Телескоп Hubble зробив унікальний знімок галактики із чорною дірою (Фото)

 

nasa.gov
nasa.gov

Телескоп Hubble зробив фотографію одного з найближчих до Землі квазарів – потужного активного ядра еліптичної галактики в сузір’ї Діви. Квазар під назвою 3C 273 був відкритий першим з усіх квазарів на початку 1960-х років.

Відстань від нашої планети до цього яскравого космічного об’єкта сягає 2,5 мільярда років, передає NEWSru.com з посиланням на сайт NASA.

Знімок був зроблений ширококутною і планетарною камерою 2 (WFPC2) найвідомішого космічного телескопа. У NASA заявили, що новий знімок – “найкращий з тих, що існують”.

На фотографії чітко видно яскраве джерело світла в центрі - квазар. Власне, сам термін позначає "квазізоряне радіоджерело", і довший час науковці не могли відрізнити квазари від звичайних зірок. Насправді це зовсім інші космічні об'єкти: квазари є потужними і дуже далекими активними ядрами галактик, у центрі яких знаходяться надмасивні чорні діри. Їхню енергію живить величезний диск частинок.

Коли матерія, що оточує чорну діру, потрапляє всередину, деякі квазари випускають в навколишній простір надшвидкі джети. 3C 273 не виняток: на знімку добре видно своєрідний "струмінь". Довжина цього джета становить 200 тисяч світлових років.

Випромінювання квазарів у сотні і тисячі разів потужніше, ніж сумарна потужність всіх зірок нашої галактики, у Всесвіті квазари є найяскравішими об'єктами. Якщо припустити, що квазар 3C 273 був би від нас на відстані 30 світлових років (це всемеро більше, ніж відстань від Землі до найближчої до неї зірки після Сонця), то його яскравість була б порівнянна з яскравістю Сонця.

Нагадаємо, у липні 2012 року космічний телескоп Hubble зробив зображення спіральної галактики з перемичкою в сузір'ї Діви. Було виявлено, що в цій галактиці і досі активно народжуються все нові й нові блакитно-білі зірки, які потужно випромінюють ультрафіолетове світло, тим самим іонізуючи навколишню туманність.