Російський президент Володимир Путін хоче переписати історію Другої світової та звинуватити в трагедіях Польщу

Еммануель Макрон / REUTERS
Еммануель Макрон / REUTERS

Російський президент Володимир Путін хоче переписати історію Другої світової та звинуватити в трагедіях Польщу.

Про це під час візиту Кракова повідомив французький президент Еммануель Макрон, передає Європейська правда з посиланням на польські ЗМІ. Макрон наголосив, що потрібно побудувати спільну європейську пам’ять.

«Я бачу, що в Польщі є спокуси перекреслити дату 1989 року. В Угорщині також існує підхід до переписування історії 20 століття. Росія хотіла б по-новому інтерпретувати Другу світову війну і звинуватити польську націю. Я бачу тут ризик розпорошення нашої історії через її перегляд», – сказав він. Президент Франції також додав, що треба «захищати історію від усіх спроб фальсифікації незалежно від того, яка країна є автором цієї фальсифікації».
Раніше суперечка на історичну тематику загострилася між Варшавою та Москвою: під час пресконференції 19 грудня Путін заявив, що Польща “сама взяла участь в поділі Чехословаччини”, а радянські війська увійшли до Польщі після того, як “польський уряд втратив контроль за своїми збройними силами і за тим, що відбувається на території країни”. Пізніше він також заявив, що посол Польщі в нацистській Німеччині Юзеф Липський підтримував ідею Гітлера вислати євреїв в Африку.
“Сволота, свиня антисемітська – по-іншому сказати не можна”, – сказав Путін. Після цього в МЗС Польщі був викликаний посол РФ у Варшаві Сергій Андрєєв. Польща “в різкій формі” висловила “свої заперечення у зв’язку з помилковими історичними твердженнями високопоставлених російських осіб”, підкреслив заступник глави МЗС Польщі Марчін Пшидач. Росія намагається применшити “свою частку відповідальності за руйнування миру в Європі”, впевнений він. У Польщі агресорами вважають як нацистську Німеччину, так і більшовицький СРСР – відповідно до пакту Молотова-Ріббентропа та таємного протоколу щодо розділу Польщі. У Москві ж кажуть, що пакт дозволив СРСР відтягнути початок нацистського вторгнення та підготувати до війни армію.