Спалювання сміття: великий штраф, але головне – небезпека для життя та здоров’я

indexУтриматися від спалювання сміття та забруднення повітря закликає громадян Управління ДСНС України у Тернопільській області.

Читайте також. Надумаєте палити траву і сміття на господарці – згадайте про штрафи

Це надто сильно шкодить довкіллю та життю й здоров’ю людей, нагадують фахівці. Однак мало чи не щотижня рятувальники вирушають на ліквідації пожеж, що виникають на сміттєзвалищі у селі Малашівці Тернопільського району. Про це повідомили в Управлінні Державної служби із надзвичайних ситуацій у Тернопільській області.

Займання на Малашівському сміттєсховищі є проблемою, що виникає щороку. Такі пожежі можуть спричиняти різні чинники. До загорань можуть призводити як зумисні підпали, так і необережне поводження з вогнем. Також може статися самозаймання сміття внаслідок порушення технології його захоронення. У результаті гниття твердих відходів починає виділятися метан. «Підігрітий» спекотним сонцем, цей газ стає причиною локальних вибухів, відповідно, спалахує вогонь.

Читайте також. Пожежі: утилізувати сміття – дорожче, ніж спалити

Пожежі на великих сміттєзвалищах і полігонах твердих побутових відходів є тривалими. Зазвичай вони охоплюють значну площу та потребують для гасіння залучення значної кількості технічних засобів та особового складу пожежно-рятувальних підрозділів, затрачання значних матеріальних ресурсів. Причому гасити подібні загорання доволі складно.

Горіння сміття супроводжується великою кількістю диму та, як наслідок задимленням значної території. Разом з повітрям у легені уривається задушливий дим від спалюваного сміття, торішнього листя та трави, а разом з димом – різноманітні токсичні, шкідливі для здоров'я хімічні речовини, що виділяються в процес горіння, зокрема сполуки свинцю, ртуті і інших важких металів.

Читайте також. Тернопіль: за спалювати сміття та сухої трави – від 85 до 1700 грн штрафу

Основним складником диму є: монооксид вуглецю, або чадний газ – потенційно смертельне небезпечне з'єднання, оскільки надзвичайно легко засвоюється гемоглобіном крові, блокуючи доставку кисню до тканин організму. Серце починає працювати з більшим навантаженням, що посилює небезпеку загострення кардіологічних захворювань. У поєднанні з іншими забруднювачами, такими як промислові викиди або вихлопні гази, токсична дія чадного газу значно зростає.

Інші забруднювачі – іррітанти, на які може не звернути увагу людина з хорошим здоров'ям, серйозно погіршують стан людей, хворих астмою, хронічним бронхітом або схильних до гострих респіраторних захворювань. Вони подразнюють чутливі нервові закінчення в бронхах, що викликає бронхоспазм – різке стиснення бронхів, що призводить до задухи.

Читайте також. Причини більшості пожеж: дитячі пустощі, необережність і підпал

У сирі, туманні дні, мікрочастинки, з яких складається дим, міцно зв'язуються з парами води, утворюючи «смог», який особливо шкодить органам дихання.

Вироби на основі полівінілхлориду (ПВХ), наприклад, обрізки лінолеуму, деякі види упаковки, іграшки, предмети з шкірозамінника, тканини, покриті полімерною плівкою, залишки ізольованого електричного кабелю та інші при горінні утворюють цілий ряд вкрай небезпечних токсикантів. Кожен, хто наважується спалювати в багатті відходи, а особливо ті, що містять ПВХ, наражає на небезпеку дії цієї небезпечної хімічної сполуки не лише власне, але й здоров’я навколишніх.

Читайте також. У Малашівцях за місяць вісім разів гасили тернопільську сміттярку (Фото)

Іншим джерелом небезпечних продуктів горіння є синтетичні матеріали, що містять азот, наприклад, нейлон, деякі акрили і поліуретанові піни, які широко використовуються для набивання диванів, крісел і матраців, а іноді для виготовлення килимків на поролоновій підкладці. Всі ці предмети є причиною великого числа смертельних випадків при пожежах – через отруєння ціанідами, які утворюються при горінні.

Синтетичні матеріали, які є чистими вуглеводнями, такі як поліетилен, поліпропілен і полістирол, не заподіюють великої шкоди, якщо горять при високій температурі – вони просто перетворюються на вуглекислий газ і водяну пару. Але температури багаття для цього не достатньо – ці матеріали найчастіше поволі тліють, утворюючи щільний чорний дим, що містить канцерогенні вуглеводні і акролеїн.

Довідково. При спалюванні ДСП, ДВП і фанери, які містять великі кількості смол формальдегідів, при горінні виділяються шкідливі речовини – цианіди і формальдегіди. Фактично, вони є смертельними для людини.