Шимків розповів, як регуляторна реформа приведе в Україну інвестиції

Фото з сайту Президента України
Фото з сайту Президента України

Адміністрація Президента України спільно з Міністерством економічного розвитку та торгівлі розробили концепцію дерегуляції – реформування системи регуляторної політики.

Як повідомив Заступник Глави Адміністрації Президента України Дмитро Шимків, концепція дерегуляції містить програму конкретних заходів для її впровадження. Втілення у життя цієї реформи дозволить суттєво спростити ведення бізнесу та зменшити витрати підприємців. «Ми повинні спростити ведення бізнесу в Україні. Бізнес має бути прозорим, але влада у взаємодії з бізнесом також повинна бути прозора. Україна стане державою, привабливою для інвестицій», – сказав він.

Участь у розробці концепції брали громадські організації, провідні галузеві експерти, представники бізнес-середовища тощо.

Концепція з 800 дерегуляційних ініціатив у загальноекономічному вимірі торкається скорочення перевірок, ліцензій, дозволів, регламентів, сертифікатів, приписів і навіть, більш того, ліквідації цілих підрозділів і державних регулюючих установ. Зокрема, передбачається скорочення органів, що мають функції контролю - з 79 до 32.

Під час розробки стратегії по дерегуляції було опитано близько 100 організацій. В рамках концепції проаналізовано і структуровано близько 1000 регуляторних обмежень, розроблено механізм їхнього усунення.

Загальний економічний ефект для ВВП від реалізації дерегуляційних ініціатив, який очікується, – близько 68 млрд грн. Скорочення корупції – близько 64 млрд грн, скорочення державних витрат – 24 мрд грн. - було зазначено на брифінгу, - впровадження тільки 14 першочергових ініціатив призведе до ліквідації корупційних потоків мінімум на 8-9 млрд грн на рік.

Окрім загальноекономічного виміру, був проведений детальний аналіз ключових галузей економіки України: харчової, аграрної, будівництва, електроенергетики, нафти і газу, інформаційних технологій.

Так, дерегуляція у харчовій галузі спрямована на адаптацію виробничих процесів до норм і стандартів ЄС. Передбачається, що економічний ефект від дерегуляції складе приблизно 30 млрд грн, корупційна складова скоротиться приблизно на 7 млрд грн.

Основним напрямом дерегуляції в аграрній галузі є усунення корупції та стимулювання експорту (економічний ефект – близько 10 млрд грн, корупційна складова – близько 7 млрд грн).

У нафтогазовій галузі акцент зроблено на підвищення частки нафти і газу власного видобутку та зменшення залежності від поставок з РФ. Очікуваний економічний ефект – близько 11 млрд грн і стільки ж від скорочення корупційної складової.

Дерегуляція в галузі інформаційних технологій спрямована на інтеграцію українського ІТ-сектору в світовий ринок. Економічний ефект – близько 6 млрд. грн., корупційна складова – 3 млрд грн.

Концепція буде впроваджуватись з урахуванням найкращих міжнародних практик. Активна співпраця із Світовим Банком, Міжнародною Фінансовою Корпорацією, експертами Європейського Союзу та іншими міжнародними партнерами дозволить усунути надмірні регуляторні бар’єри і відновити сприятливий бізнес-клімат в Україні.

Очікується, що реалізація цих реформ дозволить підвищити позицію України у рейтингу Doing Business.

Розробники реформ наголосили, що за умов підтримки цих ініціатив Верховною Радою ефект від реалізації першого етапу очікується вже через рік.

Вони відзначили важливість широкого публічного обговорення реформи, оскільки громадська підтримка є ключовим рушієм реформування. З метою прямого діалогу влада-бізнес створена інтернет-платформа Easy Business (www.easybusiness.in.ua).