Рада ухвалила закон про нацбезпеку України, що змінює структуру сектору безпеки і запроваджує за ним цивільний контроль

АТО-боєцьпід прапором радісно вліткуНачальник Генштабу ЗСУ і Головнокомандувач ЗСУ – тепер це будуть дві різні посади, які обійматимуть двоє людей. Для цивільного контролю за сектором безпеки і оборони у ВР мають створити спеціальний комітет.

Зокрема, такі норми серед багатьох інших містить прийнятий сьогодні Верховною радою закон №8068 “Про національну безпеку України”. У цілому за нього проголосували 248 народних депутатів.

Як пише 112.ua, згідно із документом, видатки на оборонний сектор мають бути не менше 5% від запланованого обсягу ВВП, при чому не менше 3% – на фінансування сил оборони. Передбачається, що сектор безпеки і оборони – система органів державної влади, яка в тому числі включає держоргани спеціального призначення з правоохоронними функціями.

Законопроект запроваджує цивільний контроль сектору безпеки і оборони. Цивільні високопосадовці (президент, парламент, уряд та інші), а також громадськість мають право контролювати сферу оборони. Зокрема, на що спрямовуються гроші. Виняток – тільки проекти з грифом “державна таємниця”.

Передбачається створення парламентського комітету, який контролюватиме діяльність держорганів спецпризначення з правоохоронними функціями, правоохоронними органами та правоохоронними органами спецпризначення.

Документ описує, яким чином будуть підпорядковуватися різні ланки сил безпеки та оборони.

Президент – верховний головнокомандувач. Він оголошує війну та вводить воєнний чи надзвичайний стан, приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, видає накази, директиви з питань оборони, очолює Раду національної безпеки та оборони, призначає та звільняє секретаря РНБО та його заступників, призначає/звільняє вище командування ЗСУ (за рекомендаціями головнокомандувача) тощо.

У редакції до першого читання значилося, що РНБО може запропонувати президентові утворити Ставку верховного головнокомандувача. Потім Ставку замінили на “вищий колегіальний стратегічний орган воєнного керівництва обороною держави”.

Міністерство оборони – орган виконавчої влади та військового управління. У підпорядкуванні цього міністерства – ЗСУ та Державна спеціальна служба транспорту. Міністра оборони президент призначає з числа цивільних. Голова Міноборони підпорядковується президентові як верховному головнокомандувачу і підзвітний Верховній Раді. За своєю посадою він входить до складу РНБО.

На чолі Збройних сил – Головнокомандувач ЗСУ. Він призначається на посаду за поданням міністра оборони та звільняється президентом (підпорядковується їм обом).

У ЗСУ є Генштаб, який в особливий період керує збройними силами та іншими складовими оборони. На чолі вже інша людина – начальник Генштабу ЗСУ. Він підпорядковується головнокомандувачу ЗСУ.

Паралельно із Генштабом ЗСУ працює Оперативний штаб, який очолює командувач об’єднаних сил (він також підпорядковується головнокомандувачу ЗСУ).

Національна гвардія – це військове формування із правоохоронними функціями. У мирний час нацгвардійці виконують роль правоохоронців, проте тренують здібності для роботи у складі сил оборони. Із введенням воєнного стану Нацгвардію переводять до складу сил оборони.

За редакцією до другого читання СБУ не тільки підпорядковується президентові, а й підконтрольна Верховній Раді. Із закону “Про службу безпеки України” не вилучено норми про повноваження СБУ боротися з корупцією.

Якщо раніше перелічувалися розвідувальні органи України, то у фінальній версії дається тільки загальне визначення: “органи або їх підрозділи, уповноважені здійснювати розвідувальну діяльність з метою захисту національних інтересів України від зовнішніх загроз”.

У прикінцевих положеннях у закон “Про забезпечення комерційного обліку природного газу” пропонували внести зміни щодо функціонування єдиної бази абонентів споживачів газу. Під час розгляду законопроекту відповідну поправку відхилили, вдруге її не підтверджували.

Нагадаємо, парламент підтримав цей законопроект за основу на початку квітня 2018 року 265 голосами народних депутатів.