Ринок нерухомості – експерт сказав, чи варто чекати швидкого «одужання» (Інфографіка)

Українці повертаються у свої домівки, але багатьом, на жаль, нікуди. Це соціальна проблема, яка має бути у центрі уваги влади та громадян. Тим часом у Києві все більше дитячого сміху, крамниці та кафе відкриваються, подекуди з’являються затори. Столиця оживає, але думки про війну та смерті на Сході та Півдні не полишають…

На ринку житлової нерухомості активність поки незначна, проте певні тенденції окреслити вже можна. Згідно даних застосунку Bird, медіана ціни оренди 1-кімнатної квартири в Києві впала на 38% від 23 лютого. Однокімнатні квартири здешевшали на 1000-2500 грн, двокімнатні – на 1500-3500 грн, а трикімнатні – на 3000-5000 грн, кажуть в OLX. Падіння настільки відчутне, що навіть поточний наплив населення у місто не збільшує вартість.

Щодо цін на самі квартири, то падіння менш відчутне. Забудовники ціни ще не знизили, а на вторинному ринку угод майже не відбувається (обмеження на зміни в реєстрі вже знято та не всі нотаріуси готові проводити угоди). За оцінками активних інвесторів у нерухомість, на сьогодні в Києві ціни впали від 10 до 30% в залежності від розташування об’єкту. При збереженні активних бойових дій на Донбасі та Півдні України ринок столичної житлової нерухомості впаде в стагнацію.

Серед можливих тригерів попиту на ринку (окрім закінчення війни, звичайно): штучний дефіцит нових квадратних метрів від забудовників, збільшення строків розтермінування, збільшення дисконтів.

Ризиків більше. Через подорожчання та дефіцит будівельних матеріалів, меблів, а також фактору дефіциту самих будівельників через призов у армію – купівля квартири з метою здачі в оренду стає просто невигідною, а собівартість «заселення» у квартиру на первинному ринку нівелює наявний дисконт. Покупці будуть шукати варіанти на вторинному ринку, з гарним ремонтом. Гадаю, не будуть рідкістю угод між продавцями квартир, які в Київ повертатися не збираються або конче потрібні гроші, та покупцями, хто просто залишився без даху над головою. Спекулятивний капітал в угодах буде мінімальний поки залишається ракетна загроза.

Поточним інвесторам слід очікувати збільшення термінів реалізації проєктів. Варто переглянути моделі оцінки ваших капіталовкладень, так як сподіватися на швидке «одужання» ринку за такого рівня оренди, цін на матеріали та відтоку населення закордон не варто.

Лайфхак для тих, хто готовий сьогодні піти на ризик і купити квартиру в столиці. Шукайте пропозиції, де вартість квадратного метра прив’язана до курсу НБУ. Угоди проводять у гривні, а обмінний курс на 14% вищий. Скритий дисконт. Звичайно, не забувайте про стадію будівництва. «Котлован» зараз не варіант взагалі.

Артем Щербина.