Тернопільщина: громади об’єдналися. Що далі?

децентОднією із значимих подій для нашої області став форум, де обговорювали перспективи розвитку об’єднаних територіальних громад. «Децентралізація — основа формування нової системи управління та місцевого розвитку». Під такою назвою проходило зібрання, особливість якого в тому, що його тема стосується чи не кожного з тих, хто живе в селі або селищі.

Зібралися проаналізувати найкращі практики, обговорити існуючі проблеми й виробити найбільш оптимальну модель об’єднаних територіальних громад їхні голови, представники місцевих органів влади, експерти, керівники центрів розвитку місцевого самоврядування з багатьох регіонів держави.

Загалом по Україні за три останні роки створено понад 500 ОТГ, на Тернопіллі — 36, обрано більш як 370 старост, понад 800 виконують обов’язки. Місцеві бюджети зросли із 68,6 млрд грн у 2014-му до 170,7 млрд грн, за прогнозами, на кінець цього року. В громадах створено 40 сучасних центрів надання адмінпослуг, 66 місцевих рад отримали повноваження архітектурно-будівельного контролю, торік бюджети ОТГ зросли в сім разів. Це позитивні зрушення. Є і труднощі. Одна з таких — не всі громади економічно спроможні.

Тобто громаду люди створили й готові працювати, але не розрахували сили: така ОТГ не може сама себе утримувати, не те щоб заробляти й розвиватися. Це питання на форумі порушив перший заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, наш земляк В’ячеслав Негода. За його словами, кількість громад має перейти в якість. Звідси, напевно, можна зробити висновок, що перший етап децентралізації завершено, коли громадам давали повну свободу вибору з ким об’єднуватися. Переходимо до другого етапу, коли гуртуватися ОТГ будуть з врахуванням економічного потенціалу, очевидно, й укрупнюватимуться. В’ячеслав Негода репрезентував дорожню карту реформи децентралізації влади, розраховану до 2021 року, й підкреслив: «Чергові місцеві вибори повинні відбутися в жовтні 2020 року. До цього часу маємо ухвалити всі документи, щоб вибори відбувалися вже на новій основі. Інакше заморозимо існуючу систему ще на п’ять років. А цього допустити не можна».

Читайте також: На Тернопільщині прем’єр Гройсман пообіцяв фермерам не менше мільярда гривень

Прихід прем’єр-міністра Володимира Гройсмана в супроводі голови Тернопільської облдержадміністрації Степана Барни присутні вітали стоячи, як у давні “добрі” часи. Попри цифри й факти, які виголосив прем’єр на підтвердження доброї перспективи для ОТГ, він наголосив на тому, що далі слід рухатися швидше. Тільки тоді за 10 років Україна стане успішною. Фактично підтвердив прем’єр і тезу В’ячеслава Негоди про те, що населеним пунктам слід визначатися щодо створення громад. «Процес об’єднання має пришвидшитися, але тільки шляхом діалогу, роз’яснення, дискусії і переконання. Дуже важливо, щоб створена громада була самодостатньою і за територією, і за кількісним складом. Тоді будуть мати достатньо коштів, повноважень, щоб надавати доброякісні послуги в освіті, охороні здоров’я, сформувати добротну інфраструктуру, інвестувати в культуру, місцевий економічний розвиток», — сказав Гройсман. Як це буде на місцях, побачимо. Думаю, що надалі вже діятимуть трохи жорсткіші правила створення ОТГ. Тим паче, що держава пропонує економічну допомогу у вигляді субвенцій на перший період. Потім потрібно буде добре думати, де брати кошти, щоб утримувати, зокрема, й соціальну сферу.

Читайте такожЧерез 10 років Україна може стати успішною країною — Гройсман назвав 5 кроків, які для цього слід зробити (Відео)

Важливим для присутніх було повідомлення прем’єра про те, що він ініціює розробку окремого проекту закону, який дозволить передавати землі поза населеними пунктами в управління об’єднаних територіальних громад і таким чином зніме всі існуючі спекуляції в цьому сегменті земельних відносин. «Ми підготуємо дуже коротенький закон про те, щоб надати права управління, володіння землями поза межами населених пунктів об’єднаним територіальним громадам, і поставимо крапку в цьому питанні. Буквально декілька статей… Нам треба буде все зробити для того, щоб його провести», — заявив Володимир Гройсман. І ще одна заява керівника уряду змусила залу прислухатися. Прем’єр повідомив, що один з пріоритетів уряду на майбутнє — місцевий економічний розвиток, у рамках якого передбачається широка підтримка дрібних і середніх фермерів, аби на селі не тільки вирощували, а й переробляли продукцію, створювали робочі місця. Планується на наступний рік закласти в бюджет не менше як мільярд гривень на це. «Тернопільщина однією з перших відгукнулася на запропоновану реформу децентралізації, — нагадав Степан Барна. — Це була смілива, невідома для багатьох пропозиція… Ми не боїмося експериментувати, адже зрозуміли, що ця нова філософія управління обернеться для жителів нашого краю більш доступними послугами, кращою якістю життя, додатковими перспективами розвитку». Це те, на що сподіваємося. Життя розставить усі крапки над «і». Нині, через три роки після початку змін, за результатами соціологічних досліджень Ради Європи, 65 відсотків українців вважають децентралізацію потрібною реформою. Треба позитивними змінами переконати ще понад тридцять відсотків у необхідності цих реформ.

Валентина БАЦА.