“Ситуація на сході не дозволяє Україні розвиватися і призводить до нових жертв”, – Беата Бживчи (Фото)

оснПам’ять 90 поляків, трагічно загиблих 24 грудня 1944 р., вшанували у с. Ігровиця Тернопільського району сьогодні, 15 грудня.

За упокій невинно вбитих відслужили панахиди священики греко-католицької та римо-католицької церков. Про це повідомив сайт ОДА.

Читайте також. Тернополяни гідно захистили честь міста на юнацькому турнірі з греко-римської боротьби (Фото)

Участь у поминальних заходах взяли генеральний консул республіки Польща у Луцьку Беата Бживчи, заступник голови Тернопільської обладміністрації Леонід Бицюра, голова Польського культурно-освітнього товариства Тернополя Петро Фриз, жителі с. Ігровиця та навколишніх сіл.

– Ми не можемо змінити історію, але нам треба пам’ятати тих, хто загинув, молитися за їх упокій, – наголосила Генеральний консул Республіки Польща у Луцьку Беата Бживчи. – Та найбільше, що ми можемо зробити зараз, – це будувати мирне сусідство між Україною і Польщею, щоб такі трагічні події ніколи не повторилися. Також сьогодні ми молимося за Україну, за мир, якого тут потребують найбільше. І ті поляки, які проживають тут, і ті, хто проживає в Польщі, переживають за Україну. Нам дуже прикро, що ситуація на сході країни не дозволяє країні розвиватися і призводить до нових жертв.

Читайте також. Тернопільська філармонія згадує свою славну історію та будує плани (Відео)

Звертаючись до присутніх, Леонід Бицюра зауважив, українці і поляки вже неодноразово відзначали і сумні, і радісні події в історії обох народів.

– Немає нічого ціннішого за людське життя, і кожна втрата – це трагедія для народу, – каже він. – Україна переживає черговий драматичний виток своєї історії. Ми втрачаємо своїх громадян, і такі втрати вчать дорожити життям і здоров’ям кожного з нас. Український і польський народи об`єднує багато, насамперед спільна історія. Тому сподіваємося, що мирні і добрі стосунки між двома сусідніми народами ніщо не зіпсує.

Натомість Петро Фриз знає про трагедію в с. Ігровиця із розповідей рідних. Адже з цього села родом – його батьки.

– У 1944 році, напередодні польського Різдва, у село прийшли, як мені розказувала бабця, цілі загони бойовиків, – розповів він. – З якою метою – сказати важко. Заходили до тих домів, де жили поляки. Скоріш за все, це була спланована акція, хтось показував куди йти. До 3 ночі село горіло. Напевно, була третя сторона, зацікавлена, щоб налаштувати один проти одного два братніх народи.

Довідково. На старому цвинтарі, недалеко від церкви є пам’ятник полякам, які загинули 24 грудня 1944 р. На гранітному хресті викарбувані імена загиблих поляків. Внизу – переклад українською мовою «З димом пожарів, з курявої братньої крові, до Тебе, Господи, волає цей голос. Ігровиця, трагічно загиблих 24 грудня 1944 р. Нехай спочивають у мирі. Уряд Республіки Польща Родини 2007 р.» Пам’ятник відкрили 5 липня 2008 р.

Софія Левицька