Свято-Духівський монастир – скит Почаївської лаври (Фото)

Os4rgfmN0OUНа горі у мальовничому лісі неподалік Почаєва знаходиться древній чоловічий монастир-скит.

Історія Свято-Духівського скиту йде у сиві століття, коли тут здійснював свої подвиги преподобний Мефодій. На одній з Почаївських гір, пізньої осені 1197, Мефодій спорудив маленьку капличку. А 1219 р. на вершині тієї гори був закладений монастир з храмом Преображення Господнього. Більше чотирьох століть розцвітала тут чернеча обитель, і до середини XVI ст. монастир-скит мав першість над всіма монастирями Волині і Поділля. Проте біда наздогнала і його — епідемія виразки позбавила життя майже всіх ченців Скиту. П’ятеро ченців що залишилися  переселилися на сусідню гору, де незабаром був заснований Почаївський монастир. У XVII ст., при Іові Почаївському, чернече життя в Скиту поновилося, і був побудований дерев’яний храм на честь Святої Трійці, чому Скит отримав назву Свято-Духівський скит. Та минув час … і в 1900 р.   втретє відроджується ця свята обитель. Гору-скит освятили і розпочали будівництво храмів.

pc4Слава святій обителі, овіяній чудесами Богородиці, росла та ширилася, а сам монастир стає центром духовної просвіти на Західній Русі. Тут була заснована богословська школа, а дещо пізніше і друкарня. Стіни каплички і монастирського храму були літописними сторінками обителі. Її насельники записували тут всі важливі події монастирського життя. Накреслено було і про тих лихах, які, за попущенію Господнього, не минули і монастир: два рази він піддавався руйнівним нападів, три рази лютувала морова виразка - втретє настільки жорстоко, що померли майже всі ченці. У живих залишилося тільки п'ять ченців.

Всі ці біди обрушилися на монастир в кінці ХVІ - на початку ХVII століть. Ченці переселяються до своїх побратимів на сусідню західну гору, де Матір Божа залишила слід своєї правої стопи, що виділяє цілющу воду, і де творилися чудеса від Її ікони. З переселенням братії в Почаївський монастир втрачається історія обителі преподобного Мефодія.

За часів атеїстичних гонінь скит був закритий. Монахів переселили в Лавру,  господарство монастиря розорили, храми осквернили. Протягом 30-ти ровів храм був закритий і тільки у 1990 р. знов почалися богослужіння поновилося духовне і господарське життя монастиря.

Піднявшись на гору прочан зустрічає церква Онуфрія Великого.

017

На просторому, рівному майданчику стоїть струнка кам'яна церква Серафима Саровського, а над нею вознісся куполами до Небес храм Святого Духа.

Головна реліквія - ланцюг з хрестом Святого Миколи Стовпника - вилікувала багатьох стражденних.

0_75560_1ec71b58_XL

Привертає увагу всіх прихожан і рідкісний колодязь, глибина якого 107 м. Поки вода долітає зверху до низу проходить пів хвилини. А для піднімання води використовуються відразу дві великі діжі (літрів з 30 кожна): порожня діжа, яка опускається в колодязь, «допомагає» підніматися вгору повній.

0_75564_a36addc4_XL

Хочете дізнатися більше про Свято-Духівський монастир, то вирушайте разом з ІА «7 Днів-Україна» в незабутню Різдвяну поїздку. 

Підготовлено за матеріалами: Свято-Успенська Почаївська Лавра і Мандрівки і…