Про Асоціацію з Україною заговорять не раніше 2015 року – Libération

25-1375606901_yanukovichКореспондентка Libération Матильда Сагер попросила Жоржа Мінка, політолога з Інституту соціальних та політичних наук при Національному центрі наукових досліджень Франції, прокоментувати події, що відбувається на Україні.

На думку дослідника, в ході наміченого на 4 грудня щорічного саміту Україна-ЄС Янукович може різко переглянути свою відмову, але розраховувати на це не варто. Швидше за все, про підписання угоди знову заговорять не раніше 2015 року, коли головувати в Євросоюзі буде Литва.

За спостереженнями Мінка, проєвропейська тенденція яскравіше виражена на заході України, але існує і інший поділ – поділ покоління: "Молоді українці хочуть у Європу. Або цей рух буде придушений або буде змушений гнити у відсутності перспектив, або ж він посилиться завдяки поступовому звільненню населення від страху".

Експерт вважає, що європейці не можуть собі дозволити підливати масла у вогонь українських протестів: в країні склалася передреволюційна ситуація. "Занадто очевидний виступ на проєвропейській стороні спровокує небажану ситуацію. Проте Євросоюз може відновити переговори з Віктором Януковичем, намагаючись організувати круглий стіл, щоб зменшити напруженість і переконати його".

"Що могло б змусити Україну відірватися від Європи або, навпаки, від Росії?" - цікавиться журналістка.

"Ми недооцінюємо той факт, що Україна не хоче відриватися від жодної зі сторін, - відповідає Мінк. - Досі президент намагався отримувати вигоду від спілкування і з тими, і з іншими. Країна мріє стати чимось на кшталт Швейцарії, але з геополітичної точки зору це неможливо, не кажучи вже про економічні проблеми".

"Янукович хоче переобратися в 2015 році і приймає прагматичні рішення, які, можливо, примушують його забути про довгостроковій перспективі, - цитує політолога Сагер. - Угода про асоціацію з Брюсселем почне приносити видимі результати через 3-4 роки, тобто занадто пізно. Путін же може пообіцяти багато всього відразу, наприклад, поповнення запасів енергоносіїв. Путін хоче відновити велич Росії і готовий на багато що, наприклад, утримувати Україну за рахунок фінансових і енергетичних вливань".

"Український президент хоче мати добрі відносини з Євросоюзом і Росією, а також здорову економіку, проте досягти трьох цілей разом дуже складно", - робить висновок Мінк.

Переклад InoPressa