Рада ухвалила в другому читанні закон про олігархів: голосували не традиційним способом

Верховна рада прийняла в другому читанні та в цілому законопроєкт президента Володимира Зеленського № 5599 про статус олігархів. Розгляд супроводжувався суперечками в Раді і сутичками під парламентом але “за” проголосували 279 народних депутатів.

Зокрема відповідний законопроєкт №5599 підтримали у “Слузі народу”, проголосусвавши 229 голосами, “За майбутнє” – 18, “Довіра” – 15, “Голос” – 11, позафракційні депутати – 6. Фракції ОПЗЖ та “Європейська солідарність” голосували проти, а “Батьківщина” утрималась.

Народні депутати погодилися розглядати проєкт закону про статус олігарх ad hoc — за скороченою процедурою обговорення. Нардепи подали до документа 1270 правок і комітет рекомендував голосувати за них не окремо за кожну, а "пакетом", тобто виділити "вирішальні правки" і виносити на обговорення саме їх.

Рішення голосувати "пакетом" або "блоками" було погоджено на нараді голів фракцій у віцеспікера Руслана Стефанчука. Як розповів голова фракції "Голос" Ярослав Железняк, на ранковій нараді домовилися, що п'ять фракцій заявили, що не будуть затягувати та наполягати на розгляді своїх правок.

"Це фракція "Голос", "Батьківщина", "Слуга народу", яка подала половину з цих правок, група "Довіра" і "За майбутнє". Фракції "ОПЗЖ" і "ЄС" будуть ставити свої правки на підтвердження", — розповів нардеп.

Що передувало

У понеділок 20 вересня на Погоджувальній раді спікер Дмитро Разумков відмовився вносити цей законопроєкт до порядку денного через те, що документ наразі перебуває на розгляді Венеціанської комісії. Його позицію підтримали представники опозиційних фракцій. Але монобільшість наполягала на терміновому розгляді і, як повідомив нардеп Олександр Качний, до порядку денного законопроєкт вніс перший віцеспікер Руслан Стефанчук.

23 вересня в залі законопроєкт №5599 голосували не традиційним способом, а по спецпроцедурі: нардепи подали до документа 1270 правок і комітет рекомендував голосувати за них не окремо за кожну, а "пакетом", тобто виділити "вирішальні правки" і виносити на обговорення саме їх. Таких "вирішальних" правок виділили 13.

"За" ухвалення проєкту закону про статус олігархів проголосували 279 народних депутатів. Зокрема, 229 голосів дала фракція "Слуга народу", 18 голосів — "За майбутнє", 11 голосів — "Голос", 6 голосів — позафракційні.

Ухвалення супроводжувалося бурхливим обговоренням, партії "Європейська солідарність" та "Голос" подали заяву про відсторонення Стефанчука, однак парламент пропозицію не підтримав. Вимагаючи відсторонення Стефанчука, нардепи від "ЄС" заблокували трибуну парламенту.

Зазначимо, Закон набере чинності після підписання президентом Володимиром Зеленським та офіційної публікації.