Тернопілля: чи вдасться переможеним довести фальсифікації під час виборів? (Фото, Відео)

PA280004-nУ тому, що на двох виборчих округах Тернопільщини – №№166 та 167 відбувалися масові фальсифікації виборів, нині хочуть переконати правоохоронні органи і місцеву пресу кандидати, які там програли.

«Війну» із порушеннями ведуть два кандидати-мажоритарники – Михайло Апостол та Іван Стойко. Ось тільки є нюанс – про фальсифікації говорять, але фактичних доказів – мінімум. На це звернули увагу скаржників представники від Комітету Виборців України та громадської кампанії «ОПОРА».

Читайте також. Тернополян у новому парламенті буде негусто?

На підкуп виборців і маніпуляції з цифрами у протоколах дільничних виборчих комісій у Тернопільському прес-клубі поскаржився Михайло Апостол. Він стверджує, що вже звернувся в Міністерство внутрішніх справ, навіть особисто до Арсена Авакова, та Службу безпеки України.

Екс-нардеп визнав, що він і його команда не зробили належних кроків у день виборів. Через це і вирішити справу сьогодні вже складно. Каже, що почав говорити лише тому, що друзі наполягли, принісши копії протоколів з кількох дільниць округу №166. Мовляв, не причина у самому Михайлові Апостолі та його виграші-програші, а в тому, що навіть після Майдану у селах працюють схеми, які допомагають фальсифікувати результати виборів.

– Не йде мова про перемогу Михайла Апостола, йдеться про справедливі вибори в Україні. Ніколи на думав, що, будучи дев’яносто днів на Майдані, таке побачу. Я вірив у зміни, – каже Михайло Апостол. Будучи два роки народним депутатом, я ініціював різні соціальні проекти, створив благодійні центри, допомогу у них отримували сотні соціально незахищених людей… Коли ж побачив, що результати виборів очевидні, привітав переможця, але з фальсифікаціями миритися не хочу.

Михайло Апостол стверджує, що зіпсованими на частині ДВК є близько 5,5% бюлетенів. Подекуди – навіть більше. У деяких селах, за його словами, на дільницю прийшли 99% виборців, хоча всі знають, що там багато людей на заробітках. На доказ своїх слів, чоловік показав звіти ДВК, де записи були зроблені різними ручками, різними почерками, що суперечить закону. Більше того, в одному з документів чітко вказане прописом одне число, а цифрами – зовсім інше.

– Один з моїх довірених осіб, розказав, що виборців відверто купували. Голові комісії пропонували певну суму. Ми  не знаємо скільки. Але членам комісій давали по тисячі, виборцям платили 200, 400 грн – від одного і від другого кандидата. І це все – у день виборів. Таке враження, що надворі 90-ті і Майдану не було… На жаль, факт ми не задокументували.

Михайло Апостол визнав, що «махати кулаками» вже пізнувато. Однією з причин такого затягування він вказав відсутність знавців виборчого законодавства як серед місцевих юристів, так і серед правоохоронців – у міліції та СБУ. Про свою подальшу діяльність мовив: «Я маю чим зайнятися, але допомагати людям, просувати проекти в таких масштабах уже не зможу…». Натякнув також на те, що на окрузі №166, вочевидь, застосували брудну схему із «вливанням» коштів звідкись, бо опоненти, мовляв, таких сум з роду не мали.

Довірена особа кандидата по виборчому округу №167 Івана Стойка – Сергій Білявський коментував ситуацію в телефонному режимі. Сам екс-нардеп трубку не брав, бо начебто якраз перебував у суді.  Отже, юрист розказав, що представники пана Стойка зафіксували подачу неправдивої інформації в протоколах і маніпуляції цифрами у протоколах.

– Фактично усі протоколи не пронумеровані. Є дуже багато таких, де не внесли імена членів ДВК. Деякі протоколи були написані різними ручками, тобто вони могли були заповнені різними людьми, – розповідає Сергій Білявський. – У нас є також відеофіксація від спостерігачів «ОПОРИ», де видно, що в приміщенні райдержадміністрації змінювали дані в самих протоколах…

Він підтвердив, що Іван Стойко налаштований боротися і відстоювати правду та закон.

Представники «ОПОРИ» та Комітету Виборців України, яких спеціально запросили на це засідання, пояснили, що процедура доведення того, що вибори були сфальсифіковані, – дуже довга і непроста. До того ж, обидва кандидати і їхні команди згаяли багато часу. Мовляв, якщо й були якісь випадки порушення закону, це потрібно було одразу знімати на відео носії, фіксувати скаргами та протоколами просто на дільницях.

–  Якщо ж справді було зіпсовано більше 5% виборчих бюлетенів, то на цих дільницях можливі перевибори, – каже юрист КВУ Тетяна Семусь. – Якщо доведуть факт математичної помилки у протоколах, то голоси повинні бути перераховані. Але варто врахувати, міліція та СБУ розглядає всі ці речі вже не в рамках виборчого законодавства, а під кутом своєї юрисдикції.

Кореспондент ІА «7 Днів-Україна» надалі стежитиме за перебігом цієї справи. Чи вдасться екс-нардепам довести фальсифікації та щось змінити, ми вам повідомимо.

Софія Левицька