Псевдомінерів каратимуть по-новому. Як саме – пояснив експерт

фото: Суспільне

Наприкінці липня за ініціативою Кабміну у Верховній раді зареєстрували зміни до Кримінального кодексу щодо підсилення відповідальності за неправдиве повідомлення загрозу безпеці громадян, зокрема, за псевдомінування. Заступник директора Українського Інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко в ефірі Українського радіо прокоментував запропоновані урядом зміни.

Чинна редакція закону передбачає від 2 до 6 років позбавлення волі, а за повторне псевдозамінування чи у разі, якщо воно спричинило тяжкі наслідки – від 4 до 8 років ув’язнення. Натомість новий законопроєкт пропонує запровадити додаткове покарання у вигляді конфіскації майна, а також посилити відповідальність за псевдомінування об’єктів критичної інфраструктури.

“Наразі передбачається, що якщо людина вчинює злочин повторно або злочин, який мав за собою певні негативні наслідки, то збільшується відповідальність до 8 років. В цю частину включили й псевдомінування критично важливих для держави об’єктів, наприклад, АЕС, військових частин та державних установ. Тобто мінування державних установ, зокрема шкіл та лікарень, уже буде кваліфіковано злочином”, – каже експерт Богдан Петренко.

Однак він сумнівається в тому, що посилення відповідальності у такій формі дозволить розв’язати проблему псевдомінувань.

“Не можна говорити однозначно, що посилення відповідальності у тому вигляді, як це пропонується, буде єдиним кроком, який дозволить вирішити проблему псевдозамінувань. Має бути демонстрація притягнення людей до відповідальності. І за 8 місяців цього року вже притягнули 101 людину. Крім того, люди мають усвідомлювати, що здійснювати псевдозамінування вони працюють на державу-агресора, формуючи негативне ставлення до України як до держави, яка не може захистити громадян”, – сказав експерт.