Тепла осінь — не аргумент для здешевлення комуналки

З очікуванням холодів приходить й очікування подорожчання газу. Таку закономірність ми спостерігали роками. Цьогоріч Нафтогаз, який нам продає голубе паливо, запевняє, що так не буде — матимемо і здорожчання, і здешевлення газу.

На коливання цін, кажуть у Нафтогазі, впливатимуть багато факторів, зокрема сезонність, запаси палива у сховищах, конкуренція між постачальниками, тепла осінь і зима, низький попит на паливо через пандемію COVID-19 тощо.

Тим часом ще немає морозів, а Нафтогаз уже в жовтні на чверть підвищив ціну на газ для виробників тепла. Тож, у жовтні оптова ціна на газ для виробників теплової енергії — 5 374,100 грн/куб. м без урахування ПДВ і вартості транспортування. Це на 24 відсотка більше, ніж у вересні цього року. Відповідна інформація оприлюднена на сайті НАК «Нафтогаз України».

«Ми маємо три ціни газу: для теплокомуненерго, котрі діють до кінця цього опалювального сезону. Ця ціна становить із жовтня 5374 гривні за кубічний метр. Маємо газ для побутових споживачів, який, котрий продає «Нафтогаз України», за ціною 4700 гривень за кубічний метр у рамках місячного пакету (коли купуємо щомісяця.— Авт.), і 5240 гривень за кубічний метр у рамках тарифу «Річний» (коли купуємо оптом на рік. — Авт.), — сказав з цього приводу виконавчий директор асоціації «Енергоефективні міста України» в ефірі однієї з телепрограм Святослав Павлюк.

Що це означає? А те, що люди, які мають індивідуальне опалення, платитимуть за кубометр газу дешевше, аніж ті, яких обслуговують теплокомуненерго. Тож експерт правомірно називає дивною ситуацію, у якій Нафтогаз продає газ теплокомуненерго дорожче, ніж населенню. «Це створює фальшиві, обманні індикатори для населення, для того, щоб переходити на індивідуальні теплові системи, бо так неначе дешевше. Оптові споживачі, якими є теплокомуненерго, повинні були б мати нижчу ціну», — зазначив він. Мало того, що власники квартир, які не мають індивідуального опалення, як правило не можуть регулювати температуру у квартирі й свої видатки на опалення, вони ще й за логікою подій платитимуть більше за тепло. Можна було б і справді подумати, що таке рішення прийняли для того, щоб спонукати українців встановлювати індивідуальне опалення. Але ж це тепер фактично заборонено, бо вимагає виконання численних вимог.

Натомість експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук висловив думку про те, що «Укргазвидобування» мало б продавати видобуті в Україні 14,5 млрд кубометрів газу на біржі. Тоді ціна на газ для населення була б у межах 4 тис. грн за тис. кубометрів. Але таку думку критикують, зокрема і з таким аргументом, мовляв, реальна ціна на газ стимулює людей економити.

Тим часом у понеділок, 26 жовтня, Нафтогаз оприлюднив вартість свого товару й на листопад. Тож, ціна на природний газ у листопаді в рамках тарифу «Місячний» — 6,33 грн/куб. м із ПДВ (без вартості розподілу). Для того, хто в листопаді підключить тариф «Річний», ціна газу на наступні 12 місяців становитиме 6,45 грн/куб. м із ПДВ (без вартості розподілу). Клієнти, які підключили тариф «Річний» у попередні періоди, продовжуватимуть сплачувати за газ за ціною, яку зафіксували при переході на річний тариф.

У Нафтогазі нагадали, що до 31 жовтня включно ще можна встигнути підключити тариф «Річний» за ціною 5,24 грн/ куб. м із ПДВ.

Зміни цін на газ у листопаді, як повідомили, обумовлені в першу чергу сезонним фактором і збільшенням оптової ціни на блакитне паливо. Тож, фактори, про які в Нафтогазі казали як про такі, що вплинуть на зменшення ціни, зокрема тепла осінь, зниження споживання через пандемію поки на тенденцію подорожчання газу не вплинули.

Тіна Влад.