Тернопільські шляховики заявили, за яких умов вийдуть з протестами першого листопада

1Працівникам ДП «Тернопільський облавтодор» заборгували зарплатні на 16 мільйонів гривень.

Старші люди, трудовий стаж яких припав на період розпаду СРСР, добре пам’ятають, як ходили на роботу й при цьому не отримували зарплатню. Тоді виник такий жарт. Питає керівництво, яке місяцями не платить працівникам, на прохідній: «Приходять робітники в цехи на роботу?». «Приходять». Наступного разу знову таке ж запитання і така ж відповідь. Так — тижнями. Думало керівництво, що з цим робити й надумало на прохідній поставити турнікет: коли робітники проходять на робоче місце, щоб ще й платили за це. За деякий час питають чергового, чи приходять на роботу, а той відповідає, що й за такої умови все одно приходять.

На той час такий жарт можна було зрозуміти, бо радянська людина за інерцією жила й працювала навіть без оплати, боячись втратити робоче місце. Що тепер примушує людей ходити на роботу, де місяцями не платять зарплатню? Це запитання можна поставити працівникам ДП «Тернопільський облавтодор», які днями вийшли на протестну акцію.

— В організації працює в середньому 570 осіб, — каже голова об’єднаної профспілкової організації працівників шляхових господарств Петро Табака. — На акцію у формі вуличного протесту вийшли понад 160 чоловік, але підтримують її, впевнений, переважна кількість тих, хто працює в облавтодорі. Адже зарплату людям не виплачують за роботу чотири, а кому й п’ять місяців. Хтось не приїхав тому, що не зміг добратися з дальнього району, хтось побоявся начальства…

До редакції ІА «7Днів-Україна» напередодні телефонували працівники Тернопільського облавтодору з інформацією про невиплату зарплатні. Не назвалися, навіть не сказали, де конкретно, в якому районі, працюють. Щоб з’ясувати ситуацію, ми зверталися до керівництва організації, але пояснень не отримали. Люди, які працюють на дорозі, остерігалися оприлюднювати свої їмена, бо чогось бояться. Така поведінка викликає здивування, адже їхня робота важка, в умовах, далеких від комфортних, за мізерну зарплатню — через брак коштів людей перевели на триденний робочий графік: працюють лише в понеділок, вівторок і середу. Відповідно й зарплатня дуже низька: робочий на дорозі має дві-три тисячі гривень на місяць.

— В нашому облавтодорі свого часу працювало понад дві тисячі осіб, тепер — трохи більше як півтисячі, — розповідає Петро Табака. — Через ось такі обставини люди звільняються. Тільки минулого тижня звільнилося 17 осіб.

Працівникам Тернопільського облавтодору заборгували 16 млн грн. Протестувати люди вирішили так, щоб привернути увагу керівництва краю: безперестанку переходили пішоходним переходом трасу М-12 біля тернопільського аеропорту, скандуючи: «Зарплату! Зарплату!»

За словами заступника начальника управління превентивної діяльності — начальника відділу охорони публічного порядку головного управління Національної поліції в Тернопільській області Богдана Катруна, з протестувальниками домовилися про те, що вони впродовж десяти хвилин безперервно ходитимуть проїжджою частиною, а три хвилини пропускатимуть транспорт, що в корках. Також домовилися, що мітингувальники надаватимуть проїзд автомобілям екстреної допомоги та тим, де маленькі діти. Домовленості виконували.

— Проблема ДП «Тернопільський облавтодор» у застарілій матеріально-технічній базі, — каже завідувач відділу соціально-економічного захисту та правової роботи Тернопільської обласної ради профспілок Василь Когут. — Тепер у цій сфері діяльності працюють нові приватні підприємства із сучасною технікою. Вони — конкуренти облавтодору. Скажіть: той, хто замовляє послугу, робитиме ставку на стару структуру чи на нову, яка працює якісніше й дешевше?

Тож зрозуміло, щоб бути конкурентним у сучасних умовах, ДП «Тернопільський облавтодор» мав би модернізуватися, оновити технічний склад… Інше питання, чи зможе це зробити, адже й профільні профспілки визнають, що автопарк там — цвинтар, навіть пофарбувати техніку немає чим.

— Але ж це можна вирішувати в перспективі. Нині проблема в тому, що люди зароблені гроші не отримали, — каже Василь Когут. — Можна реорганізовувати підприємство, навіть припинити його роботу. Але перед цим потрібно розрахуватися з тими, хто там працював.

Результатом протесту стало те, що люди написали заяву в поліцію про невиплату зарплати. На зборах вирішили: якщо до першого листопада не отримають усю заборговану суму, будуть вдаватися до протестних акцій більшого масштабу й на інших дорогах.

Тіна Влад.