Рада ухвалила закон про безпеку донорської крові

Верховна рада ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт про безпеку та якість донорської крові та її компонентів. Він має на меті зробити донорство крові в Україні прозорішим та доступнішим.

За законопроєкт №3648 проголосував 251 народний депутат.

Згідно з пояснювальною запискою, цей законопроєкт визначає стандарти безпеки та якості донорської крові та компонентів крові, регулює відносини, пов’язані з організацією операцій із заготівлі, тестування, перероблювання, зберігання, розподілу, реалізації донорської крові та компонентів крові, функціонування системи крові з метою забезпечення рівного доступу населення до якісних та безпечних компонентів донорської крові у необхідній кількості.

Законопроєкт також пропонує переглянути систему пільг для донорів, які здійснюють донацію на безоплатній основі. Так, у документі зазначено, що спеціальний орган ліцензуватиме всіх суб’єктів системи крові та перевірятиме її якість і безпеку, а Національна служба здоров’я компенсуватиме закладам охорони здоров’я витрати на придбання крові та її компонентів.

Як пояснили в Комітеті з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, відповідно до законопроєкту:

  • донорську кров перевірятимуть та контролюватимуть за євростандартами;
  • розвиток системи крові базуватиметься на безоплатному добровільному донорстві;
  • дозволяється бути донорами іноземцям та людям з тимчасовою посвідкою на реєстрацію;
  • експорт компонентів та препаратів крові стане можливим лише після повного забезпечення національної потреби;
  • буде створено реєстр донорів крові як складової частини eHealth. Це дозволить оперативно знаходити донорів та дізнаватися про наявні у них тимчасові чи постійні протипоказання.
  • За даними МОЗ, в Україні спостерігається дефіцит запасів донорської крові для проведення екстрених хірургічних операцій.
  • В умовах пандемії американський Червоний Хрест розпочав тестування усієї донорської крові, тромбоцитів і плазми на наявність антитіл проти збудника COVID-19.