Різновиди коронавірусу зафіксовано і в тварин: для людини вони безпечні

фотоколлаж: Суспільне
фотоколлаж: Суспільне

Багатьох турбує питання можливості передачі коронавірусу від домашніх тварин до людини і навпаки. Наразі у світі відомо про три підтверджених випадки зараження тварин — двох собак у Китаї і кішки в Бельгії. Однак українські ветеринари звертають увагу на те, що тварини мають власний різновид коронавірусу, який не передається людині і який могли переплутати із COVID-19 під час діагностики. Про те, чим відрізняються віруси, яка симптоматика у тваринного коронавірусу та чи варто хвилюватися за себе й домашніх улюбленців, Суспільному розповіли ветеринари.

Чи буває коронавірус у котів?

“У котів теж є свій коронавірус, як і у собак, але він ніяк не пов’язаний із людським, що зараз поширюється світом. Отже, небезпеки для котів від людей і, навпаки, людям від котів, немає”, — стверджує ветеринар Владислав Редько.

Він пояснив, що тип коронавірусу, який розповсюджений зараз, за класифікацією належить до людських.

“У котів є коронавірус, у собак є коронавірус, це все загальна назва сімейства коронавірусів. Але у них є низка інших підтипів, груп тощо. Він не спричиняє захворювання, яке зараз поширене у світі. Коти в цьому плані вважаються безпечними тваринами, як і собаки. У них своє захворювання під цією загальною назвою, оскільки це рід коронавірусів (коронарізновидів)”, — каже фахівець.

Водночас до людей цей коронавірус жодного стосунку не має і вважається виключно котячим альфа-коронавірусом, зовсім іншим за специфікою.

Редько пояснив, що наразі у ветеринарів немає підтвердження, що коти можуть переносити коронавірус. За наявною інформацією, тварини не несуть небезпеку.

“Те, що вірус може передаватися до тварин і навпаки — непідтверджена і сумнівна інформація. Той коронавірус, з яким зараз дуже часто плутають, саме котячий. У теорії, тварини можуть переносити його у випадку, якщо хвора людина контактувала з твариною, як з будь-яким іншим предметом побуту, і, наприклад, чхнула на неї, а інша людина помацала це місце. Це елементарний шлях передачі. Але напряму ці віруси не пов’язані”, — каже ветеринар.

З ним погоджується ветеринарка Ольга Притикіна, яка акцентує на тому, що підтверджених даних щодо передачі вірусу від хатніх улюбленців немає.

“У тварин є свій коронавірус, у собак і котів, він не має стосунку до того, який поширюється зараз. Нормальних даних про те, чи переносять тварини, чи могли ним захворіти, немає. Теоретично є деякі дані про те, що коти мають рецептори, які реагують на РНК-вірус. Вони, можливо, будуть його переносити, якщо контактуватимуть з людиною, яка його активно виділяє, але це не підтверджені факти. Загалом вони ним не хворіють, не переносять”, — пояснила Притикіна.

Які симптоми котячого коронавірусу?

Владислав Редько також звертає увагу на різну симтоматику котячого альфа-коронавірусу і коронавірусу людини COVID-19.

“У людини вірус уражає верхні дихальні шляхи. У тварин цей вірус уражає шлунково-кишковий тракт, у них можуть бути розлади, вкрай рідко — блювота. Але частіше за все хвороба минає безсимптомно. У більшості тварин є антитіла, імунітет до коронавірусу, бо вони колись з ним контактували, у якійсь формі перехворіли, і все”, — каже фахівець.

Редько наголошує, що у тварин дослідження проводять саме на котячий альфа-коронавірус.

“Може, за якоюсь специфікою білків він і схожий, але невідомо, що за аналізи робили у Бельгії. В Україні часто проводять тести котам і часто вони позитивні, але це нічого не означає. Котячий і людський віруси не взаємопов’язані. З якоїсь причини знайшли у тварини, але я маю сумніви, що коти є прямими переносниками”, — підкреслив Редько.

Ветеринар зазначив, що котячим коронавірусом перехворіли або колись контактували з ним, по суті, 80% вуличних котів, і особливої небезпеки для них він не несе, крім того, що може мутувати і спричинити вірусний перитоніт, який теж є суто котячою хворобою.