Рейдерське захоплення землі: у Держгеокадастрі розповіли, як убезпечити себе від рейдерів

Фото з вільних джерел.
Фото з вільних джерел.

З моменту набрання чинності Закону України “Про Державний земельний кадастр” принципи ведення Державного земельного кадастру було докорінно змінено. Розмовляємо з керівником Держгеокадастру в Тернопільській області Романом Левчиком про державний земельний кадастр, як знайти свою земельну ділянку на публічній кадастровій карті, як убезпечити себе від рейдерів.

– З початку 2013 року запрацював електронний державний земельний кадастр. Сьогодні кожен охочий на Публічній кадастровій карті в режимі он-лайн може віднайти земельну ділянку, яка його цікавить, та отримати вичерпну інформацію про неї, або ж виявити помилку чи неточності, про які одразу ж є можливість повідомити державного кадастрового реєстратора, – розповідає Роман Левчик. – Зазначу, що понад двадцять років в Україні уся інформація про земельні ділянки містилася в паперовому вигляді, а тому, при переході до електронного кадастру виявилося досить багато помилок. На сьогодні державні кадастрові реєстратори області здійснюють заходи щодо приведення у відповідність відомостей про земельні ділянки, які містяться у Державному земельному кадастрі. Значна частина земельних ділянок по яких видано правопосвідчувальні документи, особливо ті, що видавалися до 2004 року, відсутні в Державному земельному кадастрі. Загалом по області таких актів налічується більше 45 тисяч. З них, найбільшу кількість не внесених державних актів видали для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, для ведення садівництва, для ведення особистого підсобного (селянського) господарства.

– Пане Романе, якщо, для прикладу, у мене є державний акт на ділянку?

– Насамперед необхідно пересвідчитись, чи внесена до Державного земельного кадастру земельна ділянка. Один із найпростіших способів такої перевірки є наявність кадастрового номера земельної ділянки. За його допомогою на Публічній кадастровій карті можна простежити, чи усе в порядку із ділянкою. При цьому, наголошу, що відповідно до пункту 10 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр» усі державні акти, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набрання чинності цим Законом, є дійсними, незалежно від наявності чи відсутності кадастрового номера.

– Що ж робити, якщо у власника земельної ділянки є державний акт, однак земельній ділянці не присвоєно кадастровий номер?

– У першу чергу, необхідно звернутись до розробника документації із землеустрою для виготовлення відповідної технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), як це передбачено статтями 26 та 55 Закону України «Про землеустрій».

– Для чого це необхідно?

– До 2004 року, відповідно до чинних на той час нормативно – правових актів, державні акти, які посвідчували право власності чи користування видавались без кадастрових номерів. Крім того, координати поворотних точок меж земельних ділянок, які необхідні для встановлення місця розташування земельної ділянки, визначались в умовній системі координат, прив’язка яких здійснювалась до твердих точок на місцевості наприклад, дороги, яри, будинки, тощо. На сьогодні, через  запровадження єдиної державної системи координат, та необхідністю акумулювання відомостей про усі земельні ділянки в  одному місці, проведення топографо-геодезичних робіт є обов’язковою умовою для державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі та присвоєння їй кадастрового номера.

– А як убезпечити себе від рейдерів, що зазіхають на земельні ділянки?

– Важливим та беззаперечним кроком необхідності внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки, де видано державні акти до 2004 року, є те, що останнім часом існує доволі багато випадків рейдерського захоплення землі, а це в першу чергу пов’язано із відсутністю відомостей про такі ділянки у кадастрі. Тому, тут без допомоги громадян, органам Держгеокадастру не обійтися, адже без участі власників земельних ділянок, зареєструвати земельну ділянку державний кадастровий реєстратор не зможе.

Таким чином, власники самі мають бути зацікавлені в наявності відомостей про земельні ділянки у Державному земельному кадастрі та в їх коректності. Адже без цього, вчинення будь-яких цивільно-правових угод із землею – неможливе.

Якщо у вас залишаються запитання, можете звернутись за консультаціями та довідками до найближчого підрозділу Держгеокадастру у вашому регіоні.

Галина Стецько.