Про «заморожені» тарифи і повернення вкладів

Наприкінці минулого року широко обговорювалося збільшення тарифів на газ, електроенергію, воду. Експерти пояснювали, чому так станеться і як економити. Багато хто наголошував, що такий розвиток подій обернеться стресом для суспільства. Але життя внесло суттєві перспективи: шоком і стресом виявилася війна, що в багатьох випадках докорінно змінила ситуацію.

Цього року наприкінці квітня урядом було ухвалено рішення на період дії воєнного стану «заморозити» тарифи на електроенергію. Тож нині і принаймні ще на кілька місяців тарифи на світло в Україні такі: використали до 250 кіловат — оплата становить 1,44 гривні за кіловат-годину; понад 250 кіловат — заплатите 1,68 гривні за кіловат.

Щодо води, то тарифи для водоканалів і підприємств, які займаються водовідведенням і водопостачанням води, встановлюються НКРЕКП — Національною комісією з регулювання енергетики та комунальних послуг. Від НКРЕКП поки не було повідомлень про зміну тарифів, а тому у травні цього року всі показники мали б залишатися на тому ж рівні, що й у квітні.

Кілька місяців тому споживачам газу повідомляли про те, що з першого травня 2022 року в Україні планується перехід на нову систему обліку споживання газу. Планувалося, що з останнього місяця весни цього року кількість спожитого блакитного палива вимірюватимуть не у кубометрах, а в кіловат-годинах. Проте поки, до прикладу, на сайтах газовиків Тернопільщини у травні повідомлень про це немає. Одна з станніх інформацій таке: «ціна природного газу становить 7,99 грн за 1 м куб. Термін дії пропозиції — з 1 листопада 2021 року по 30 квітня 2022 року. Умови оплати — не пізніше 25 числа місяця, наступного за розрахунковим».

Тож очевидно, що через війну плани, що стосуються переходу на нову форму обліку спожитого газу, можуть не здійснитися. Як було повідомлено раніше, «Нафтогаз» чекає на уточнення від регулятора — НКРЕКП. Окрім цього, міністр енергетики Герман Галущенко, а також прем’єр-міністр України Денис Шмигаль разом з очільником комітету Верховної Ради України з фінансів, податкової і митної політики Данилом Гетманцевим заявляли, що тарифи зростати не будуть під час дії воєнного стану незважаючи на жодні обставини.

І для споживачів є пропозиція: українці мають попереджати про неможливість сплати рахунки за комунальні послуги у воєнний час. Це — вимога НКРЕКП. Інакше через заборгованість можуть відключати від подачі електрики. Щоб уникнути неприємних інцидентів, споживачів електроенергії в Україні просять, якщо вони не можуть оплатити рахунки через війну, повідомляти про це постачальника. Аби не довести справу до відключення, після закінчення 30 днів із дня припинення дії військового стану радять укласти договір про реструктуризацію боргів і скласти графік погашення заборгованості.

Іще одна цікава інформація, що може зацікавити людей, які мають можливість зберігати кошти в комерційних банках.  Фонд гарантування вкладів повідомив про те, що вітає ухвалений Верховною Радою України законопроєкт № 5542-1. Як і всі законопроєкти, він набирає чинності після підписання президентом України та офіційного оприлюднення. Документом запроваджують норми про повне відшкодування вкладів фізичних осіб Фондом гарантування вкладів на період дії воєнного стану і трьох місяців після його припинення чи скасування. Упродовж цього періоду Фонд гарантування вкладів відшкодовує кожному вкладнику банку кошти в повному розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на кінець дня, що передує дню початку процедури виведення банку з ринку, крім окремих випадків. Тобто, якщо банк перестає працювати, фонд повертає його вкладнику всю суму, а не 200 тис. грн, як це раніше було передбачено. Дія цієї норми поширюється на банки, рішення про виведення з ринку яких будуть прийняті після того, як цей закон набирає чинності.

Окрім цього вирішили, що через три місяці після припинення чи скасування дії воєнного стану гарантована сума за вкладами становитиме не менше 600 тис. грн. Ощадбанк приєднують до Фонду гарантування вкладів. На відміну від решти комерційних банків, при банкрутстві яких їх вкладники, маючи на рахунку 300 тис. грн, випадку отримували максимально 200 тис. грн, за депозитами в Ощадбанку держава надавала стовідсоткову гарантію на всю суму депозиту незалежно від його розміру. Це була основна конкурентна перевага цього банку. Приєднання Ощадбанку до Фонду гарантування вкладів, як кажуть законодавці, запроваджує конкурентні умови для всіх банків в Україні.

Тіна Влад.