Презентація фільму: тернополянам соромно не знати про славетного земляка (Відео)

PB240007-nНа прем’єру фільму «Святитель і патріот», присвяченого світлій пам’яті Митрополита Іоана (Боднарчука), запрошують тернополян сьогодні, 28 листопада.

Показ стрічки відбудеться у «Палаці кіно» (вул. І. Франка, 8). Початок – о 17 год.

Читайте також. У Тернополі створили фільм про священика, життя та смерть якого є таємницею (Відео)

Про це розповів на прес-конференції архієпископ Тернопільський, Кременецький і Бучацький (УПЦ КП) Нестор (Писик). Він тоді також розповів про інші заходи, заплановані Тернопільською єпархією. В тому числі про наукову конференцію, що, за прогнозом, мала зібрати відомих релігієзнавців з усієї України. Вони мали зібратися, аби обговорити чимало тем, зокрема – про спадок людини, яка чи не найбільше зробила для утвердження Української православної церкви.

Тернополянам соромно не знати нічого про Митрополита Іоана, адже він – наш земляк. Народився отець в Іване-Пусте Борщівського району. Там і похований. Ось тільки більша частина його життя пов’язана із іншими регіонами України. Митрополита Іоана добре пам’ятають на Львівщині, жива пам’ять про нього і в Луцьку, і на Житомирщині.

Життя митрополита було непростим. Чимало сторінок його біографії є «темними плямами». Наприклад, дуже мало відомо про той час, коли Василь Боднарчук і його брат Іван воювали в УПА, а згодом відбували покарання на рудниках у Казахстані.

Додамо, що саме Василь Боднарчук – у висвячені Іоан – висвячував перших священиків Української автокефальної церкви. Проте згодом через певні суперечки перейшов в УПЦ КП.

Авторами стрічки є журналіст ТТБ Анжела Шова та оператор обласного державного телебачення. Вони поділилися своїми враженнями про зйомки та дуже непросту роботу.

Довідково. Митрополит Іоан народився в селі Іване-Пусте нині Борщівського району Тернопільської області на Західній Україні, що знаходилася тоді на території Польщі, в сім’ї псаломщика-регента УГКЦ. Після закінчення середньої школи був псаломщиком в храмі Іоана Богослова в рідному селі, потім псаломщиком і регентом в храмі св. Параскеви в с. Великий Ключів, Коломийського району Івано-Франківської області. Прийняв православ’я.

У 1949 був арештований і отримав 20 років каторжних робіт в Степлаге, в мідних копальнях Караганди. Звільнений в 1953 по амністії. За іншими відомостями: у 1949 депортований з сім’єю до Казахстану, де проживав до 1953 року. У 1956 році вступив до Ленінградської духовної семінарії. 16 жовтня 1989 року єпископ Іоан Боднарчук виходить з підпорядкування Російської Церкви, повідомляє “Вікіпедія”.

22 жовтня 1989 року отець приєднується до УАПЦ і стає її першоієрархом. Однак у 29 квітня 1992 р. у Києві відбувся Синод єпископів УАПЦ на чолі з патріархом Мстиславом, який прийняв рішення щодо виключення митрополита Іоана (Боднарчука) зі складу єпископату УАПЦ.

Митрополит Іоан незабаром перейшов в Українську православну церкву Київського патріархату (УПЦ КП) і був призначений митрополитом Дрогобицьким і Самбірським, а потім — Луцьким і Волинським. Був явним кандидатом на патріарший престол. Однак 9 листопада 1994 загинув у ДТП. Похований поблизу церкви св. Іоана Богослова на малій батьківщині в селі Іване-Пусте Борщівського району Тернопільської області.

Софія Левицька