Режим Януковича приречений – Forbes

форбс-фотоВиживання режиму Віктора Януковича в України неможливе через економічну кризу, вийти з якої можна лише, пере заснувавши державу на європейських правилах. Про це у статті для російського Forbes написав Борис Грозовський.

Автор констатує повноцінну економічну кризу в Україні, обумовлену низькими цінами на чорні метали, надвисокою ціною на російський газ, надмірним державним навантаженням на економіку та несприятливим інвестиційним кліматом.

При цьому він зазначає, що бюджетні труднощі не заважають держорганам і судам закуповувати дорогі меблі, а місцевій владі – допомагати бізнесменам вивести землю з-під оподаткування. «Третина бюджету футбольного Євро-2012 була розкрадена. Середня зарплата в Україні – $ 403 , при цьому донецька прокуратура в розрахунку на одне робоче місце обходиться платникам податків в $ 1597 щомісяця», – йдеться в статті.

На думку автора, відтермінувати фінансову кризу, можуть лише кредити, які Україні не хоче давати ні МВФ, ні Росія. «МВФ, на голці якого Україна сидить з 2008 року, висуває умовами кредиту звільнення курсу гривні, заморозку зарплат і пенсій, підвищення цін на газ. Це самогубний для Януковича сценарій, але альтернативи не видно», - йдеться в статті.

«Отримати грошей від ЄС в якості плати за інтеграцію команда Януковича розраховувала лише в силу непрофесіоналізму. Гроші від Китаю проблеми не вирішують - це довгострокові проекти. Умовою російських кредитів могли б стати співпраця з Митним союзом і військово-промислова кооперація. Це теж самогубний для Януковича сценарій - прямий шлях до дострокових виборів», - додає автор.

На думку Грозовського, виключно необхідністю «терміново взяти в борг пояснюється відмова уряду України підписувати угоду з ЄС. Кредити потрібні для підтримки бюджету та запобігання девальвації гривні. Європейським маневром Янукович хотів зробити поступливішим Володимира Путіна і утримати економічну стабільність до виборів 2015 року. Але навіть якщо Росія дасть грошей, цей фінт тепер не пройде. Рядова угода про торгівлю з Європою стала для українців символом іншого життя: суспільного та економічного устрою, заснованого не на блаті, привілеях та відкатах , а на чесних і однакових для всіх правилах гри».

«На шляху до Європи Україні доведеться пройти через найжорстокіші бюджетну і фінансову кризи. Результатом має стати вибудовування нових правил гри. Прогодувати державу-паразита, що висмоктує з економіки половину соків, країна не в змозі. Отже Майдан - спроба перезаснувати державу на нових підставах - це цілком раціональна економічна поведінка. Інакше з дороги, що веде до прірви, не звернути», - підсумовує автор.