«Там, де ми були, показують лише три канали. Два з них – російські», – тернополянин про зону АТО (Фото)

блокпостОдна з проблем українських силовиків на сході України – мобільні телефони.

У цьому переконаний співробітник управління боротьби з організованою злочинністю Петро Демборинський. Чоловік двічі побував у зоні проведення антитерористичної операції.

Читайте також. «Ті, хто ухиляється від призову, допомагають окупантам», — боєць з Тернополя

Вперше на схід поїхав 5 липня, коли лише починалася неоголошена війна і йшли бої за Луганську та Донецьку області. Вдруге – наприкінці грудня, повідомили у Секторі зв’язків з громадськістю УМВС в Тернопільській області.

Влітку Петро Демборинський зголосився їхати туди у складі перших ротацій. За розподіленням потрапив у Слов’янськ, далі доля перекинула в Попасну. Обстрілювали всюди, пригадує правоохоронець. У його групі було 10 чоловіків – п’ятеро розшуківців і стільки ж працівників УБОЗу. Керівництво доручило їм, окрім несення служби на блокпостах, займатися розкриттям злочинів і викриттям бойовиків, терористів, диверсійних груп.

Читайте також. Більшість загиблих на Херсонщині бійців батальйону «Збруч» — добровольці (Відео)

Блокпост, де ніс службу Петро Демборинський, був на дорозі, що вела до Луганська, неподалік від міста Щастя та за 50 кілометрів від Росії.

Працювали наші правоохоронці спільно з місцевими міліціонерами, які раніше забезпечували правопорядок на Луганщині. Та частина силовиків, яка перейшла на бік України, у ЛНР тепер перебуває в розшуку. Їх сепаратисти оголосили зрадниками.

- Якби хтось із них потрапив на окуповану ЛНР землю, – розповідає Петро Демборинський, – то їх там могли б заарештувати або навіть розстріляти. Поліція так званої Луганської Народної Республіки навіть виготовила брошурки типу «Увага розшук!», де розмістила, як вони вважають, дані про міліціонерів-зрадників, які залишилися вірними присязі українському народу. Внизу допис: «Якщо відомо, де ці люди, повідомляти за вказаними телефонами». Листівки роздають населенню. Потрапляли вони і до нас.

Читайте також. «Не віриться, що його немає, він просто зірвався та кудись поїхав», — кажуть друзі про Віктора Гурняка (Відео)

На блокпостах правоохоронці спільно з військовими завжди ретельно перевіряють документи та речі, аби не пропускати диверсійних груп, зброю та вибухівку. Проте, каже Петро Демборинський, не завжди можна серед місцевих визначити, хто є хто насправді.

- На одному із сусідніх блокпостів старший житель Луганщини приніс військовим трилітрову банку меду, як гостинець від місцевого населення. Подарунок вибухнув, оскільки всередині була граната, і травмував двох хлопців, - пригадує чоловік.

Як і всюди до українських силовиків населення сходу ставиться по-різному. Особливо часто і найбільше, каже пан Петро, останніми словами та прокльонами відгукувалися про захисників люди старшого віку.

Читайте також. Дев’ять правоохоронців покарали через «сміттєву люстрацію» суддів у Кременці (Фото, Відео)

- Вони завжди нам потикали тим, що ми прийшли на їхню землю і намагаємося змінити їхнє життя. Їм важко щось пояснити чи довести, - каже чоловік. - Вони вважають, що бандерівці - це зло, хоча самі не знають, хто такі бандерівці і чому їх так називають. Більш стримано веде себе молодь.

Людей не лякала влітку та не лякає тепер і порожнеча в магазинах. Петро Демборинський пригадує, що на початку бойових дій магазини в Слов’янську були порожніми. У великих супермаркетах селяни продавали власну консервацію та овочі. Проте не бракувало в магазинах горілки та дріб’язкових, непотрібних речей.

Така ж ситуація була в Артемівську та Попасній. Люди, щоб зняти в банкоматі гроші, стояли в чергах по кілька годин, а видавали на руки в день лише сто гривень.

Читайте також. «Непридатних за станом здоров’я у війська відправляти не будуть», — полковник Володимир Катинський (Графіка)

Сьогодні в магазинах є все, дорога не перекрита. Єдине що – не завозять продуктів з Росії, бо вони там набагато дорожчі.

- Одного разу, коли ми стояли на блокпосту, то зупинили вантажний автомобіль з Теребовлянщини, який віз у Луганськ 20 тонн продуктів. Коли ми спитали, навіщо везе сепаратистам провізію, то у відповідь почули: «Я знаю, що роблю погано, знаю, що годую ворогів, але мені потрібні гроші і треба годувати сім’ю».

Петро Демборинський переконує, що завдяки українським бійцям, які перебувають на сході, у місцевого населення починає мінятися думка про «західняків». Вони менше почали стверджувати, що ми вбивці та ґвалтівники.

Читайте також. Із Тернопілля вже виїхали 610 переселенців, тож є місце для прийому нових

- Усе залежить від людей та інформування. Україна програла у інформаційній війні Росії. Там, де ми були, показують лише три канали, два з них – російські. Наша преса не була готова тоді, робить помилки і сьогодні. У нас показують лише те, що погане сталося, а я вважаю, що потрібно показувати більше позитиву, більше розповідати, хто такі насправді бандерівці, інформувати та показувати, як живуть на заході України, в країнах Євросоюзу, і як в Росії.

На території ДНР і ЛНР місцевому населенню показують фото зі Львова, на яких зображене бідне місто, бідні люди, а також розповідають, що там жінки за їжу та мандарини мусять займатися проституцією – це така пропаганда. Здивувало Петра Демборинського й запитання заступника начальника міліції одного з міст.

Читайте також. Волонтери просять тернополян активізуватися – на сході потрібна наша поміч (Відео)

- Він показував нам дорогу до одного з блокпостів. Коли їхали, то запитав, чи дійсно правда, що ми їмо людей. Я був шокований - почути таке від дорослої людини з вищою освітою. Звичайно, я спитав, як він це собі уявляє. Почуте, здивувало ще більше. Він відповів: «За чутками, коли у вас приймають в бандерівці, то одна з умов – з’їсти шматок тіла свого ворога…».

Однією з проблем наших силовиків Петро Демборинський вважає мобільні телефони.

- Цілими днями та ночами хлопці не випускають телефони, пишуть СМС, спілкуються. Навіть при обстрілах не кидають мобільні з рук. Зранку вони прокидаються втомленими та виснаженими лише через те, що півночі просиділи з телефоном. Були й такі, хто за добу заряджав мобілку по 5-6 разів, - каже він.

Під враженнями залишилися тернополяни від екскурсії у соляну шахту, що в Соледарі. У той час, коли решта населених пунктів зайняті бойовиками, міський голова, обравши нейтральну позицію, врятував місто від пограбувань і руйнації. Шахта - на території Артемівського краю. Там вперше наші бійці дізналися про існування підземних соляних футбольних полів, своєрідного готелю для лікування астматиків, побачили в шахті місце для оркестру, де дають концерти найкращі симфоністи світу.

Читайте також. Тернополян запрошують на фільм про людей, які витримали там, де не витримав бетон (Відео)

Коли хлопці поїхали по воду у Новоадарський район, село Дмитрівку, то побачили там церкву. Її настоятель провів екскурсію храмом. Церква оздоблена бурштином і золотом, що вразило своєю красою наших правоохоронців. Наглядає за тією святинею львів’янин.

Навіть при постійних обстрілах наші хлопці намагалися жити за українськими традиціями. Команда Петра Демборинського святкувала на сході і Новий рік, і Різдво. На Святий вечір вони приготували 15 пісних страв. Продукти дали частково місцеві, а також завезли волонтери.

Петро Демборинський вважає, що захист сходу – завдання кожного свідомого українця, але йти туди потрібно підготовленим як морально, так і фізично.

Довідково. Нещодавно в. о. начальника УМВС України в Тернопільській області Олександр  Богомол розповів, що на сході вже побували 700 працівників міліції з Тернопілля. На щастя, немає жодного загиблого, є лише травмовані і поранені. Про це – на відео.

Софія Левицька