Свавіллю Кремля немає меж: як Росія заблокувала Азовське море для українських суден (Карти)

image001Блокування Азовського моря надзвичайно проблематичне для портів Маріуполя і Бердянська. Вона настільки масштабна, що обговорювана і за межами України.

До 2014 року перевірка корабля, який затримувала російська прикордонна служба, займала приблизно дві години. Тепер ця процедура триватиме до 90 годин. Це в підсумку збільшує вартість перевезення товарів, вироблених, зокрема промисловими підприємствами південного сходу України. Як повідомляє директор маріупольського морського порту Юрій Балан, збиток від затримки одного судна на добу становить 15 тис. доларів. Як я вже повідомляв раніше, до середини липня за даними Адміністрації морських портів України, ФСБ затримала 148 кораблів, а це сотні мільйонів гривень збитку.

Ситуація продовжує лише загострюватися. Так, за останній тиждень було затримано більше 30 суден. Останнє затримання відбулося у вівторок орієнтовно об 11:30, коли берегова охорона ФСБ РФ зупинила турецький суховантаж ABLE – IMO на шляху з Бердянська до Єгипту. Це судно на шляху в Азовське море чекало в Керченській протоці із 21:00 1 серпня до 11:00 5 серпня, тобто 86 годин.

Однак при всьому, що сталося, влада РФ відмовляються визнавати, що їхні дії навмисне були спрямовані на нанесення збитку, в даному випадку, українським портам. Класична ситуація, чи не так? І в цей же час всю провину хочуть покласти на Україну. “Я думаю, що Україна втрачає гроші не через Російську федерацію, а через свою ідіотську, вузьколобу позицію, яку влада сусідньої країни займає в цілій низці питань, в тому числі в питанні приналежності Криму”, – розповів Дмитро Полонський, віце -прем’єр кримського “уряду”. Але і на цьому не кінець.

Випадок схожий на демонстрацію стався в неділю 5 серпня 2018-го близько 10:00 години, коли берегова охорона ФСБ РФ зупинила турецький суховантаж VERA SU на шляху, що примітно, з Таганрога до Туреччини в традиційному районі затримань південніше Бердянська (49,6 км на південь від Бердянської коси); тривалість затримки становила 2 години (Карта – 1). На карті чітко видно, що судно йшло по абсолютно незрозумілому для маршруту з Таганрога на Керч курсу, сильно відхилившись на захід – на маршрут з Маріуполя, а потім нібито підставилося під затримання. Це співпало з інформаційною кампанією в ЗМІ РФ, мета якої розповісти, що берегова охорона ФСБ РФ затримує всі судна, а не тільки ті, що йдуть в українські порти.

Крім блокади Азовського моря, для суден, що йдуть в порти Маріуполя і Бердянська й назад, ситуація на Керченській протоці також не є сприятливою. Станом на 4 серпня блокада Азовського моря мала наступний вигляд:

Порт Маріуполь – порожній. 2 судна в ремонті (сині), решта – буксири (червоні) (Карта – 2);

Порт Бердянськ – майже порожній, 2 пароплава під навантаженням (Карта – 3);

З Маріуполя/Бердянська в Чорне море очікують перед Керченською протокою = 18 судів: 2 з них – з 29 липня – більше 6 діб; 5 – з 30 липня – більше 5 діб; 2 – з 31 липня – більше 4 діб. У Керченській протоці чекають проходу в Азовське море до Маріуполя/Бердянськ = 10 суден, 3 з них – від 3 до 6 діб (Карта – 4).

Сергій Палков,

журналіст, працює в зоні ООС.

image003

image005

image007

image009