Рішення, які Верховна Рада прийняла щодо окупованої частини Донбасу та міжнародних миротворців

Верховна рада купол з прапором у хмарах красивоВід ранку готувались – прийняли швидко. Верховна Рада України прийняла сьогодні ряд стратегічних рішень щодо окупованих територій Донбасу та можливості ввести туди міжнародний контингент миротворців.

Так, Рада надала Донбасу особливий порядок самоврядування після осінніх виборів, частину Донбасу визнала тимчасово окупованою, дозволили військам НАТО і ЄС брати цього року участь у військових навчаннях на території України, зробила звернення до ЄС та ООН щодо введення миротворців. Крім того, парламент України прийняв звернення до ПАРЄ, ЄП і ООН, аби ці органи засудили дії Росії в анексованому країнському Криму. ПІсля швидко надвечірнього голосування за ці рішення Голова Верховної Ради закрив засідання.

Верховна Рада України підтримала проект закону Президента України № 2378 про внесення зміни до статті 10 закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей". За це рішення проголосували 265 народних депутатів.

"Передбачений даним законом особливий порядок діяльності органів місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей реалізується виключно органами місцевого самоврядування, обраних на позачергових виборах, призначених і проведені у відповідності з Конституцією України, цим та іншими законами України", - сказано в законопроекті.

Зазначається, що вибори повинні бути проведені після виведення всіх незаконних збройних формувань, військової техніки бойовиків, а також "бойовиків і найманців з території України" і в умовах недопущення незаконного втручання у виборчий процес, у тому числі з боку незаконних збройних формувань".

Крім того, вибори повинні пройти в безпечних умовах діяльності і при безперешкодній участі офіційних спостерігачів у виборчому процесі.

В документі також зазначається, що вибори в окремих районах цих областей зможуть пройти при забезпеченні дотримання принципів політичного плюралізму та багатопартійності, рівності прав і можливостей участі у виборчому процесі.

Верховна Рада підтримала проект постанови про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливої порядок місцевого самоврядування. За це рішення проголосували 296 нардепів.

Проект постанови №2374 вніс до парламенту президент України Петро Порошенко.

"До окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких у відповідності з законом України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей" тимчасово вводиться особливий порядок місцевого самоврядування, належать райони або їх частини, міста, селища і села, які знаходяться на територіях, розташованих між державним кордоном України з Російською Федерацією, урізу води Азовського моря і лінією, яка визначена додатком до цієї постанови, відповідної Мінському меморандуму від 19 вересня 2014 року", - йдеться в документі.

Зазначимо, на сайті парламенту оприлюднено додаток до президентського проекту постанови "Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування". У додатку міститься перелік найменувань населених пунктів, які належать і не належать до окремих районів Донецької та Луганської областей, де запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування. Так, у переліку є не тільки населені пункти, але і майже 90 найменувань - названі залізничні станції, роз'їзди, перехрестя доріг із зазначенням географічних координат.

Так, проект містить територію, яка належить українській стороні, зокрема, - це Станиця Луганська, Артема, Щастя, Трьохізбенка, Новотошківске, Оріхове, Золоте, Катеринівка, Калинівка, Нікішине, Новоорлівка, Малоорл=івка, Славне, Вуглегірськ, Лозове, Кірове, Дзержинськ, Ленінське, Михайлівка, Авдіївка, Веселе, Дослідне, Піски, Красногорівка, Мар'їнка, Чермалик, Гранітне, Павловоль, Талаківка, Широкине і т. д. А ось бойовикам дісталися Новокиївка, Раївка, Красний Лиман, Слов'яносербськ, Молодіжне, Первомайськ, Оленівка, Софіївка, Петропавлівка, Олександрівське, Горлівка, Байрак, Шуми, Пантелеймонівк, Ясинувата, Трудовська, Кременець, Олександрівка, Старобешеве і т. д.

Як сказано в пояснювальній записці до проекту постанови, це визначена Генеральним штабом Збройних сил України лінія з прив'язкою до місцевості, розроблена на підставі Доповнення до Мінського меморандуму від 19 вересня 2014 року.

Передбачається, що ця постанова набере чинності з дня її опублікування.

Верховна Рада визнала частину Донбасу тимчасово окупованою. За проект постанови №2396 проголосували 280 нардепів.

"Верховна Рада визнає тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, села і поселення Донецької та Луганської областей, де відповідно до закону про особливий порядок місцевого самоврядування запроваджується особливий порядок здійснення місцевого самоврядування до моменту виведення всіх незаконних збройних формувань, їхньої техніки, а також найманців, відновлення повного контролю України за державним кордоном ", - зачитав постанову спікер ВР Володимир Гройсман.

Крім того, з голосу нардепа Олега Ляшка було прийнято: "Виключити з тексту постанови посилання на закон, і найголовніше: виведення з цієї території НВФ, а також ЗС РФ, які зараз є на нашому Донбасі. Давайте не ховати правду про російську агресію". Так, постанова набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування відповідно, підсумував голова ВР.

Верховна Рада України підтримала проект закону про схвалення рішення президента України про допуск підрозділів збройних сил інших держав на територію України у 2015 році для участі у багатонаціональних навчаннях. За це рішення проголосували 305 народних депутатів.

У проекті зазначається, що на території України у 2015 році планується проведення таких багатонаціональних навчань:

1. Україно-американські навчання "Фіарлес Гардіан - 2015". Мета навчання: удосконалення рівня бойової підготовки військовослужбовців Збройних Сил України та Національної гвардії України за стандартами НАТО, обмін досвідом та практичне виконання завдань з планування, всебічного забезпечення і проведення спеціальних операцій. Район проведення: Міжнародний центр миротворчості та безпеки (с. Старичі, Яворівський район, Львівська обл.).

2. Україно-американські навчання "Сі Бриз - 2015". Мета навчання: відпрацювання взаємодії органів управління різнорідних сил під час планування і проведення міжнародної операції з встановлення миру. Від збройних сил інших держав - членів НАТО та держав - учасниць програми "Партнерство заради миру" до 500 військовослужбовців з озброєнням та військовою технікою, до 6 кораблів, до 3 підводних човнів, до 6 літаків і вертольотів, 10 одиниць колісної техніки. Термін проведення: до 25 діб, червень - жовтень 2015 року.

3. Україно-американські навчання "Сейбер Гардіан/Репід Трайдент - 2015". Мета навчання: придбання практики в плануванні і проведенні миротворчих операцій у складі багатонаціональних штабів, підвищення рівня сумісності з підрозділами збройних сил інших країн.

4. Україно-польське навчання авіаційних підрозділів "Безпечне небо - 2015". Мета навчання: підвищення рівня сумісності між авіаційними підрозділами повітряних сил збройних сил України і Республіки Польща в організації та проведенні операцій щодо забезпечення безпеки повітряного простору під час підготовки та виконання спільних завдань у регіоні колективної безпеки.

5. Українсько-польські навчання підрозділів військової поліції "Правопорядок - 2015". Мета навчання: підвищення рівня сумісності між підрозділами військової поліції збройних сил України та Республіки Польща під час участі в операціях з підтримання миру і безпеки, набуття практичних навичок щодо виконання спільних спеціальних завдань.

Відзначимо, що раніше Радикальна партія заявила, що наполягає на поправках у зверненні про введення миротворців до РБ ООН. "Радикальна партія наполягає на двох поправках до цієї постанови, зокрема, в постанові має бути вказано, за виключення учасників миротворчої операції військ країни-агресора РФ і друга поправка стосується того, що миротворці, насамперед, повинні бути введені на російсько-український кордон для контролю за ввезенням озброєння, бойовиків і тому подібне", - зазначив нардеп Ігор Мосійчук.

Раніше, 19 лютого, секретар РНБО Олександр Турчинов повідомив, що в 2015 році на території України пройдуть багатонаціональні військові навчання за участю підрозділів ЗСУ, а українські військові візьмуть участь у багатонаціональних навчаннях за межами України. Попутно на засіданні РНБО було прийнято рішення про допуск підрозділів збройних сил інших держав на територію України у 2015 році на навчання. Турчинов пояснив, що українські військові спільно з іноземними військами будуть відпрацьовувати "нові форми проведення сучасних бойових дій" і саме - "взаємодію при відображенні будь-якої агресії". "Багатонаціональні підрозділи", за словами чиновника, будуть представлені військовими різних країн, але, "безумовно, в першу чергу", країн - "стратегічних партнерів", що входять в блок НАТО.

Верховна Рада України підтримала проект постанови про звернення до Ради безпеки ООН і Ради Європейського Союзу про розгортання на території країни міжнародної операції з підтримання миру і безпеки. За таке рішення проголосував 341 нардеп.

Відповідний проект постанови №2379 вніс до парламенту президент України Петро Порошенко.

Так, у зверненні до Ради ЄС від імені президента України, зокрема, зазначається: "Від імені України звертаюся до голови Європейської Ради та Ради Європейського Союзу почати відповідні процедури з початку операції Європейського Союзу в рамках Спільної політики безпеки і оборони в Україні, конкретні модальності якого будуть визначені в консультаціях з українською стороною за встановленою практикою. Прошу направити в Україну місію для попередньої оцінки ситуації".

Крім того, у зверненні до ради безпеки ООН говориться: "Від імені України звертаюся до генерального секретаря і Раді безпеки Організації Об'єднаних Націй почати відповідні процедури розгортання на території України міжнародної операції ООН з підтримання миру і безпеки, конкретні умови якої будуть визначені в ході консультацій з українською стороною у відповідності з установленими процедурами. Прошу направити в Україну оціночну місію з метою вивчення ситуації та внесення відповідних рекомендацій на розгляд Ради безпеки Організації Об'єднаних Націй".

За матеріалами 112.ua