Росіянка, через зустріч з якою 19-річний українець потрапив до ФСБ, розповіла подробиці

грибПавла Гриба 24 серпня з території Білорусі викрали співробітники ФСБ. З такою заявою 28 серпня виступив батько зниклого хлопця Ігор Гриб. За його словами, Павло поїхав в Гомель на зустріч з дівчиною з Росії і зник. А в Гомельської міліції Ігорю Грибу сказали, що його син знаходиться в списках ФСБ – хлопця звинувачують у тероризмі.

Але чи дійсно Павло доїхав до Гомеля і збиралися співробітники ФСБ затримати його в Білорусі? Подробиці – в ексклюзивному інтерв’ю білоруського сайту Єврорадіо з Тетяною, на зустріч з якою Павло і поїхав в Гомель.

Єврорадіо: Ви дійсно листувалися в соцмережах з Павлом Грибом і домовлялися з ним про зустріч в Гомелі?

Тетяна: Так, ми з ним давно переписувалися і на цю зустріч домовлялися, але, можна сказати, не з власної волі. Нам довелося її організувати … Мене змушували її організувати, і він був не проти зустрітися. Думаю, він розумів, що це може бути пасткою, щоб його схоплять в Білорусі і звідти вивезуть до Росії.

Єврорадіо: Як вийшло, що саме ви потрапили до уваги ФСБ?

Тетяна: Ми з Павлом давно переписувалися і обговорювали такі теми, як український націоналізм, про політику говорили і про різні інші речі, про які на території РФ краще не говорити. Думаю, з початку нашої такого листування за мною і почали стежити спецслужби.

Єврорадіо: Ви висловлювалися на ці теми у відкритому обговоренні?

Тетяна: В особистому листуванні. Але, насправді, все давно вже знають, що ФСБ читає особисті листування. Хоча ми і перейшли з листування “ВКонтакте” в “Скайп”.

Єврорадіо: І як відбулося ваше перше знайомство з російськими спецслужбами?

Тетяна: Вони прийшли до мене додому о 6 годині ранку і провели обшук. Потім мені пообіцяли, що справу закриють і мені дадуть оформити документи – на них варто заборона на оформлення для виїзду. Я давно хотіла виїхати з РФ в Україну. Мені поставили умову: вони дозволять мені виїзд і знімуть заборону на оформлення документів, якщо я поїду на цю зустріч з Павлом. Вони сказали, що зустріч може відбутися де завгодно в Білорусі. Спочатку говорили, що краще це був би Мінськ, але потім сказали, що ми самі можемо вибрати місце. Це Паша вибрав Гомель. Спочатку ми припускали зустрітися на кордоні – так було б безпечніше. Не знаю, чому він вибрав Гомель.

Єврорадіо: Ви не намагалися дати Павлу зрозуміти, що ця поїздка може для нього сумно скінчиться?

Тетяна: Він сам про це здогадувався, говорив про таку небезпеку, але все одно на це погодився. Він знав, що у мене був обшук, що мене затримували і що ці умови мені поставили “вони”.

Єврорадіо: Самі ви не могли йому відмовити у зустрічі?

Тетяна: Я не могла відмовитися. Але я кілька разів пропонувала йому не їхати. Але він сказав, що все одно поїде. Я теж поїхала, і ми з ним там зустрілися. Ми зустрічалися на алеї біля проспекту Перемоги. Загалом, в Гомелі ми були не більше години. Може, навіть хвилин 30.

Єврорадіо: Його при вас затримували?

Тетяна: Ні. В останній раз я бачила його, коли вже сиділа в машині, а він стояв у банку. І все – це останній раз, коли ми бачилися.

Єврорадіо: Ви приїхали в Гомель на машині?

Тетяна: Ні, ми прилетіли з матір’ю на літаку до Мінська – я ж неповнолітня, і мене б не пустили через кордон одну. З Мінська до Гомеля ми їхали на таксі.

Єврорадіо: Вибачте, але літак з Сочі до Мінська, а потім таксі в Гомель і назад заради зустрічі на півгодини – чи не занадто дорого? Це все на гроші батьків? І вони на такі витрати погодилися?

Тетяна: Так, це все було за наші особисті гроші. А навіщо це потрібно робити, матері пояснювала не я, а ФСБ.

Єврорадіо: Операція закінчилася – чи зустрічалися ви з співробітниками ФСБ після всього?

Тетяна: Я вчора до них поїхала, але поговорити не вдалося. І тепер я знову туди поїду.

Єврорадіо: Щоб з’ясувати, виконають вони обіцянку, котре вам давали?

Тетяна: Вони його вже не виконали. Вони затримали Павла, а це вже невиконання!

Єврорадіо: А, може бути, не затримали – ви точно не знаєте?

Тетяна: Його батька говорили, що його син затриманий ФСБ.

Єврорадіо: Я тільки що розмовляв з батьком Павла, і той знає лише, що його син був в “списках ФСБ”, а про затримання ніякої достовірної інформації немає.

Тетяна: Не знаю … Я зараз поїду туди і буду з’ясовувати, чи затриманий, і де він зараз, і чи можна з ним зустрітися …

Єврорадіо: А навіщо вам це потрібно – навіщо нариватися?

Тетяна: Мені все одно, що зі мною буде. Для мене головне зараз – допомогти йому хоч якось, чим можу.

Єврорадіо: І з журналістами не боїтеся розмовляти, розповідати, як вас завербували …

Тетяна: Мені про поставлених умовах все одно дозволили розповідати … Я не розповідаю нічого з того, що мені заборонено говорити …

Єврорадіо: Павло не служив в армії – терориста з нього зробили виключно через листування з вами?

Тетяна: Ось, про це я не можу говорити, тому що це і з моєю справою теж пов’язано.

Єврорадіо: Як ви себе почуваєте після всього, що сталося?

Тетяна: Якщо одним словом, то дуже погано.