Тернопілля шукає альтернативу газу – шанс на використання мають вітер і сміття (Відео)

P7160012-nПро пошуки та способи використання альтернативних джерел енергопостачання на Тернопіллі розповів заступник голови Тернопільської обладміністрації Леонід Бицюра 16 липня.

Уряд України поставив перед усіма регіонами серйозне завдання – скорочення споживання природного газу. От і почали в областях замислюватися, як це реалізувати. Причому вирішити все завдяки звичайній електроенергії, хоча її у Україні – достатньо, не вдасться. Адже газ, як не крути, досі був найдешевшим паливом. Електрика обходилася дорожче як для окремих домогосподарств, так і для бюджетних організацій та бізнесу.

Читайте також. Більше як півмільярда внесли до місцевих бюджетів жителі Тернопілля

– Тернопільщина щороку споживає в середньому 820 млн куб. м природного газу, – каже Леонід Бицюра. – Загалом це обходиться в понад мільярд гривень. Враховуючи наш бюджет, сума – значна. Тому ми повинні скоротити споживання газу як мінімум на 10%. Таке завдання сьогодні ставить діючий уряд перед кожним регіоном.

Для виконання вимог центральної влади на Тернопіллі вже розробили ряд програм із модернізації систем теплопостачання та спрямованих на поліпшення енергоефективності краю. Також, за словами чиновника, вже провели консультації з науковцями та енергетиками щодо використання альтернативних джерел енергії.

- Наразі ми шукаємо надійних партнерів для реалізації напрацьованих проектів, - зазначив пан Бицюра.

Альтернативу влада бачить у використанні того, чого на Тернопіллі - в надлишку: торф і пелети, на яких можуть працювати твердопаливні котли. Переобладнати котли на використання твердого палива, за словами заступника голови ОДА, уже пропонують ряд заводів.

Економити також планують за рахунок ефективнішого використання каналізаційних стоків, відходів тваринництва та сміття. Завдяки цьому у світі отримують чималу кількість біогазу. Натомість у нас все, за словами Леоніда Бицюри, «йде на вітер».

- Ситуація щодо каналізування та очищення каналізаційних стоків у кожному районі Тернопільщини - різна, - зауважив Леонід Бицюра. – Більшість дрібних водоканалів узагалі не мають очисних споруд. Щодо сміттєзвалищ, то більшість із них - не паспортизовані. Тому спершу потрібно узаконити їх, а потім знайти інвестора.

Чиновник нагадав, що у Шумському районі розташований завод з переробки торфу на брикети, але вже кілька років є проблеми із цим державним підприємством.

- Ми спільно з Тернопільською обласною радою уже звернулися до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України з проханням передати завод у комунальну власність, - каже він. - Тож сподіваємося, що зможемо на території краю виготовляти брикети для твердопаливних котлів. Із домішками камінного вугілля чи деревини ця сировина буде ще ефективнішою.

Окрім того, увагу планують зосередити на будівництві вітроелектростанцій. Область має три райони, де є усі умови для цього: Тернопільський, Підгаєцький, Бережанський. Затримка – за надійним партнером. Наразі тривають переговори з однією з іноземних компаній, що має договір із Американським банком щодо фінансування встановлення вітрогенераторів. Утім, стримує цю справу вартість проекту – надто дорогим є обладнання.

До того ж, уряд вимагає, аби ціна кіловата електроенергії не перевищувала 30 коп. Натомість розрахунки інвестора були вигідними лише при тарифі 50 коп. Тож розвиток цієї справи загальмувався.

- Втім, економія у використанні природного газу у 10-15% не буде достатньою у сьогоднішній ситуації, - додав заступник голови ОДА. - Для більшої ефективності потрібне розуміння проблеми всіма жителями краю. Йдеться, зокрема, про економне використання тепла.

Читайте також. Запрошують стати учасниками груп, які втілюватимуть інвестиційні проекти на Тернопіллі

На фінішний етап вийшла підготовка «Програми реформування і модернізації системи теплопостачання в Тернопільській області на 2014-2015 роки». Вона, за вловами пана Бицюри, передбачає вкладення 200 мільйонів гривень на відповідні роботи – утеплення будинків, реконструкцію систем тощо.

- Звісно, сума суттєва, але вона дозволятиме скорочувати обсяги споживання природного газу щороку на 7 мільйонів, - продовжує чиновник.

До речі, представники влади готові розглянути усі проекти з енергозбереження, які може запропонувати громада: місцеві органи самоврядування чи навіть мешканці окремих будинків. Леонід Бицюра закликав усіх подавати пропозиції у спеціальну рубрику, створену на сайті ОДА.