Російська дружба: у Митному союзі для білорусів автівки подорожчали вдвічі

купити автомобУ 2010 році, коли Білорусь не входила до Митного союзу, популярна модель Corolla японської марки Toyota в мінському салоні коштувала 18 тисяч доларів.

Після того, як Білорусь перейшла на російські ставки імпортного мита, а також підвищила платежі податку з доданої вартості, така машина середнього рівня комплектації стала коштувати більше 25 тисяч доларів, повідомляє Радіо Свобода. 

З січня 2014 року до цієї суми треба доплачувати ще і «утилізаційній збір», запроваджений під тиском Росії. Це ще 1 тисяча доларів для малолітражних автомобілів і близько 3 тисяч – для більш потужних. У підсумку нова Corolla для білорусів подорожчала у півтора рази. Як і всі інші автомобілі, каже голова правління Білоруського автомобільної асоціації Сергій Міхневич.
Далеко не всі білоруси можуть купити нове авто, абсолютна більшість може сподіватися лише на уживані машини, які переганяють з Євросоюзу. Але вони тепер подорожчали майже удвічі в порівнянні з ситуацією до Митного союзу. У підсумку автомобільний ринок підірваний, констатують фахівці. Пересічний білорус, щоб купити собі більш-менш нормальну уживану машину, яка у 2011 році котувала б 6 тисяч доларів, тепер має зібрати мінімум 12 тисяч. При середній зарплаті у 500 доларів це дуже важко.

Читайте також: Знову! ДАІ повертає “листи щастя” для водіїв

Білоруси вцілому заробляють значно менше, ніж росіяни чи громадяни Казахстану, тому Митний союз поставив їх у найгірше становище щодо можливостей придбання машин, і офіційний Мінськ мав би звернутися до органів Митного союзу, щоб білоруси отримали пільги в оплаті мита, вважає мінський економіст Леонід Заїко.

Але уряд цього не робить. Навпаки. Крім митних платежів, яки запровадили в Москві, додаткові гроші з автомобілістів вирішили взяти і в білоруському уряді – з 1 січня запровадили новий податок з усіх автомобілів – збір за допуск машин до руху, який становить в середньому 100 доларів, але стосується усіх автомобілів без винятку. Автомобілісти назвали цей податок «авто побором», вони збирали підписи під зверненням до уряду, протестували, але ніхто їх не послухав. Так само, як це було під час вступу Білорусі до Митного союзу.