Тернопіль: пацієнти не можуть отримати необхідні ліки, бо ціни в аптеках зросли

цінаЧерез так звані «ножиці» у законодавчій базі України тернопільські пацієнти не можуть отримати ліки за пільговими рецептами.

Спеціалісти відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення Тернопільської міської ради уже відправили відповідний лист Міністерству охорони здоров’я. Медики наразі чекають відповіді.

Читайте також. На Тернопіллі склали перелік медзакладів, що безкоштовно допомагатимуть бійцям АТО

Аби зрозуміти, чому виникла така ситуація, варто розібратися у проблемі. Спершу варто згадати, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів за №1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань», затвердили порядок видачі пільгових рецептів для певних категорій населення. Їх ділять за двома критеріями: соціальний статус ( учасники ВВВ, ветерани війни і праці) та інваліди (І-ІІ групи, інваліди дитинства).

Ці категорії населення мають право на пільговий рецепт на медикаменти, необхідні при лікуванні основного захворювання. Пільгові рецепти дають право на отримання 50% та 100% знижки. Однак через нову Постанову Кабміну від 02.07.2014 р. за №240 «Про референтне ціноутворення на лікарські засоби та вироби медичного призначення, що закуповуються за кошти державного та місцевих бюджетів» встановили граничний рівень цін, за якими можна аптекам відпускати медикаменти лікувальним закладам, в тому числі - і за пільговими рецептами. Перелік медикаментів затверджений цією постановою та опублікований на офіційному сайті Міністерства охорони здоров'я.

Читайте також. На Тернопіллі надають душпастирську допомогу людям, які втратили рідних в АТО (Фото)

Однак підвищення курсу долара щодо до гривні спричинило ситуацію, що вартість усіх медичних препаратів зросла. І вона тепер значно перевищує гранично допустимий рівень вартості цих препаратів. Тому нині аптеки не можуть отоварювати ці рецепти, бо різницю між вартістю препарату та гранично допустимою ціною препарату немає чим відшкодовувати.

Цього року на отримання ліків за пільговими рецептами для тернополян за рахунок субвенції з державного бюджету на охорону здоров'я міста передбачили 1 млн 857 тис. грн. Крім того, рішенням міської ради передбачили на пільгові рецепти учасникам АТО - ще 85 тис. грн.

Читайте також. Тернополяни у Дубаях представили свої наукові напрацювання (Фото)

- Пільгові рецепти видають лікарі загальної практики – сімейної медицини, - каже головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги Микола Медвідь. - Лише у лютому 937 тернополян отримали 50% та 100% знижки на придбання необхідних для себе ліків. Сума, виділена з бюджету на безкоштовні рецепти, ніби і не маленька. Але і кількість пацієнтів-пільговиків у Тернополі сягає 18570. Тому, якщо відняти 360 тис. грн на придбання наркотичних препаратів для онкохворих пацієнтів (їх 50, і вони щодня приймають ці препарати), то на кожного такого пацієнта в рік виділили 80,44 грн, а це 6,70 грн на місяць. Причому ця сума може зменшуватися, якщо врахувати ще 8 пацієнтів, які мають пересадженні органи (нирки), і вартість підтримуючих препаратів для них сягає кількох сотень-тисячу гривень на місяць.

Нині медики надіються, що курс іноземної валюти хоч трошки знизиться, а відтак - подешевшають медичні препарати. Це дасть змогу видати більшу кількість пільгових рецептів. Однак, поки ці мрії залишаються мріями, пацієнти не можуть безкоштовно отримати навіть життєво необхідні їм препарати. Лікарі сімейної практики видають «пільгові» рецепти, а фармацевти попереджають, що ліки, придбані ще за старою ціною, закінчуються.

Читайте також. Родичів загиблих воїнів АТО запрошують у Заздрість — в музей-садибу Йосипа Сліпого

Сьогодні отоварити пільгові рецепти ще можна в комунальних аптеках : №126, 78 і 168. Але аптека №168 уже повідомила про відмову отоварювати рецепти через невідповідність закупівельних цін і гранично допустимих законодавством цін. Тому й б'ють на сполох спеціалісти відділу охорони здоров'я та медичного забезпечення Тернопільської міської ради. Втім, все одно доведеться чекати відповіді зі столиці. Головне, аби вона не надійшла надто пізно для деяких пацієнтів...

Софія Левицька