Таємні агенти уже слухають: в Україні набув чинності закон, що дозволяє НАБУ і ДБР прослуховування

НАБУ-нашивка крупно на спиніЗміни до Кримінального процесуального кодексу втупили в дію сьогодні після того, як прийнятий ВР закон 187-IX був офіційно опублікований 16 жовтня.

Відповідно до закону, Держбюро розслідувань і НАБУ отримали право самостійного прослуховування. При цьому працівники операторів телекомунікаційного зв’язку мають сприяти в цьому і вживати заходів для нерозголошення отриманої інформації.

Крім того, закон передбачає роботу “теємних агентів”, а гранична кількість начальників у складі НАБУ змінює з 500 до 200 (склад центрального і територіальних управлінь залишається на рівні 700 осіб).

Закон передбачає, що у НАБУ працюватимуть так звані “таємні агенти” – негласні штатні працівники. Щоб обрати їх, директор Нацбюро утворює окрему комісію з працівників НАБУ, які мають допуск до держтаємниці.

Як пояснює “112 Україна“, відповідно до закону, кримінальне провадження не можна закрити через завершення строків давності притягнення до відповідальності, якщо йдеться про особливо тяжкий злочин проти життя чи здоров’я особи або злочин, за який можуть осудити до довічного позбавлення волі.

До КПК внесли деякі зміни щодо проведення експертизи. Так, слідчий або прокурор зобов’язані забезпечити проведення експертизи. Клопотати про проведення експертизи може сторона захисту. Проводити експертизу може спеціальна установа, експерт або їх група.

Сторона захисту може самостійно залучити експертів на договірних умовах для проведення експертизи, у тому числі обов’язкової. Разом з тим, сторона захисту має право клопотати у слідчого судді про проведення експертизи – зокрема якщо не має грошей на це.

Із КПК вилучено норми про оголошення обвинувального акта в повному обсязі. Також передбачено тільки короткий виклад позовної заяви.

Окрім того, суд може обмежити тривалість оголошення обвинувального акта або позовної заяви – “з урахуванням розумних строків”.

За новими правилами після роз’яснення суті обвинувачення головуючий надає стороні обвинувачення та стороні захисту право проголосити вступні промови. У такій промові можуть назвати докази та порядок їх дослідження, може бути зазначена позиція сторони.

Відповідно до закону, за замовчуванням процесуальні дії проти українців за кордоном зможуть проводити без погодження українського прокурора або суду (хіба що це передбачено міжнародним договором або є обов’язковою умовою надання такого виду допомоги за законодавством запитуваної сторони).

Вилучено норму, за якою суд може визнати доказами показання з чужих слів.

Запроваджується обов’язок скласти протокол про затримання особи. Якщо в цей момент ПІБ затриманого не відомі, протокол має містити докладний опис людини і вкладене фото.

Закон дозволяє оскаржувати запобіжний захід у вигляді застави або відмову застосовувати такий захід.

Вилучається норма, відповідно до якої слідчі органів Державної кримінально-виконавчої служби України здійснюють досудове розслідування злочинів, вчинених на території або в приміщеннях Державної кримінально-виконавчої служби України.

Верховна рада України прийняла цей закон 4 жовтня цього року.