Тернопілля відзначить ювілей майстра, картини якого прикрашали кабінет президента США Джона Кеннеді (Фото)

Могила Якова Гніздовського на Личаківському цвинтарі у Львові
Могила Якова Гніздовського на Личаківському цвинтарі у Львові

На Тернопільщині планують із розмахом відзначити 100-річчя від дня народження Якова Гніздовського.

Про підготовку до відзначення ювілею від народження українського художника, графіка, кераміста, мистецтвознавця, уродженця с. Пилипче Борщівського району йшлося 30 жовтня на засіданні оргкомітету під керівництвом заступника голови Тернопільської обладміністрації Леоніда Бицюри.

Читайте також. Листопад у Тернополі: концерти, благодійні акції, конкурси, мистецькі заходи

Нагадаємо, твори Я.Гніздовського зберігають у приватних збірках і музеях, зокрема в Конгресовій бібліотеці, Бостонському музеї, Філадельфійському музеї, Університеті Делавер, Університеті Вашингтона, Батлер Інституті, фундації Вудварда, збірці Нельсона Рокфеллера (у США), а також у музеях Японії.

– 27 січня, у день народження митця, на Тернопіллі відбудеться низка заходів, – повідомив директор  департаменту культури, релігій та національностей облдержадміністрації  Григорій Шергей. – Зокрема, у планах – відкриття виставки робіт Якова Гніздовського, 62 з яких перебувають на території області, науково-практична конференція тощо.

Читайте також. Три місяці на Майдані: найгостріші моменти – на знімках польських журналістів (Фото)

Додамо, через нелегкі історичні події наш земляк був змушений покинути рідну землю. За океаном визнали талант Якова Гніздовського. У 1954 році відбулася його перша персональна виставка в США. Однак справжня слава прийшла, коли галерея Асоціації Американських Митців у Нью-Йорку купила 220 відбитків його серії дереворізів «Сосни». За два неповні роки проживання в Парижі, Гніздовський мав три успішні виставки. Там же він уперше виставив олійні картини, кераміку і скульптуру малих форм.  Після 1960 року художній авторитет Гніздовського зріс, він здобув міжнародне визнання. Його роботи широко експонувалися в країнах Африки та на Близькому Сході, у Великобританії, Західній Німеччині, Чехословаччині, Японії.

За підсумками засідання Леонід Бицюра дав відповідні доручення працівникам структурних підрозділів облдержадміністрації.

Довідково. Яків Якович Гніздовський (27 січня 1915 р., Пилипче, Борщівський район,Тернопільська область — 8 листопада 1985 р., Нью-Йорк, США) — український художник, графік, кераміст, мистецтвознавець. Яків Гніздовський малював олійними фарбами й темперою, різними твердими барвниками, гравірував на дерев’яних і металевих дошках, іноді займався скульптурою малих форм. Його спадщина складає сотні картин, а також – більш як 300 гравюр (ксилографії, офорти та ліногравюри). У свій час дві його картини — «Зимовий пейзаж» і «Соняшник» прикрашали кабінет президента США Джона Кеннеді в Білому домі.

Софія Левицька

Можете переглянути кілька картин Я.Гніздовського: