“Сурков не голуб миру”, – російський політолог про нюанси візиту помічника Путіна в терористичну “ДНР”

Дмитро Орєшкін
Дмитро Орєшкін

“Він приїжджає, підбирає потрібних людей, зміщує непотрібних. І якщо він перебуває на Донбасі, значить, це потрібно розцінювати як сигнал, що військові аргументи стають дедалі менш актуальними”, – так пояснив мету останнього візиту 16 лютого в терористичну “ДНР” поічника Президента Росії російський політолог Дмитро Орешкін.

У коментралі виданню “Новое время” він дав розлоге пояснення такому своєму висновку.

Ось що пояснив Дмитро Орєшкін:

“За повідомленнями української розвідки, радник Володимира Путіна Владислав Сурков нещодавно побував у Донбасі. Якщо це дійсно так, то подібні візити я б сприймав радше як сигнал до врегулювання конфлікту.

Сурков, звичайно, не голуб миру, однак він представляє раціональне крило Кремля. Його завдання полягає в тому, щоб спустити конфлікт на гальмах. Якби на порядку денному стояло питання про відновлення бойових дій, у Донбас їздили б генерали, а не він. Крім того, не дарма він у січні зустрічався з помічником держсекретаря США Вікторія Нуланд: йде якесь узгодження позицій. Воно непублічне, однак приховати це не вдається.

Читайте також: Стало відомо, про що розмовляли Нуланд і Сурков

На мою думку, бойових дій у Донбасі очікувати не варто. У Росії зараз вкрай погане економічне становище. В подібній ситуації можна робити ставку тільки на стрімку перемогу. Але стрімкої перемоги не вийде: українська армія вже достатньо сильна, країна очистилася від людей, які працювали на Луб’янку, сформувала свою ідентичність тощо. Відповідно, у неї є боєздатність і готовність відповідати на подібні виклики. Не думаю, що в Кремлі сидять такі безумці. Крім того, Путін ніколи не робить того, що від нього очікують. Якщо люди чекають нового циклу загострення в Донбасі, можна бути майже впевненим, що його не буде. Занадто дорогі витрати такого кроку, зокрема, посилиться економічний тиск. На Заході чудово розуміють, що воно ефективно.

Читайте також: Бояться розгнівати Суркова? У «ДНР» грандіозні приготування до візиту куратора з Кремля (Фото)

Другу війну водночас з Сирією Путін не потягне. Немає ні людей, ні грошей. До того ж, немає великої соціальної підтримки – вона потроху починає видихатися, особливо коли справа стосується Сирії. Перемоги там не вийде, буде лише чергове кровопролиття і ще одна поразка на тлі віртуальних перемог. Тому, якщо на Донбасі щось станеться, я дуже сильно здивуюся і подумаю, що вони там, напевно, всі з глузду з’їхали.

Читайте також: «Повний провал», — Стрєлков знайшов винного у «зливі» Донбасу і намалював схему (Відео)

Потрібно також брати до уваги, що напередодні президентських виборів Путіну необхідно займатися економікою. Тільки якщо справи геть кепські та іншого вибору не залишиться, російський президент може вдатися до такого інструменту, як війна. Але поки ситуація не виглядає настільки безвихідною.

Таким чином, я схильний вважати, що завдання Суркова в тому, щоб розрулити ситуацію. У цьому він великий фахівець, «реєшальщик»: на кого потрібно натиснути, когось умовити. Протягом останніх 15 років у нього це дуже добре виходить. Не виключено, що якихось персон в ДНР/ЛНР змінять: раніше були люди війни, а тепер треба поставити людей, які більш-менш притомно ставляться до економіки. Це, знову-таки, стиль Суркова: він приїжджає, підбирає потрібних людей, зміщує непотрібних. І якщо він перебуває на Донбасі, значить, це потрібно розцінювати як сигнал, що військові аргументи стають дедалі менш актуальними.

Читайте також: Стало відомо, навіщо до бойовиків у Донецьк 16 лютого приїздив помічник Путіна (Відео)

Проте Росія збирається залишити ці дві невизнані республіки у сфері свого впливу. Москві залишилося тільки зрозуміти, як це узгодити з США, Європою та Україною – знайти якийсь багатовимірний компроміс.

Ідеальний варіант для Кремля: щоб люди й ідеологія для Донбасу надходили з Москви, тобто важелі управління регіоном залишилися в її руках, а платив за це Київ. Але так не буває. Або Київ буде вимагати, щоб регіон повністю повернувся під його контроль, і тоді він буде його оплачувати, або Москві доведеться взяти на себе не лише управління Донбасом, але і його утримання. Величезна кількість бюджетників, соцвиплат, дотацій – у Кремля таких грошей теж немає. Тому він хоче звідти якимось чином вибратися, перепхнути територію на плечі Україні, і при цьому не втратити обличчя.

Читайте також: «Жорсткий рознос», — Стрєлков про візит Суркова в терористичну «ДНР»

Нинішні кремлівці виховані в системі військових цінностей, мислять у військово-стратегічних термінах. Їм дуже важливі такі аргументи як військовий потенціал, хоча нормальним людям важливі, радше, економічний потенціал, продуктивність праці тощо. Сурков не належить до військово-стратегічної когорти – він з банківської сфери і описує події зовсім в інших поняттях. Раз він приїхав на Донбас, танків слідом за ним очікувати не варто. Якщо, звісно ж, цей візит не був маневром для відволікання”, – сказав російський політолог Дмитро Орєшкін.

Читайте також: Мінські угоди: які їх наслідки уже підстерігають Україну (Відео)