Щоб не нести додому крупу в жмені: що пропонуть замість пластикових пакетів

Першого червня попри інші законопроєкти парламент розглянув один з найреволюційніший з точки зору наших звичок у побуті. Парламентарі обмежили обіг пластикових пакетів на території держави.

Уже через кілька днів на форумі “Україна 30.Екологія” президент Володимир зеленський підписав закон, сказавши: “Хочу відзначити ухвалений нещодавно Верховною Радою закон про заборону використання пластикових пакетів… 500 пакетів за рік використовує кожен українець, 20 хвилин – саме стільки в середньому ми користуємось таким пакетом. Більше 100 років – саме стільки один пакет розкладається”, – сказав Зеленський і підписав закон про обмеження обігу пластикових пакетів.

Відверто кажучи, таке рішення напрошувалося давно, бо мільйони метрів тоненького пластику, який розкладається століттями, буквально огорнув планету. Кілька років тому, подорожуючи Карпатами, отримала «культурний шок»: чи то люди зносили, а, може, течія, у невеликій річковій затоці височіла гора різнокольорового пластику — пляшок, пакетів, коробочок… Контраст із казковою навколишньою природою колосальний! І це — лише одне з таких неприглядних місць. А скільки їх — видимих оком і невидимих, прикритих водами річок і морів… Вони на лише забруднюють довкілля, бо розкладаються сотнями років, а й, розкладаючись, отруюють землю й воду, а відтак і нас усіх.

Закон введуть у дію через шість місяців після офіційного опублікування, а заборона на розповсюдження пакетів діятиме через дев’ять місяців. Отже, вже із 2022 року заборонять продаж пластикових пакетів. Загалом законопроєкт передбачає, що в магазинах і закладах громадського харчування буде заборонено безкоштовно розповсюджувати тонкі й надтонкі пластикові пакети. При цьому продавці не матимуть права спонукати клієнтів до їх покупки. Також під заборону потрапляють пластикові пакети, що розкладаються на мікропластик, який легко потрапляє у землю та воду.

«Законопроєкт робить виключення для пластикових пакетів, обмежених розмірами 25x345×450 міліметрів, що використовуються для пакування м’яса, риби, продуктів з них, а також сипучих продуктів, для яких пакет є первинною упаковкою. Їх заборона планується після 2023 року, коли ринок зможе запропонувати альтернативні варіанти», — каже голова Державної екологічної інспекції України Андрій Мальований.

Якщо в точках торгівлі порушать законодавство щодо обмеження обігу пластикових пакетів, то отримають штраф: за порушення заборони розповсюдження у закладах торгівлі — від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — НМДГ (8500 — 17000 грн), а за повторне протягом трьох років — від 1000 до 2000 НМДГ (17000 — 34000 грн); за безоплатне розповсюдження пластикових пакетів — від 100 до 200 НМДГ (1700 — 3400 грн), а за повторне таке порушення протягом трьох років — від 200 до 500 (3400 — 8500 грн) НМДГ.

Що важливо: пластикові пакети все ж в обігу будуть, як каже законопроєкт. Але вже не безкоштовно як тепер, а виключно на платній основі — потрібно буде їх купувати. Мінімальну роздрібну ціну встановить Кабмін. Тож, знову проблему розв’язуватимуть за рахунок пересічного покупця — нас із вами, бо ж купити пакет змушені будемо: не понесемо ж додому крупу в жмені… Але вихід є. Добре було б, якби розвинули виробництво пакетів екологічних. Але вони дорогі у виготовленні й їх потрібно буде купувати. Дешевший вихід — носити в магазин торбинки, пошиті власноруч. Свідомі громадяни очевидно робитимуть так. Але чи багато в нас таких?

Тіна Влад.