Старт Операції об’єднаних сил: на Донбасі запроваджують особливий порядок і зони

АТО-боєцьпід прапором радісно вліткуТериторія Донбасу з початку Операції об’єднаних сил буде поділена на зони, у яких діятиме особливий порядок для цивільних.

Про це йдеться в розпорядженні Командування об’єднаного оперативного штабу.

Як, пише “Інтерфакс-Україна“, яка має в своєму розпорядженні цей документ, він почне діяти з початку травня.

Розпорядження передбачає, що території прифронтових Донецької і Луганської областей поділені на зони з різним ступенем можливих обмежень у пересуванні цивільних аж до повної заборони.

Читайте також: «Все тепер може бути по-іншому», — Донік пояснив, що зміниться на Донбасі з закінченням АТО

З рішенням президента України Петра Порошенка про початок проведення Операції об’єднаних сил на території Донецької та Луганської областей почне діяти особливий порядок.

Текст розпорядження про особливий порядок передало агентству "Інтерфакс-Україна" Командування Об'єднаного оперативного штабу в п'ятницю.

Як очікується, розпорядження набуде чинності в понеділок, 30 квітня.

Згідно з документом, цей порядок передбачає надання органам сектору безпеки та оборони, іншим державним органам України спеціальних повноважень, необхідних для здійснення заходів щодо забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях.

ф2

Зоною безпеки, прилеглою до району бойових дій, вважається: Виноградне, Курахове, Очеретяне, Розівка, Вовчеярівка, Біла Гора, Новоайдар, Садки, Макарівка, Простяне, уздовж адмінкордону Луганської та Харківської областей, Ольгівка, уздовж адмінкордону Донецької та Харківської областей, Знаменівка, уздовж адмінкордону Донецької та Дніпропетровської областей, Комишуваха, уздовж адмінкордону Донецької та Запорізької областей, Урзуф, уздовж морського узбережжя, Приморське.

У зоні безпеки рішенням командувача Об'єднаних сил можуть створюватися райони обмеженого та забороненого доступу.

"Допуск до району обмеженого доступу осіб, не залучених до заходів із забезпечення нацбезпеки та обороні, відсічі та стримування збройної агресії РФ у Донецькій і Луганській областях, здійснюється за рішенням командувача Об'єднаних сил, командирів оперативно-тактичних угруповань та відповідних командирів (начальників), до повноважень яких входить забезпечення та дотримання порядку перебування в районах проведення операції Об'єднаних сил та на об'єктах, що перебувають під їх охороною", - йдеться в документі.

Допуск до району забороненого доступу здійснюється на підставі встановлених зразків перепусток, за рішенням командувача Об'єднаних сил. Допуск сторонніх осіб до такого району заборонено.

Районом бойових дій вважається район, охоплений бойовими діями уздовж лінії зіткнення, де підрозділи ЗСУ, інших військових формувань та правоохоронних органів виконують бойові завдання щодо недопущення прориву противника вглиб території держави.

Документ також встановлює режими перебування в зоні безпеки на території Донбасу для осіб, не залучених до проведення заходів щодо забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ: "зелений" (перебування та переміщення осіб не обмежено, за винятком районів забороненого та обмеженого доступу), "жовтий" (перебування та переміщення осіб здійснюється за наявності документів, проводиться особистий огляд громадян і речей, транспортних засобів, цей режим встановлюється на рубежах ізоляції та районах обмеженого доступу), "червоний" (перебування осіб тимчасово обмежено, заборонено, пропуск громадян і посадових осіб здійснюється за наявності пропуску, транспортні засоби та громадяни на окремі ділянки місцевості та об'єкти не допускаються).

"Відповідні режими можуть тимчасово вводитися в окремих районах або в усій зоні безпеки за рішенням командувача Об'єднаних сил", - йдеться в розпорядженні.

Підставою для допуску в район проведення операції Об'єднаних сил для осіб, не залучених до заходів із забезпечення нацбезпеки та оборони, відсічі та стримування збройної агресії РФ є: проживання в районі проведення операції особи або її найближчих родичів (за наявності відповідних документів), розташування в районі проведення операції місць поховання близьких родичів або членів сім'ї, смерть близьких родичів або членів сім'ї в районі проведення операції, наявність права власності на об'єкти нерухомості, що знаходяться в районі проведення операції, необхідність участі в забезпеченні національних інтересів України з метою мирного врегулювання конфлікту або з гуманітарних питань, необхідність виконання дипломатичних або консульських функцій, у тому числі в рамках діяльності міжнародних організацій, членом яких є Україна (виключно за клопотанням або погодженням з МЗС України), та інше.

Згідно з документом, військовослужбовці, співробітники правоохоронних органів і особи, визначені ст. 8 закону "Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей" мають низку спеціальних повноважень.

Зокрема: застосовувати у разі крайньої необхідності зброю та спецзасоби до осіб, які вчинили або вчиняють правопорушення або інші дії, що перешкоджають виконанню законних вимог осіб, залучених до виконання заходів щодо забезпечення нацбезпеки та оборони, відсічі й стримування збройної агресії РФ, або дії, пов'язані з несанкціонованою спробою проникнення в район здійснення таких заходів.

Учасники операції також мають повноваження затримувати і доставляти осіб до органів Нацполіції, перевіряти у громадян і посадових осіб документи, за їх відсутності - затримувати до встановлення особи, здійснювати огляд речей і транспортних засобів, тимчасово обмежувати або забороняти рух транспортних засобів і пішоходів на вулицях і дорогах, не допускати транспортні засоби і громадян на окремі ділянки місцевості та об'єкти, входити в житлові та інші приміщення, на території приміщень підприємств, установ та організацій, використовувати із службовою метою засоби зв'язку і транспортні засоби, які належать громадянам (за їхньою згодою), підприємствам, установам і організаціям, окрім транспортних засобів дипломатичних, консульських та інших представництв іноземних держав і міжнародних організацій.

Як повідомлялося, 13 квітня 2018 року президент України Петро Порошенко анонсував зміну антитерористичної операції на сході України на операцію Об'єднаних сил 30 квітня поточного року.

23 квітня міністр оборони України Степан Полторак підтвердив, що 30 квітня завершиться антитерористична операція на Донбасі і розпочнеться новий формат під керівництвом Об'єднаних сил, і вже здійснюється передислокація органів військового управління.

"30 квітня ми завершуємо проведення АТО і переходимо до проведення операції Об'єднаними силами на чолі з командувачем та Об'єднаним штабом", - сказав міністр.