Програма ЄС “Угода Мерів-Схід” добралася і до Тернополя

осн2Систему енергетичного планування за європейськими стандартами розгорнуть на Тернопільщині. Це є головним завданням учасників програми Європейського Союзу «Угода Мерів-Схід».

Приєднання Тернополя до міст-підписантів програми та шляхи її реалізації обговорили під час прес-конференції «Спроможність міст керувати місцевою енергетикою – основа енергетичної незалежності», що відбулася в Тернопільській обладміністрації 18 листопада.

Участь у ній взяли заступник голови обладміністрації Леонід Бицюра, керівник команди програми ЄС – «Угода Мерів-Схід» Святослав Павлюк, заступник виконавчого директора Асоціації енергоефективних міст України України Мар’яна Приступа, директор департаменту економічного розвитку, інвестиційної діяльності та міжнародного співробітництва ОДА Галина Воляник і її заступник Руслан Кулик. Про це повідомив сайт  ОДА.

Читайте також. Дев’ять районів Тернопілля отримають донорські кошти на реалізацію соціальних проектів

За словами Леоніда Бицюри, Тернопільська ОДА хотіла б долучитися до числа регіональних органів влади Європи, які підтримують на своїй території масштабну добровільну ініціативу у сфері сталого енергетичного розвитку міст та регіонів під назвою «Угода мерів».

Читайте також. Німців у Тернополі переконували, що без них реформи в Україні неможливі (Фото)

– Якщо Тернопільська обладміністрація приєднається до проекту, то вона візьме на себе функції територіального координатора «Угоди Мерів» і скористається можливостями проекту «Угода мерів-Схід». Це допоможе розширити інформаційний, організаційний та кадровий потенціал, – зазначив він. – Та головне – дозволить розгорнути у містах області систему енергетичного планування за європейськими стандартами, забезпечивши міста-підписанти експертною та фінансовою підтримкою на етапі розробки Планів сталого енергетичного розвитку. Безперечно, такі заходи активізують розробку якісних інвестиційних проектів в ділянках енергоефективності та відновлюваної енергетики.

За словами Леоніда Бицюри, елементарні підрахунки енергозбереження в області засвідчили, що економія газу дає змогу вивільнити величезний внутрішній ресурс.

– Населення області, державні установи та підприємства сплачують за енергоносії близько 2 млрд грн щороку. Наша мета – скоротити ці видатки на 30%. Як показує досвід Польщі, це завдання – цілком реальне для впровадження на практиці, – додав він.

Читайте також. «Наявність бренду сприяє створенню «обличчя» міста», — кажуть на Тернопіллі (Відео)

Добровільну ініціативу щодо сталого енергетичного розвитку міст та регіонів під назвою «Угода мерів» Європейський Союз започаткував у 2008 році, повідомив керівник команди програми ЄС – «Угода Мерів-Схід» Святослав Павлюк. Вона спрямована на вирішення найболючіших енергетичних проблем громад Європи та кліматичних проблем людства. Сьогодні програма охоплює понад 5400 місцевих та регіональних органів влади Європи, серед яких понад 70 міст України.

– Міста-Підписанти Угоди добровільно беруть на себе зобов’язання підвищувати енергоефективність та нарощувати обсяги використання відновлювальних джерел енергії на своїх територіях, – констатував Святослав Павлюк. – Слідуючи цим зобов’язанням, вони прагнуть до 2020 року скоротити власні викиди СО2 щонайменше на 20%. Таким чином у місті розвивається екологічно орієнтована економіка, підвищується якість життя і вирішується найактуальніше на сьогодні питання – скорочення споживання природного газу. Варто відзначити, що середня цифра споживання тепла в Україні – 250 кВт, в той час, коли у Європі вона становить 90-120 кВт. Це свідчить про відсутність в Україні ефективного енергоменеджменту, який і запроваджується згідно  даної програми у  її містах-учасниках.

Читайте також. На Тернопіллі незабаром працюватимуть почесні консули шести країн, а також — інвестиційний омбудсмен (Відео)

Угода передбачає виконання ряду складних завдань, а саме, проведення інвентаризацію викидів CO2 на своїй території для базового року; впродовж 12 місяців з дня приєднання до угоди опрацювати стратегічний План дій зі сталого енергетичного розвитку міста до 2020 року, в якому мають бути описані послідовні та реальні заходи; кожні 2 роки подавати до Єврокомісії звіт про реалізацію Плану дій та отримані результати; популяризувати ідеї сталого енергетичного розвитку серед громади, у тому числі через щорічне проведення спеціальних Днів сталої енергії в містах.

– Участь у програмі є безкоштовною, натомість місто отримує пакет навчань та обмін досвідом, – додав Святослав Павлюк. – Тернопільщина – аграрний край, то ж має неабиякі перспективи перейти на виробництво та споживання біогазу. До прикладу, Львівська область за рахунок реалізації надлишкового споживання енергоресурсів уже має найвищі показники в Україні щодо зменшення продажу природного газу – це 14-17% за минулі роки.

Читайте також. «На жителя Тернопілля припадає 60 доларів інвестицій — потрібні негайні зміни», — Леонід Бицюра (Відео)

Тернопільщина уже зробила прорив у впровадження заходів щодо економії споживання природного газу. Проте, області не вистачає активності з боку громади краю.

– Ми запровадили 40 проектів, спрямованих на економію використання природного газу, – зазначив Леонід Бицюра. – Надалі нам є над чим працювати. Потрібно скорочувати витрати на генерацію тепла, на  транспортування теплоносіїв, на споживання газу будівлями. Цього року вперше за період незалежності України прийнята Програма охорони навколишнього середовища до 2020 року за структурою Угоди про асоціацію з ЄС. Ми маємо конкретні завдання та механізми запровадження приватно-публічного партнерства, приватно-державного партнерства. Тож нам потрібна активізація громад, які б взяли відповідальність на себе, отримати певні повноваження та ресурси. Наразі активними залишаються лише 10% від усіх громад краю. Ми розуміємо, що ця кількість – мізерна, але вона стане базою для початку запровадження системи реформування нашого краю.

Софія Левицька