Тернопіль посів друге місце по результатах ЗНО в Україні

1Тернопіль посів друге місце за результатами зовнішнього незалежного оцінювання 2018 року серед обласних центрів. Як і минулого року, лідирує Львів. Тернопіль  порівняно із попереднім роком, піднявся на чотири сходинки.

У публікації використані результати тестувань 117 тисяч випускників 2018 року. Як відомо, з 2008 року результати зовнішнього незалежного оцінювання — основний критерій відбору абітурієнтів до закладів вищої освіти в Україні. Обов’язковим предметом ЗНО є українська мова та література. В останні два роки до списку обов’язкових також увійшли історія України або математика (на вибір). Решту предметів випускники обирають залежно від того, яку спеціальність планують здобути.

ЗНО можна вважати універсальним критерієм оцінювання знань випускників, адже тести складають анонімно та за умови відсутності підказок. У результаті система дає змогу аналізувати рівень підготовки випускників у масштабах міста, області чи всієї країни.

Цього року перша трійка рейтингу дещо змінилася. Львів упевнено тримає лідерство, а Рівне та Івано-Франківськ втратили позиції. Їх посунули Київ і Тернопіль.

Цікавим видається і загальний рейтинг міст України. До переліку увійшло 380 міст, які показали кращі результати зовнішнього незалежного оцінювання 2018 року. Звісно, об’єктивного статистичного аналізу такі населені пункти не покажуть через малу кількість випускників. Проте й тут можна побачити цікаві результати.

Лідером у рейтингу-2018 серед усіх міст України стало місто Борщів Тернопільської області. Минулого року воно було на 6-й сходинці. Крім нього, до першої десятки вже вдруге увійшли такі ж маленькі міста: Бурштин (Івано-Франківська область), Підгайці, Заліщики та Судова Вишня і Рава-Руська з Львівщини.

Як бачимо, і обласний центр, і райони Тернопільщини показали непогані результати. Експерти Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти дійшли висновку, що підсумкові оцінки абітурієнтів суттєво вищі за результати зовнішнього незалежного оцінювання.

«У навчальних закладах області є проблема завищення оцінок, найбільше це стосується професійно-технічних училищ. Все частіше трапляються випадки, коли результати ЗНО розчаровують випускників, адже в школі вони отримують вищі оцінки», – каже відповідальний за ЗНО на Тернопільщині Юрій Шайнюк.

Наступного року незалежне тестування поєднають з двома предметами державної підсумкової атестації. Нагадаємо, цього року державну підсумкову атестацію у формі ЗНО складали лише з української мови та літератури. У наступному ж буде ще один – на вибір абітурієнта.

«У 2019-му планують запровадити поєднання ЗНО і державної підсумкової атестації для другого предмета. Це буде за вибором для учнів ПТУ і студентів. Програми тестування, які були затвердженні у 2016-му, будуть чинними. Щодо іноземної мови, то далі діятиме аудіювання», – додає Юрій Шайнюк.

Відтак, отримати атестат про загальну середню освіту без складання ЗНО в українських школах неможливо.

Загалом до ТОП-10 не потрапило жодне місто, де населення перевищувало б 17 тисяч осіб. Тенденція до лідерства невеликих міст у рейтингу спостерігається кожного року.

Тобто можна сказати, що у провінційних містах рівень шкільної освіти може бути достатнім для того, аби їхні випускники могли конкурувати зі столичними чи обласними.

До речі, якщо ЗНО вважають універсальним критерієм оцінювання знань випускників, то чому б не взяти його в основу оплати праці педагогічних працівників? Принаймні це було б справедливіше оцінювати роботу вчителя за рівнем знань його учнів, а не за величиною міста, в якому він працює.

Г-та “Свобода”.