Присяжний: нові тарифи – це примітивна і жорстока політика економії влади за рахунок українців

75aa20007748edaa76854f73d40d6d3c-nРосійська військова агресія на сході України спричинила тривалий спад вітчизняного виробництва, зниження економічної активності населення, скорочення робочих місць, стрімке зростання цін на життєво необхідні товари і послуги. На жаль, замість пошуку економічних джерел наповнення бюджету, боротьби з корупцією, ліквідації тіньової економіки, перекриття каналів виведення капіталів за кордон, Верховна Рада та Кабінет Міністрів України вдалися до примітивної, але жорсткої політики економії за рахунок пересічних громадян.Так вважають у Тернопільській обласній раді профспілок.

Зокрема, заморожено розміри мінімальної заробітної плати і пенсії, позбавлено права застрахованих осіб та їх дітей на санаторно-курортне лікування, відпочинок і оздоровлення за рахунок страхових внесків, збільшено податкове навантаження на працівників з низькими і середніми доходами, запроваджено податок на пенсії працюючих пенсіонерів тощо.

Підтримуючи європейський шлях розвитку своєї держави, українці готові іти на жертви заради цієї мети і розуміють необхідність непопулярних рішень влади.

Але навіть непопулярні кроки повинні бути економічно обґрунтованими і соціально справедливими.

Однак державні структури влади такими принципами себе не обтяжують. Яскравим прикладом цього є підвищення з 1 квітня 2015 року роздрібних цін на газ і тарифів на електроенергію для населення.

Відповідно до рішення НКРЕКП, вартість газу для населення в опалювальний сезон зростає у 3,3, а в інший період року – в 6,6 раза. Крім того, несправедливо ліквідована диференційована шкала ціни газу відповідно до обсягів його споживання.

Таке стрімке підвищення є надмірним і невиправданим з наступних причин. Загальновідомо, що населення країни споживає близько 17 млрд. м3 газу на рік. Державне підприємство «Укргазвидобування» постачає на ринок 14 млрд. м3 газу за ціною 1300 гривень за 1 м3. Також дешевий вітчизняний газ добувають приватні структури. Загалом вітчизняного газу вистачає як мінімум на 90% потреб населення і підприємств теплової енергетики. Тому запроваджені розміри підвищення – це фактичне примушування українців купувати власний газ за спекулятивними цінами.

Подібна ситуація з тарифами на електроенергію для населення. Приблизно половину її на енергоринок постачають атомні електростанції за ціною 29 копійок за 1 кВт/год.

Однак мінімальна ціна, встановлена сумнозвісною національною комісією, при місячному споживанні до 100 кВт/год. складає 36,6 копійки. Більше того, для домогосподарств, які щомісячно використовують від 100 до 600 кВт/год., вартість електрики зростає з 42 до 63 копійок, або в 1,5 раза. А це за питомою вагою найбільша група споживачів.

Натомість для тих, хто споживає понад 600 кВт/год електроенергії, її ціна підвищується тільки на 6 копійок, або на 3%. Зрозуміло, що такі обсяги енергії використовують в основному заможні власники великих маєтків.

Тому з метою дотримання принципів соціальної справедливості, недопущення подальшого зубожіння всіх верств населення, збереження громадянського миру і спокою, Президент України, депутати Верховної Ради повинні вчинити невідкладні дії для скасування рішення НКРЕКП і перегляду здирницьких цін і тарифів на газ та електроенергію для населення.

Андрій Присяжний,

голова Тернопільської обласної ради профспілок