше в пацієнта раптом піднімалася температура, він спокійно сидів собі вдома, лікувався симптоматично. Навіть якщо знав, що вирує епідемія страшного грипу, це його не сильно хвилювало. Зараз поява температури доводить людей до розпачу. Вони переживають це як таке жахіття, що готові приймати будь-які ліки, робити будь-що, аби це зупинити. Усі вже поначитувались у фейсбуках, які симптоми, які наслідки. Такі обізнані, що й сперечатися важко. Але коли хвороба торкається особисто хворого, часто мозок одразу вимикається. Один починає трястися, переживати, приймати шаленими дозами все, що можна купити в аптеці. Воно не допомагає, він ще більше себе накручує і приїздить у лікарню, готовий вже хіба що не вмирати.А інший, навпаки, повністю ігнорує хворобу. Продовжує без смаку та без запаху ходити на роботу. Або збиває лихоманку і йде в гості. Ну от я хочу запитати: тобі пощастило, ти легко переносиш хворобу, але навіщо ти несеш цю заразу до інших? Лежи в ліжку, дивися серіали і тихенько радій, що імунітет справляється.
  • Що буде, якщо зараз закінчаться місця з киснем у лікарнях?
  • Мені дуже страшно відповідати на це питання. Якщо не буде кисню, то виживати будуть ті, в кого сильніший імунітет, кому запас міцності організму дозволить одужати. Інші помиратимуть. Але я дуже сподіваюся, що люди, які в країні відповідальні за ці питання, нас чують і все роблять для того, щоб такого не відбулося. І що вже є програма та комплекс заходів для розширення кількості місць із киснем. Тому що річ не в ліжках. Ліжка можна знайти. Річ у тому, щоб це були ліжка з киснем.
  • Як узагалі з цим жити далі?
  • Спокійно жити. Так, як ми жили раніше. Тому що коронавірусна епідемія за рік чи більше мине – маю на увазі, що жахіття закінчиться. А вірус лишиться жити з нами як звичайне респіраторне захворювання, одне з багатьох. Не буде вже карантинів, не буде такого ставлення. А от проблеми хронічних нелікованих хвороб та зловживання ліками залишаться. Ковід ці наші проблеми підсвітив, виявив, показав нам. Так само як проблеми із суспільством, здоров’ям нації, законодавством, проведенням закупівель та інші. І зараз треба зробити висновки: що на майбутнє треба виправляти, що надолужувати, що оптимізувати.
  • ℹ Повний текст інтерв’ю можна прочитати за посиланням: ⬇https://lb.ua/…/470506_likarinfektsionist_ievgen.html…
  • Поговоримо про:▪ перебіг хвороби, про стан пацієнтів, який ми спостерігаємо, в тому числі і після одужання. Віддалені наслідки. ▪ Про стійкість імунітету, перехресні антитіла, вакцинацію.▪ Про улюблені “народні” методи боротьби з коронавірусом, до яких належить також і антибіотикотерапія. Про які розповсюджені терапевтичні помилки треба знати кожному пацієнту. ▪ Про вибір адекватної діагностики та методу тестування.▪ Про кисневі койки, заповненість лікарні, прогнози на зимовий період.▪ Групи ризику та відношення до важких форм.